Numer strzeżony - jak chronić się przed niechcianymi telefonami

Nie chcesz, by wydzwaniali do ciebie akwizytorzy i inne obce osoby? Masz potrzebę wykonania anonimowego połączenia? Skorzystaj z usług, które pomogą chronić twoją prywatność i przy okazji ułatwią życie.

Każdy operator telefonii stacjonarnej czy komórkowej oferuje usługi CLIP (Calling Line Identification Presentation) - identyfikacji numeru rozmówcy oraz CLIR (Calling Line Identification Restriction) - blokady prezentacji własnego numeru. Pierwsza pozwala np. sprawdzić, kto dzwoni i odbierać połączenia tylko od wybranych osób. Druga pozwala ukryć swój numer, gdy np. dzwonisz do firm czy instytucji publicznych i nie chcesz, by był potem wykorzystywany przez akwizytorów czy telemarketerów.

Sprawdź, kto dzwoni

Usługa CLIP w telefonii komórkowej jest włączona domyślnie. Na wyświetlaczu komórki widzisz numer osoby dzwoniącej, a jeśli jest to ktoś z listy kontaktów - nazwę. Poza tym w spisie połączeń znajdziesz listę połączeń odebranych oraz prób połączeń, gdy telefon był zajęty, wyłączony czy poza zasięgiem.

Materiał pochodzi z najnowszego numeru "PC Format" 4/2011

W przypadku telefonii stacjonarnej usługę CLIP trzeba wykupić. Na przykład w Telekomunikacji Polskiej i Netii kosztuje to 3,69 zł miesięcznie. W zależności od operatora usługę zamówisz online, telefonicznie albo wpisując odpowiednie kody w telefonie z wybieraniem tonowym. Na aktywację czekasz z reguły 2 dni. Usługa wymaga telefonu stacjonarnego z wyświetlaczem (cena ok. 60 zł) lub specjalną przystawką (cena poniżej 50 zł).

Reklama

Ukryj swój numer

Usługa blokady prezentacji twojego numeru CLIR u wszystkich dużych operatorów jest bezpłatna. Możesz korzystać z niej stale lub stosować dla pojedynczych połączeń. W telefonie na kartę usługa może być domyślnie włączona, jak np. w taryfie Simplus, MixPlus czy 36i6.

Usługę możesz włączać i wyłączać według potrzeb z poziomu telefonu, jeśli twój model ma funkcję CLIR (gdy nie działa, oznacza to, że operator musi aktywować usługę na karcie SIM). Jeśli telefon nie ma funkcji CLIR, po aktywacji usługi możesz korzystać z kodów: wpisz przed wybieranym numerem #31#, by twój numer się nie wyświetlił, albo *31#, by był widoczny. Uwaga! CLIR nie działa, gdy wysyłasz SMS-y lub MMS-y.

Zablokuj połączenia anonimowe

Ukrywanie prezentacji numeru nie zawsze się sprawdza. Osoby prywat które korzystają z usługi identyfikacji numeru dzwoniącego CLIP, mogą odrzucać anonimowe połączenia. Mogą też włączyć usługę ich blokady, jeśli operator taką oferuje (z reguły jest bezpłatna). Zamówisz ją online, telefonicznie lub za pomocą krótkich kodów. Uwaga! Nie będziesz informowany o próbach połączeń z numerów z włączoną usługą CLIR, ale możesz otrzymywać inne połączenia zidentyfikowane jako "numer prywatny" lub "numer nieznany". Niektóre modele telefonów oferują opcje blokady połączeń z niezidentyfikowanych numerów, a także z numerów wskazanych przez użytkownika.

-----

Telefoniczny natręt

Gdy nęka cię ktoś telefonami, masz kilka możliwości reakcji:

- Jeśli natręt dzwoni z numeru zastrzeżonego, aktywuj usługę blokady takich połączeń. Niestety, nie zapobiega to otrzymywaniu SMS-ów.

- Jeśli numer natręta się wyświetla, w niektórych telefonach można ustawić automatyczne odrzucanie tych połączeń.

- Jeśli ze względu np. na kontakty biznesowe nie chcesz zmienić numeru, zgłoś sprawę na policję. Za uporczywe nękanie (tzw. stalking) grozi kara do 3 lat więzienia.

Źródło informacji

PC Format

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama