Reklama

Nastolatki uczą się seksu

Czego pragną polskie nastolatki, jakie są ich motywacje do seksu, jakie mają z nim problemy i czego się najczęściej obawiają? By poznać odpowiedzi na te pytania koniecznie przeczytaj zapis czata z Magdaleną Tyrałą, ekspertem ds. seksuologicznych INTERIA.PL.

Magdalena Tyrała: Witam serdecznie i jak zwykle zachęcam do zadawania pytań nie tylko nastolatków, ale również ich rodziców.

from_Neverland: Czy sądzi pani, że tego typu inicjatywy, jak ta w której właśnie uczestniczymy, są potrzebne? Skąd pomysł żeby przeprowadzać rozmowy na takie tematy na czacie? Czy nie byłoby lepiej, gdyby nastolatkowie dowiadywali się o takich rzeczach z innych źródeł?

Magdalena Tyrała: - Doskonałym źródłem byłaby rozmowa z rodzicami. Również szkoła powinna zabezpieczyć młodych ludzi w podstawową wiedzę, która jest niezbędna na tym etapie życia. Niestety, rzadko zdarza się, że zarówno rodzice, przede wszystkim rodzice, jak i szkoła podejmują takie tematy. Poziom edukacji seksualnej jest bardzo niski w związku z tym, na czacie, na którym nastolatkowie są anonimowi, łatwiej jest im pytać o intymne sprawy.

jkgjhfkgh: w jakim wieku mozna rozpocząc edukację sexualną dziecka ?

Reklama

Magdalena Tyrała: - Najlepiej robić to jak najwcześniej. Nawet małemu dziecku, które zastanawia się "co ma miedzy nogami" , przy okazji czynności pielęgnacyjnych można mówić o funkcjach danych narządów płciowych w sposób dostosowany do jego wieku. Lepiej, aby dowiedziało się od rodziców. W zasadzie nie ma takiego momentu, od którego powinno się rozmawiać.

- Tak jak mówię, najlepiej zacząć o tym rozmawiać jak najwcześniej, aby dla dziecka seksualność była czymś zupełnie naturalnym. Warto mówić dziewczynce, że ma piersi, że za jakiś czas urosną, jak u mamy, że chłopczyk ma penisa, tak jak tatuś. Możemy opowiadać, co w przyszłości będzie się działo z fizycznością dziecka i mówić o tym w miarę, jak dziecko wykazuje zainteresowanie. Absolutnie nie powinniśmy ukrywać tej sfery, a traktować ją w sposób naturalny, a narządy płciowe jako zwykłą część ciała.

!sylwuska20!: czy zazywajac tabletki antykoncepcji mozna zajsc w ciaze
Magdalena Tyrała:

- Oczywiście można zajść w ciąże. Tabletki dają ok. 98 proc. skuteczności, natomiast w tych pozostałych 2 proc. zawiera to brak systematyczności, jeśli zapomni się o jakiejś dawce, bądź też ma się jakieś problemy żołądkowe, które mogą spowodować niedokładne wchłonie się tabletki. Są też inne metody antykoncepcji hormonalnej, np. krążki dopochwowe. Są to o tyle dobre, że zwalniają nas z obowiązku pamiętania o systematyczności ich stosowania.

- Zabezpieczenie przed zajściem w ciąże jest ważne, ale warto pomyśleć też o zabezpieczeniu się przed chorobami wenerycznymi, czyli tymi przenoszonymi drogą płciową. W tym celu polecam, by oprócz antykoncepcji hormonalnej, stosować również prezerwatywę.

robosonic: czy masturbacja jest zdrowa? i czy czeste masturbacje nie wplywaja pozniej na stosunek z kobieta??

Magdalena Tyrała: - Masturbacja jest jak najbardziej zdrowa, jest naturalnym etapem naszego rozwoju psychoseksualnego. Absolutnie nie wpływa negatywnie na dalsze życie seksualne w związku, a wręcz przeciwnie - pozwala poznać swoje ciało, swoje reakcje seksualne. To w przyszłości pozwala w łatwiejszy sposób poznać wzajemne oczekiwania partnerów.

- Warto jednak wiedzieć, że może spowodować problemy w życiu dorosłym, jeśli wykonujemy ją w niewłaściwy sposób, np. gdy młody mężczyzna masturbuje się przy niepełnym wzwodzie. Może to w przyszłości doprowadzić do utrwalenia się tego nawyku i zaburzeń wzwodu. Druga sytuacja, na którą trzeba uważać, to masturbacja wykonywana w pośpiechu (tak aby nikt nas nie nakrył). Jeśli często się do tego dopuszcza, możemy niechcący utrwalić mechanizmu szybkiego wytrysku.

- Ważne jest również, aby podczas masturbacji nie ściskać za bardzo penisa, ponieważ w kontakcie z kobietą nie będziemy w stanie uzyskać tak silnego bodźca na penisie (pochwa dostosowuje się do kształtu członka, ale nie aż tak silnie go okala). Więc jeśli masturbacja, to na pełnym wzwodzie i w sprzyjających okolicznościach, w których nie  musimy się spieszyć.

- Ostatnia rzecz o której warto powiedzieć w tym kontekście to to, że powinniśmy bardzo uważać na bodźce, którymi się stymulujemy. Powinniśmy unikać obrazów, które są trudne do odtworzenia w rzeczywistości, np. wizerunki kobiet, które odbiegają od tych, spotykanych na ulicy. Bodźce powinny być adekwatne do wizerunków osób, które są dostępne w życiu codziennym. 

KpiszChyba: Mysle, ze mój dorastający syn za niedługo bedzie chcial rozpocząc wspózycie seksualne. Jednakze moze nie być swiadom tego jak łatwo doprowadzic do tzw. ''wpadki'' Czy stosowane będzie wręcznie mu prezerwatyw? Czy może jednak poczekać i zobaczyć jak rozwinie się sytuacja? 

Magdalena Tyrała: - Myślę, że rozmowa uświadamiająca, przygotowująca do odpowiedzialnego rozpoczęcia życia seksualnego jest bardzo istotna, a czy zakończy się wręczeniem prezerwatyw jest to już uzależnione od relacji między dzieckiem a rodzicem. Nie jest to zły pomysł, aczkolwiek przy wręczeniu prezerwatyw warto odbyć taką rozmowę.

adsrsxmxnj:::: Co może Pani powiedzieć na temat stosunku przerywanego,jako metody antykoncepcji?

Magdalena Tyrała: - Nie jest to, moim zdaniem, żadna metoda antykoncepcyjna. Dlaczego? Podczas stosunku przed właściwym wytryskiem występuje zjawisko zwane preejakulacją, którego mężczyzna często nie czuje. Preejakulat zawiera plemniki, w związku z czym osiągnięty może być skutek odwrotny. Poza tym, niestety, ale przerywany stosunek zaburza reaktywność seksualną kobiet, ponieważ nie może ona dojść do własnej satysfakcji seksualnej. Poza tym, może spowodować reakcje nerwicowe. Absolutnie nie polecam.

napalony_18boxy: Witam mam pytanie w sprawie stulejki. Czy można z nią uprawiać sex?

Magdalena Tyrała: - Jeżeli wywołuje ból i dyskomfort podczas stosunku płciowego, powinno się pójść jak najszybciej do urologa i poprzez zabieg zlikwidować problem ze stulejką. Nieusunięta może spowodować zaburzenia seksualne wywołane nieprzyjemnymi odczuciami podczas stosunku.

 Fajny___ON___-: jezeli np na samym poczatku sie robi bez prezerwatywy a za chwile sie zakladai siekonczy w juz to czy ten poczatek tez moze skutkowac zajsciu w ciaze?

Magdalena Tyrała: - Prawidłowe użycie prezerwatywy, dzięki któremu uzyskamy efekt zabezpieczenia przed niechcianą ciążą oraz chorobami wenerycznymi następuje wtedy, gdy założymy ją jeszcze przed wejściem do pochwy. Podczas stosunku warto też, co jakiś czas wyjąć penisa z pochwy, sprawdzić czy prezerwatywa nie została mechanicznie uszkodzona, jak również po stosunku warto obejrzeć ją czy przypadkiem nie ma dziurek.

- Należy też uważać przy zakładaniu prezerwatywy, aby jej nie uszkodzić ani paznokciami, ani nie rozrywać opakowania zębami. Nie powinniśmy też naciągać prezerwatywy "na maksa". Należy zostawić trochę miejsca na nasienie.

zielona---------: czy przebicie błony dziewiczej zawsze boli i wiąże się z krwawieniem?

Magdalena Tyrała:

- Budowa anatomiczna błony dziewiczej, jej kształt i wielkość jest różna, ale generalnie jest ona słabo unerwiona przez co jej przerwanie nie powinno sprawiać zbyt dużego bólu czy zbyt obfitego krwawienia.

- Jeśli krwawienie trwa dłużej niż 2h i jest intensywniejsze (powinno być to raczej plamienie) warto skontaktować się z lekarzem. Najważniejsze jest nastawienie psychiczne. Jeśli bardzo boimy się przebicia błony, to ten lęk potęguje ból. Warto wyluzować i spróbować dać się ponieść namiętności.

GG_ww_oo: to prawda ze mycie sie po stosunku ogranicza zajscie w ciaze nawet i o 80%

Magdalena Tyrała: - BREDNIE! Absolutnie nie. Jest to forma dbania o higienę po stosunku, ale nic poza tym.

SmutnySam:(85:(: czy moze zasc w ciaze kobieta jak jeszcze jest dziewica ?? ale jak cos penis jej troszke wchodzi

\Magdalena Tyrała: - Błona dziewicza nie zabezpiecza przed ciążą, nawet jeśli podczas minimalnego wejścia penisa do pochwy dojdzie do wytrysku, albo dojdzie do niego w okolicach krocza, to nasienie wraz z wydzieliną znajdującą się w pochwie, która powstała u kobiety pod wpływem podniecenia, może przedostać się przez błonę do przedsionka pochwy, do pochwy, jajników i dalej już do komórki jajowej (jeśli w danym dniu cyklu ona jest) i może dojść do zapłodnienia.

ostry....>.: jaka pozycja jest najlepsza do przebicia błony dziewiczej?

Magdalena Tyrała: - By zminimalizować negatywne odczucia zaleca się pozycję misjonarską, czyli dziewczyna leży na plecach, ma rozłożone szeroko i lekko ugięte nogi, najlepiej aby miała jeszcze pod pupą poduszkę, wtedy napięcie błony jest na tyle dobre, że jej przerwanie powinno przebiegać szybko i bez większego uczucia dyskomfortu.

dhjsdhjsh: czy można się kochać z dziewczyną jeśli ma miesiaczke?

Magdalena Tyrała: - Jeśli krwawienie nie przeszkadza obu stronom, a kobieta nie odczuwa niemiłych dolegliwości związanych z menstruacją, to dlaczego nie. Na wszelki wypadek, powinniśmy się jednak zabezpieczyć, ponieważ mimo iż jest to jeden z bezpieczniejszych momentów, tak samo jak kilka dni przed i kilka dni po okresie, to zdarza się niezwykle rzadko, ale się zdarza, że kobieta może mieć drugą owulację w ciągu jednego cyklu i zajść w ciążę.

***Prometeusz***: jakiej dlugosci musi byc penis zeby przebic blone dziewiczą?

Magdalena Tyrała: - Błona dziewicza znajduje się około 1 cm od wejścia do pochwy a więc długość penisa nie ma tu absolutnie znaczenia, tak samo jak podczas późniejszych stosunków.

KINGLEVY: Czego może bać się dziewczyna przed pierwszym stosunkiem? Oprócz ciąży.

Magdalena Tyrała: - Bać powinna się jak najmniej. Musi się jednak przygotować na to, że ten pierwszy stosunek może nie wyglądać tak, jak sobie to wyśniła. Należy, przede wszystkim, zabezpieczyć się przed ciążą i zadbać o komfortową sytuację - taką w której nikt nam nie zepsuje tej chwili.

- Nie należy koncentrować się na tym, czy ktoś otworzy drzwi, ale na doznaniach seksualnych, a jeśli chodzi o nie - a dokładnie o grę wstępną, to nie powinna być ona za długa, bo za długa stymulacja kobiety może doprowadzić do przekrwienia pochwy i, co za tym idzie, przez to uwrażliwić na ból.

kdgytrw_??: Czy wiek ma znaczenie by stracić dziewictwo?????

Magdalena Tyrała: - Wiek nie ma znaczenia, jednak im później tym lepiej. To czy jesteśmy wystarczająco dojrzali do tego kroku i moment, w którym to zrobimy bardzo rzutuje na dalsze nasze życie seksualne. Pierwsze doświadczenia seksualne wpływają na rozwój uwarunkowań seksualnych, na rozwój więzi partnerskich, a nawet rozwój osobowości. Ważne jest zatem, aby zrobić TO wówczas, kiedy czujemy się do tego dojrzali - bez presji partnera czy środowiska.

Magdalena Tyrała: Dziękuje za wszystkie pytania. Rodzicom polecam zajrzeć na serwis mamdziecko.interia.pl, gdzie będziemy publikować cykl wywiadów dla rodziców o tym jak rozmawiać z dzieckiem o seksie nastolatków. Otrzemy się też o problem molestowania seksualnego. Miłego wieczoru, pozdrawiam.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy