Energooszczędne smartfony - czyli ekologia w technologii

Przy coraz większej modzie na ekologię i coraz szerszej świadomości społecznej tego, jak ważne jest życie w zgodzie z nią, również producenci smartfonów i innych sprzętów elektronicznych dbają o energooszczędność. W jaki sposób to robią?

Przede wszystkim wzmacniając baterię na tyle, aby wytrzymywała dłużej bez ładowania (dzięki temu oszczędzamy prąd). Jak ekologia wpływa na technologię (i odwrotnie) i jakie smartfony posiadają najsolidniejsze baterie? 

Energooszczędność w nowoczesnej technologii 

Prąd w Polsce nie należy wcale do tanich, zatem lepiej go nie nadużywać. Tym bardziej, że jego zwiększone zużycie przekłada się na zwiększoną emisję spalin, wyprodukowanych w trakcie wytwarzania owej energii elektrycznej (podczas spalania paliw kopalnych). Z uwagi na efekt cieplarniany i dla dobra całej naszej planety, powinniśmy naprawdę zacząć dbać o środowisko - i zużywać mniej energii.  

Reklama

Energooszczędność króluje już w budownictwie - teraz przyszła moda na ekologię w technologii (i bardzo dobrze!). Słaba bateria wiąże się z koniecznością jej ustawicznego ładowania - a przecież odbywa się to kosztem użytkownika i planety. Dlatego też przy zakupie każdej maszyny - w tym także smartfona - należy zwracać uwagę na solidność baterii.  

Które smartfony mogą się pochwalić energooszczędną baterią?

  • Samsung Galaxy S6 

Dobra bateria szybko się ładuje i potrafi długo działać bez podłączenia do źródła zasilania. Właśnie taką baterią może się pochwalić najnowszy Samsung Galaxy S6. Smartfon ten wyposażony jest w 8-rdzeniowy procesor oraz wyświetlacz Super AMOLED. Rozdzielczość telefonu to 16 Mpix.  

Jeśli chodzi o baterię, ten model Samsunga może być ładowany bezprzewodowo. Ponadto już 10 minut wystarcza, aby smartfon działał przez 4 godziny! Ładuje się przy tym niezwykle szybko - nawet 1,5 razy szybciej niż inne modele. Przy tym Samsung Galaxy S6 jest naprawdę niezwykle wydajny i potrafi błyskawicznie wyświetlać żądane aplikacje. Procesor został w nim - po raz pierwszy na świecie - wykonany w procesie technologicznym 14 nm, co dodatkowo zwiększa wydajność i energooszczędność, obsługującego 64-bitową architekturę urządzenia. Do tego dochodzi ultraszybka pamięć LPDDR4 - i wiele innych zalet smartfona, między innymi energooszczędny Bluetooth. 

  • Apple iPhone 6 Plus 

Największym minusem tego iPhone'a jest jego cena - ponad 3 i pół tysiąca złotych. Przekątna tego modelu równa jest 5.5 cala, a jego rozdzielczość to 1920 x 1080 pikseli. Sprzęt działa na systemie iOS 8.  

Apple iPhone 6 Plus jest niezwykle wydajny - co zapewnia mu procesor A8 z 64-bitową architekturą, wspomagany dodatkowo przez układ M8. To właśnie M8 przejmuje część zadań od głównego procesora, dzięki czemu żywotność baterii znacznie się przedłuża.

  • YotaPhone 2  

Niezwykły i innowacyjny smartfon - a do tego energooszczędny. Posiada aż 2 wyświetlacze - co jest niemałą nowością, choć rozwiązanie to ma chyba tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jedno jest pewne - YotaPhone 2 z pewnością przykuwa uwagę! Przekątna wyświetlacza ma 4.7 cala, a bateria zapewnia użytkowanie na kilka dni bez ładowania.  

W dodatku istnieje możliwość dodatkowej konfiguracji urządzenia - a konkretnie trybu YotaEnergy, dzięki któremu można zyskać jeszcze dodatkowe 5 dni czytania i 2 dni dostępu do wszystkich innych możliwości smartfona (wszystko to na jego jednym ładowaniu!). Kamera główna ma 8 milionów pikseli, procesor jest 4-rdzeniowy, a ładowanie bezprzewodowe. Do tego ekran z przodu i z tyłu. Prawdziwe cudo. 


materiał zewnętrzny
Dowiedz się więcej na temat: Smartfon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy