Huawei Mobile Services w 2021 roku - wszystko, co trzeba wiedzieć

Kolejne debiuty aplikacji zintegrowanych z Huawei Mobile Services w sklepie AppGallery, nowe usługi, udane premiery sprzętowe, a także autorski system operacyjny - rok 2021 był bardzo ekscytujący dla firmy Huawei.

Ekosystem usług oraz aplikacji pozostaje prawdziwym "sercem i układem krwionośnym" smartfonów, tabletów i współpracujących z nimi urządzeń. Technologicznemu gigantowi, jakim jest Huawei, udało się stworzyć takie środowisko, a rok 2021 i dalsze plany firmy tylko to potwierdzają.

Huawei Mobile Services - co to jest

Huawei Mobile Services (HMS) to zestaw usług Huawei, które uławiają korzystanie ze smartfona i tabletu. Są one dostępne  na każdym urządzeniu Huawei i tworzą jeden, spójny ekosystem. Jest to realna alternatywa dla rozwiązań firm trzecich. Kluczem do ekosystemu Huawei jest ID Huawei, unikatowe konto, dzięki któremu uzyskamy dostęp do wszystkich usług Huawei na każdym urządzeniu marki. Dostęp do czego konkretnie? Na przykład do:  Chmury Huawei, Motywów, Przeglądarki czy sklepu z aplikacjami Huawei AppGallery oferującego dostęp do ponad 141 tysięcy aplikacji zintegrowanych z HMS. Każdego miesiąca ze sklepu korzysta ponad 550 milionów aktywnych użytkowników na całym świecie. W AppGallery znajdziemy 1700 polskich aplikacji i w sumie 34 tys. aplikacji dostępnych dla polskich użytkowników. Liczba apek dostępnych w AppGallery tylko rośnie, a sklep nieustannie ewoluuje.

AppGallery w 2021 - nowy wygląd

Huawei rozpoczął rok od dużych zmian wyglądu swojego sklepu z aplikacjami AppGallery. Zmieniony interfejs sklepu stał się jeszcze bardziej intuicyjny, w czym pomogła nawigacja w formie feedu, spójne wizualnie karty sekcji, a także nowy sposób ekspozycji sekcji poświęconej grom, która została przeniesiona do osobnej zakładki, co ułatwiło dostęp dla zainteresowanych tematem graczom. 

Po wprowadzonych zmianach można było jeszcze szybciej odnaleźć interesujące nas kategorie tematyczne oraz trafić na nowe aplikacje. Nowy interfejs AppGallery przyniósł również zmianę w ekspozycji dwóch popularnych wśród użytkowników sekcji - Prezenty i Kampanie. W nowej odsłonie sekcje otrzymały formę kart i zostały umieszczone w górnej części ekranu głównego.

Inwazja nowych aplikacji

Za zmianami w wyglądzie przyszła fala nowych aplikacji i apek wspierających HMS. Firma pamiętała o osobach korzystających z usług bankowych. Aplikacje mobilne banków:PKO BP, Millennium, mBank, Credit Agricole, Noble Bank, Getin i Alior zostały zintegrowane z Huawei Mobile Services. Wprowadzone zmiany oznaczają, że użytkownicy najnowszych smartfonów Huawei opartych o HMS mogą korzystać z oferowanych przez aplikacje funkcjonalności, w tym płatności mobilnych Blik.

W tym roku AppGallery przygotowało coś dla wielbicieli filmów i seriali - na urządzeniach Huawei zadebiutowały Polsat Box Go i Polsat Go, aplikacje oferujące potężną bazę seriali, filmów oraz telewizję online. Ponadto z HMS zintegrowano aplikację Player z usługami wideo na życzenie i telewizją internetową.

Jednymi z najpopularniejszych aplikacji w AppGallery pozostają apki zakupowe i platformy oferujące różnego rodzaju promocje. Kończący się rok przyniósł debiut zintegrowanej z HMS aplikacji mobilnej Answear, należąca do jednego z najpopularniejszych sklepów internetowych Answear.com. Również aplikacja zakupowa Goodie, apka sieci H&M, aplikacja sieci SMYK z artykułami dla dzieci, a także aplikacja zakupowa agregująca gazetki promocyjne i katalogi, Moja Gazetka, stały się częścią ekosystemu HMS.

W ostatnich miesiącach jedzenie z dostawą do domu stało się codziennością, dlatego Bolt Food, jedna z najpopularniejszych w Europie aplikacji do zamawiania jedzenia na wynos, także została zintegrowana z Huawei Mobile Services.  Podobnie zresztą jak Bolt Driver, aplikacja dla kierowców, którzy chcą rozpocząć pracę w Bolt. Nie byłoby to możliwe, gdyby nieustany rozwój Map Petal, systemu map i nawigacji przygotowanych przez Huawei. W ostatnich miesiącach Mapy Petal przeszły ewolucje, stając się coraz bardziej praktycznym narzędziem dla kierowców i nie tylko ich.

Zresztą na podobne słowa uznania zasługuje regularnie rozwijana Wyszukiwarka Petal, najlepszy sposób w telefonach i tabletach z HMS na przeszukanie Internetu, w celu znalezienia informacji, porad, ciekawych filmików, zdjęć czy aplikacji. 

Dobry hardware i innowacyjny HarmonyOS 2

Dobry software to podstawa, ale jest on przecież niewiele wart bez równie dobrego hardware’u. Urządzenia Huawei oparte o HMS to smartfony z serii Mate 40, P40 i Mate 30, modele Y6p, Y5p i P smart 2021 oraz składany smartfon Mate Xs. Huawei poszedł jednak w tym roku o krok dalej, tworząc aktualizując autorski system operacyjny - mowa o HarmonyOS 2. W Polsce własny system operacyjny Huawei jest wspierany przez dwa urządzenia: tablet MatePad 11 i smartwatche z serii Watch 3.  Mieliśmy szansę przetestować oba sprzęty i nowy system Huawei sprawdził się w nich doskonale, podnosząc funkcjonalność obu nowości.

HarmonyOS 2 ułatwia korzystanie z danego sprzętu m.in. za sprawą polepszonego interfejsu i szeregu dodatkowych funkcji, jak chociażby łatwiejszego udostępniania treści pomiędzy urządzeniami. System łączy  urządzenia w jedno super-urządzenie (Super Device), integrujące sprzęty i zasoby tych sprzętów. Może on działać na urządzeniach, które mają nie więcej niż 128 KB RAM.

Pod 12 września liczba użytkowników HarmonyOS 2 przekroczyła 100 milionów na całym świecie, w tym w Chinach. Przyszłość systemu technologicznego giganta zapowiada się interesująco - ponad 1000 dostawców sprzętu i 300 dostawców aplikacji i usług zaangażowało się w rozwój HarmonyOS, a liczba deweloperów pracujących nad nowym ekosystemem Huawei przekroczyła 1,3 miliona, co stanowi dziesięciokrotny wzrost w stosunku do ubiegłego roku. - HarmonyOS stanie się systemem bazowym w erze Internetu Rzeczy, dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych partnerów, z którymi wspólnie budujemy ten otwarty ekosystem - powiedział Richard Yu, dyrektor generalny Huawei Consumer Business Group, podsumowując dalsze ambitne plany spółki.

Prezentacja partnera

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy