Reklama

Wyćwicz udany związek

Jeśli w ciągu 3 minut trudnej rozmowy nie usłyszysz od partnerki, że to ty jesteś winien, to jesteście na najlepszej drodze do porozumienia. Udany związek można wyćwiczyć, tak jak mięśnie, czy kondycję. Dowiedz się, jak to zrobić.

Prezentujemy kilka ćwiczeń, proponowanych przez Johna M. Gottmana, amerykańskiego psychologa, prowadzącego badania nad małżeństwami. Na pewno pomogą ci podnieść jakość twojego związku.

Quiz wzajemnej wiedzy o sobie

Wszyscy się zmieniamy. Ty i twoja partnerka również. Zmieniają się wasze potrzeby, upodobania, priorytety i otoczenie. Dlatego warto od czasu do czasu weryfikować wiedzę o sobie nawzajem. Do tego świetnie się nadaje, proponowany przez Gottmana, quiz wzajemnej wiedzy o sobie. Psycholog poleca robić go raz w roku. Polega on na zadawaniu pytań. Na przykład takich: jak mają na imię twoi najlepsi przyjaciele, czym się aktualnie stresujesz, jakie jest twoje największe marzenie, trzy najważniejsze wydarzenia w twoim życiu, co byś zrobił z dużą wygraną, ulubione dania, muzyka, filmy, kto cię ostatnio zdenerwował, co byłoby dla mnie największą katastrofą, jaka praca byłaby dla mnie idealna, w jaki sposób się uspokajam, w czym czuję się najlepszy. A najmilej wspominane wakacje? Pamiętaj - kto pyta nie błądzi!

Reklama

Pielęgnuj uczucie podziwu dla partnerki

Każdy lubi być doceniany, prawda? Każdy potrzebuje też czuć się lubianym i podziwianym. Niezwykle ważne jest dać takie poczucie ukochanej osobie. Jak to zrobić? Są na to trzy skuteczne sposoby.

Pierwszy: utrwalaj wspomnienia, czyli rozmawiaj z partnerką o tym, co robiliście na pierwszych randkach, jaką słyszeliście wtedy muzykę w tle itp. Podkreślaj przy tym jej wyjątkowość!

Drugi: cały czas przypominaj sobie zalety partnerki, myśl o niej pozytywnie nawet w chwilach złości. W tym celu psycholog proponuje wypisać sobie 10 cech, które najbardziej w niej cenisz. Wyselekcjonuj spośród nich trzy najmocniejsze i znajdź związane z nimi wydarzenia, podczas których ukochana wzbudziła w tobie podziw.

Trzeci: dbaj o codzienne wyrażanie uczuć. Nie zapomnij też zadawać swojej partnerce pytań o jej emocje w różnych sytuacjach. Zdaniem psychologa takie zachowanie w największym stopniu przyczynia się do tworzenia głębokiej więzi w związku.

Wyćwicz uległość

Naucz się ulegać partnerce. Pamiętaj, czasem sensowniej jest jej ustąpić. Jeśli przychodzi ci to z trudem, na początek ustąp jej chociaż w tych kwestiach, które nie są dla ciebie najistotniejsze. Ćwiczenie: weźcie kartkę papieru i spiszcie 10 najważniejszych rzeczy, które zabralibyście na bezludną wyspę. Potem spróbujcie stworzyć wspólną listę 10 tych rzeczy. Pamiętaj jednak, by negocjacje przebiegały pokojowo. Dyskutujcie i pracujcie zespołowo.

Problemy rozwiązuj rozmową

Podstawą jest już sam początek dyskusji. Ćwiczenie: Jeśli w ciągu 3 minut rozmowy uda ci się uniknąć oskarżeń partnerki o zaistniałą, problematyczną sytuację, to oboje jesteście na najlepszej drodze do porozumienia się.

- Opisuj, co się dzieje, ale nie wydawaj pochopnych sądów - tłumaczy psycholog. - Podczas rozmowy podejmuj próby jej ratowania robiąc, na przykład, przerwy, dając sobie i partnerce czas na uspokojenie emocji.

Pamiętaj jednak, że gwarantem sukcesu jest nauczyć się ulegać partnerce. Aby osiągnąć kompromis, trzeba się otworzyć na opinie i pragnienia partnera - dodaje Gottman.

Seks miej przegadany

Niestety, ludzie za mało czasu poświęcają na rozmowy o swoich łóżkowych problemach, o swoich, nigdy nie wyjawionych, potrzebach seksualnych. Jasne, że podczas seksu jakakolwiek rozmowa nie jest wskazana, bo zabija podniecenie, jednak, tak samo, jak o problemach w związku, od czasu do czasu o seksie też warto porozmawiać.

Ćwiczenie: na kartkach, oczywiście w czasie wolnym od seksu, wypiszcie jaką lubicie regularność w seksie, jakie lubicie pozycje, jakie miejsce sprzyja waszemu podnieceniu, jaka gra wstępna rozbudza was najskuteczniej, jakie scenariusze, fantazje najlepiej was pobudzają. Następnie wymieńcie się kartkami z partnerem i rozmawiajcie o tym.

Proste? To do dzieła panowie!

MT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy