Reklama

Orgazmu kobieta musi się nauczyć, ty nie

Wiele badań pokazuje, że orgazm wywołany pobudzaniem łechtaczki jest przez wiele kobiet odbieramy jako intensywniejszy. Między innymi o tym, że od niego należy zacząć naukę przeżywania rozkoszy, rozmawiamy z Magdaleną Tyrałą, ekspertem ds. seksuologicznych w INTERIA.PL.

hedzhog:  Mam 27 lat, od 2 lat jestem mężatką i tyle też uprawiam seks. Niestety, nie czerpię z tego żadnej satysfakcji, nieraz wręcz jest niemiło. O co może chodzić? Co jest nie tak, że nie mam niemal nigdy ochoty na kontakty, a jak już, to nic z tego nie czerpię?

Magdalena Tyrała: - Powodem może być, przede wszystkim, mało urozmaicona gra wstępna, nieodpowiednia stymulacja seksualna. Fakt, że uprawiasz seks od dwóch lat sugeruje również, że możesz być jeszcze kobietą mało rozbudzoną seksualnie. Kobiety, w przeciwieństwie do mężczyzn, muszą się uczyć przeżywać rozkosz. Czasem zajmuje im to nawet kilkanaście lat. Muszą dobrze poznać same siebie. Technika jest tu podstawą. 

Reklama

- Możesz spróbować rozbudzać siebie poprzez seanse masturbacyjne (pobudzanie łechtaczki), dzięki którym dowiesz się, co tak naprawdę sprawia ci przyjemność. Na dalszym etapie podziel się tą wiedzą z partnerem w szczerej rozmowie i spróbujcie urozmaicić swoje życie seksualne.

- Twój narastający brak ochoty na seks jest spowodowany właśnie tym, że nie czerpiesz z niego satysfakcji. Z reguły unikamy tego, co nie daje nam przyjemności. Brak satysfakcji z seksu może też być reakcją na sytuacje w związku, problem w waszej relacji, chowanie jakiegoś urazu.

Nadesłanepytanie: Podczas seksu z chłopakiem wyobrażam sobie, że robię to z kimś innym - czy to źle?

Magdalena Tyrała: - Generalnie fantazje są jak najbardziej wskazane. Jeżeli nie zaburzają przeżywania satysfakcji z partnerem, nie uniemożliwiają jej - są jak najbardziej OK.

Breath_ona: Dlaczego niektóre kobiety nie są w stanie osiągnąć orgazmu pochwowego ? Czy trzeba się tego wyuczyć ? Czy może jest po prostu tak, że niektóre z nas nie mają tej umiejętności i może ona nie być do wypracowania?

Magdalena Tyrała: - Kobieta, jak powiedzieliśmy wcześniej, musi nauczyć się swoich reakcji. Czasem zajmuje jej to nawet kilkanaście lat, w zależności od dopasowania seksualnego z partnerem. Czasem powodem są hamulce psychiczne. Takim hamulcem może być niska samoocena, lęk przed niechcianą ciążą, niska jakość obecnych układów w związku, niezdolność do komunikowania swoich potrzeb, niska atrakcyjność seksualna partnera, nieodpowiednia stymulacja. Zdarza się też tak, że kobieta pragnąc orgazmu pochwowego, poprzez "nakręcenie" się na niego, nie koncentruje się na przyjemnościach płynących z seksu i stosunku i przez to sama hamuje możliwość jego osiągnięcia.

skomplikowana__: byłam ofiarą gwałtu, a  teraz mam jakąś awersje do seksu niby .... fizycznie jestem gotowa i chce, ale psychicznie.... trochę się tego boje. Czy to normalne, że kłócą się we mnie te dwie natury? Psychiczna i fizyczna? 

Magdalena Tyrała: - Jest to typową konsekwencją tego traumatycznego dla kobiety przeżycia. W tym wypadku konieczna jest wizyta u seksuologa i absolutnie nie polecam przełamywania się za wszelką cenę. Tym bardziej, że pierwsze doświadczenia seksualne, szczególnie dla kobiety, rzutują na całe późniejsze jej życie seksualne.

Nadesłanepytanie: Jak wytłumaczyć mojemu chłopakowi, że potrzebuje więcej czułości, a gra wstępna jest dla mnie ważniejsza niż sam seks? On nie całuje mnie podczas seksu i nie uznaje gry wstępnej.

Magdalena Tyrała: - Pokaż mu, że gra wstępna może być przyjemnością także dla niego.

___wiatr___: Czy zaburzenia hormonalne mogą mieć wpływ na popęd seksualny? Od kiedy zdiagnozowano u mnie problemy z tarczycą, pojawiła się także pewna niechęć do seksu. Czy można to łączyć?

Magdalena Tyrała: - Jak najbardziej. Przy problemach z tarczycą kobiety tracą ochotę na seks. Póki nie wyleczysz choroby podstawowej - problem może się utrzymywać, pogłębiać.

Breath_ona: Czy osoba wykorzystywana seksualnie całe swoje dzieciństwo jest w stanie przy pomocy psychoterapeuty odzyskać harmonię (chodzi o tę seksualną) czy powinna również sięgać po porady seksuologa? 

Magdalena Tyrała: - Pomoc psychoterapeuty jest konieczna w takiej sytuacji. Terapia seksuologiczna jest również bardzo wskazana. Tylko w toku terapii taka harmonia może być osiągnięta. Dużo zależy jednak od tego, na ile dana osoba jest silna psychicznie i będzie potrafiła poradzić sobie z tą traumą. Znam kilka takich przypadków, skutki terapii były pozytywne. Warto zawalczyć o siebie!

eejjeejjee: Jakie pozycje seksualne i działania są polecane, by osiągnąć orgazm pochwowy?

Magdalena Tyrała: - Każda kobieta jest inna. Najlepszą pozycją jest ta, w której kobieta najsilniej odczuwa bodźce. Trzeba testować różne pozycje i znaleźć ulubione, ale to wymaga otwartości partnerów na rozmowę o swoich potrzebach. Dobrze jest decydować się na pozycje, które umożliwiają jednoczesną stymulacje łechtaczki. Orgazm łechtaczkowy często jest odbierany przez kobiety, jako ten dający intensywniejsze doznania, większą satysfakcję, mimo, że trwa trochę krócej.

monia_wałbrzych: Czy będąc z facetem 7 lat powinnam mu mówić o wszystkich moich fantazjach? Czy nie odbije się to na naszym związku?

Magdalena Tyrała: - O fantazjach, jak najbardziej, trzeba rozmawiać, szczególnie w związkach z tak długim stażem. Mogą one jedynie urozmaicić wasze życie seksualne. Ale trzeba mieć na uwadze to,  że nie wszystkie muszą być realizowane, jeśli druga strona czuje hamulec. Nikogo do niczego nie wolno zmuszać! Jednak, po raz kolejny podkreślam - rozmawiajmy o tym czego potrzebujemy. Nie powinniśmy mówić jedynie o fantazjach, których partner nie jest w stanie zrealizować, bo dotyczą one, np. jego kolegi. Wiedza, że partner/partnerka pożąda kogoś innego może negatywnie wpłynąć na związek. Ale to chyba oczywiste...

Nadesłanepytanie: Seks z mężem nie sprawia mi przyjemności, takiej jakbym chciała. Bardzo często udaję orgazm - co powinnam zrobić?

Magdalena Tyrała: - Przestać udawać. Szczerze porozmawiać z partnerem. Jeśli chcesz czerpać przyjemność z seksu, to nie ma innej drogi. Udając krzywdzisz siebie i utwierdzasz partnera w przekonaniu, że wszystko jest doskonale w waszym współżyciu. Jeśli nie odważysz się powiedzieć partnerowi o tym, że udajesz - za rok dwa - będziesz osobą totalnie sfrustrowaną i bardzo mocno odbije się to na waszej relacji. Ale podkreślam, porozmawiaj z partnerem bardzo delikatnie, bo słysząc coś takiego, całą odpowiedzialność za tę sytuację zrzuci na siebie. A tak naprawdę przez to, że nie poinformowałaś go o swoich potrzebach, winą możesz obarczyć, przede wszystkim, siebie.

ona.paczkow: Dlaczego postrzegam mężczyzn, jak przyrządy do seksu, a nie osoby. Staram się patrzeć na nich, jak na osoby, ale mam zbyt wielki popęd seksualny i jestem wiecznie napalona. Jak sobie z tym poradzić?

Magdalena Tyrała: - Polecam wizytę u psychoterapeuty, seksuologa. Z opisu wynika, że masz problemy z nawiązaniem głębokiej reakcji z mężczyznami. A to nie rokuje dla ciebie na dłuższą metę dobrze.

KpiszChyba: Wyznaję zasadę, że dziewictwo można stracić dopiero podczas nocy poślubnej. Zakładam, ze wyjdę za mąż za ok. 10 lat. Czy do tego czasu mój pociąg seksualny osłabnie? Czy mogę mieć jakieś problemy z późniejszymi stosunkami?

Magdalena Tyrała: - Nie jestem w stanie przewidzieć, co stanie się z twoim popędem za kilka lat, bo ma na niego wpływ wiele czynników. Z samego powodu zachowanie dziewictwa twój pociąg seksualny raczej nie osłabnie, chyba że zmieni się coś w kwestii twojego zdrowia albo relacji z partnerem.

robertpr25: Czy kobieta po porodzie jest troszkę luźniejsza? Proszę o szczerą odpowiedź.

Magdalena Tyrała: - Po porodzie pochwa może wydawać się luźniejsza. Jednak z reguły po upływie kilku tygodni od rozwiązania, pochwa "dochodzi do siebie" i wraca do rozmiarów sprzed ciąży. Ciąża i poród osłabiają i rozluźniają także mięśnie dna miednicy. W części przypadków również one w naturalny sposób wracają do poprzedniego stanu napięcia po kilku tygodniach od porodu, a w niektórych przypadkach trzeba im pomóc. Zarówno w ciąży, jak i po porodzie można temu przeciwdziałać i, przede wszystkim, starać nie dźwigać, unikać zaparć.  Oprócz tego dobrze jest ćwiczyć mięśnie Kegla. Nie dość, że te proste ćwiczenia pomagają wrócić do formy seksualnej po porodzie, to jeszcze zwiększają zdolność i intensywność doznać seksualnych.

suma.oddechów!: Czy seks na pierwszej randce jest dobrym pomysłem? Nawet jeśli zna się tę osobę przez ok. rok?

Magdalena Tyrała: - Wszystko zależy od tego, jaką relację chcemy z daną osobą stworzyć. Jeśli zaczęło się o niej myśleć poważniej, trzeba mieć na uwadze to, że pierwszy seks z daną osobą nie zawsze jest tym wymarzonym, idealnym, tym z fantazji. By taki był, trzeba czasu, którego sobie nie daliśmy. Jeśli seks jest dla nas ważny, a nie był za pierwszym razem udany i ocenimy tę osobę na jego podstawie, możemy popełnić błąd i zdyskwalifikować kandydata/kandydatkę.

- Poznanie potrzeb seksualnych drugiej osoby wymaga trochę czasu, więc fajnie jest, jak do tego pierwszego stosunku dochodzi trochę później. Dajemy sobie wtedy szansę na lepsze dopasowanie i zgranie się. Poza tym, przez seks na pierwszej randce tracimy chyba te wszystkie emocje, które dają tyle szczęścia, gdy przeciągamy moment pójścia ze sobą do łóżka...

KpiszChyba: Czy seksoholizm jest chorobą i z tego należy się leczyć? Czy tylko zamiłowaniem do kontaktów płciowych?

Magdalena Tyrała: - Seksoholizm jest chorobą. Jest chorobą wtedy, kiedy potrzeba seksualna jest na tyle silna, że zaburza wszystkie nieseksualnie obszary naszego życia. Trzeba ją leczyć i da się ją leczyć.

Margarita*****89: Witam. Jestem w stałym związku. Podczas stosunku z partnerem w czasie orgazmów wydzielam płyn. Czy to wytrysk kobiecy? Z poprzednim partnerem, z którym byłam przez cztery lata, nigdy się to nie zdarzyło.

Magdalena Tyrała: - Kobiety też ejakulują, mają wytrysk - tak, to się zdarza.

Nadesłanepytanie: Bardzo podniecają mnie filmy porno. Czy powinnam je oglądać z mężem?

Magdalena Tyrała: - Jak najbardziej. Wszystko co wzmaga, pobudza nas do seksu jest OK. Jednak należy pamiętać, że to nasz partner ma być naszym głównym bodźcem seksualnym. Trzeba uważać, by tego rodzaju bodziec (film pornograficzny) nie stał się warunkiem koniecznych do odbycia stosunku seksualnego. To już definiujemy jako uzależnienie. Korzystajmy ze wszystkiego, ale z umiarem!

Nadesłanepytanie: Staramy się z mężem o dziecko już ponad rok. Nie potrafię czerpać radości z seksu, bo cały czas myślę: "oby to WŁAŚNIE teraz się stało". Czy jest na to jakieś lekarstwo?

Magdalena Tyrała: - Tak, zapomnieć o tym, że się staracie o dziecko, bo można się zafiksować. Twój brak przyjemności z seksu jest dowodem na to, że zaczęłaś traktować seks już tylko jakby jego jedyną funkcją była prokreacja. I niedługo może ci to odebrać nie tylko satysfakcję, ale i potrzebę jego uprawiania. Skoncentruj się na doznaniach, zamiast na myśleniu o tym, że to jest ten moment. Staraj się o spontaniczność w seksie.

angezxc: Czy nałogowa masturbacja - codzienna - może mieć negatywne skutki w normalnym współżyciu?

Magdalena Tyrała: - Może spowodować zespół zakodowanych reakcji seksualnych, czyli może prowadzić do tego, że uwarunkujemy się na konkretny rodzaj stymulacji, który nie będzie do odtworzenia przez naszego partnera. Dlaczego mając możliwość odbycia stosunku seksualnego z partnerem decydujesz się na masturbację? Masturbacja w stałym związku nie powinna być dominującą formą realizacji potrzeb seksualnych. Chociaż, oczywiście, nie jest niczym złym a wręcz przeciwnie, powinna być raczej dodatkiem. Jeżeli w twoim życiu dominuje masturbacja, może ci to uniemożliwić czerpanie przyjemności z seksu z partnerem w przyszłości. Uważaj na to.

brunettttteeee: Boje się pierwszego razu. Tego, że będzie bolało i ogólnych wrażeń. Co mam zrobić, żeby ten strach przezwyciężyć?

Magdalena Tyrała: - Przede wszystkim, należy zdecydować się na ten krok z odpowiednim partnerem, przy którym będziesz się czuła bezpieczna, któremu będziesz ufać - to bardzo ważne. A potem należy zadbać o całą otoczkę - czyli o świadomość, że nikt wam nie przerwie aktu defloracji. Ale najważniejsza jest twoja wewnętrzna zgoda na to, pewność, że tego właśnie chcesz i właśnie z tą osobą. To jest 100% sukcesu.

#Pavlinnnka: Witam. Od pewnego czasu uprawiam seks analny z partnerem za jego namową, ale nie sprawia mi to przyjemności. Co mam zrobić? Godzić się ze względu na to, że mnie kocha czy powiedzieć że boli i być może zranić?

Magdalena Tyrała: - A przestanie cię kochać, jeśli odmówisz? Jeśli tak, zastanów się czy chcesz być w związku, w którym na miłość partnera musisz zasłużyć. Nie powinniśmy się godzić na nic w seksie, co nie sprawia nam przyjemności, a tym bardziej, jeśli powoduje ból. W seksie nie wolno ani siebie ani kogoś do niczego zmuszać. Może to później doprowadzić do silnej awersji seksualnej.

- Dziękuje bardzo za rozmowę. Pozdrawiam i do usłyszenia. Już niedługo kolejny czat z moim udziałem, szczegóły wkrótce. Pozdrawiam i życzę dużo satysfakcji z seksu oraz dojrzałości w relacjach z partnerem.

Rozmowa z naszym ekspertem jest zapisem czata. Wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie, o którym będziemy informować, i na które serdecznie już dziś zapraszamy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy