Reklama

Miesiąc bez ładowania - smartfon z ekranem E ink

Coraz większa wydajność smartfonów nie idzie w parze z długością pracy na jednym ładowaniu. A gdyby tak telefon z Androidem podłączać do zewnętrznego źródła zasilania tylko raz na miesiąc?

Firma Onyx International zaprezentowała coś, co za jakiś czas może się okazać przełomem jeśli chodzi o urządzenia mobilne. O ile obecnie trudno sobie wyobrazić, by smartfona ładować raz na tydzień, już niedługo czas ten może się wydłużyć aż kilkukrotnie.

Odpowiedź jest dość prosta. Wystarczy wymienić standardowy ekran na niezwykle oszczędny panel E Ink, znany chociażby z czytników e-booków. W efekcie otrzymujemy bardzo lekkiego i wytrzymałego smartfona, który prezentuje wszelkie informacje na "cyfrowym papierze". Nawet w ostrym słońcu dane z ekranu E Ink powinny być łatwe do odczytania.

Reklama

Interesują cię tego typu newsy? Sprawdź nasz serwis o mobilnych technologiach - mobtech.interia.pl

Niestety prototypowe urządzenie nie podświetla w żaden sposób ekranu. Z jednej strony przekłada się to na niezwykle długi czas pracy bez konieczności ładowania, jednak po zmroku razem ze smartfonem nosić będziemy musieli również podręczną latarkę.

Kolejnym z oczywistych problemów jest niewielka liczba kolorów, jaką potrafi wyświetlić zamontowany w urządzeniu wyświetlacz E Ink. Choć oczywiście trwają już prace nad kolorowymi podzespołami, obecnie sprzęt potrafi prezentować wyłącznie odcienie szarości, co praktycznie uniemożliwia przeglądanie multimediów. O filmach na takim smartfonie możemy zapomnieć również z bardziej prozaicznego powodu: niewielkiej częstotliwości odświeżania. Podczas gdy standardowe telefony prezentują dziesiątki klatek w każdej sekundzie, w przypadku prototypowego urządzenia całość przypomina bardziej przerzucanie stron w książce.

Nie ma co jednak narzekać. To w końcu dopiero pierwszy smartfon z ekranem E Ink. Już teraz widać, że interfejs Androida wymaga tylko nieznacznych modyfikacji, by współpracować z nowymi typami wyświetlaczy. Smartfon jest też niezwykle lekki (mniej niż 100 gram) oraz odporny na upadki.

Z uwagą będziemy przyglądać się tej technologii, a już teraz warto zapoznać się z materiałem wideo:

Adrian Nowak

http://komorkomania.pl

Komórkomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: ekran | telefon z androidem | Smartfon | e-ink

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy