Jak oszczędzać, robiąc zakupy? Poradnik przedświąteczny

Utarło się przekonanie, że w wir przedświątecznych przygotowań najczęściej dają się wciągać kobiety, a nie mężczyźni. A jednak często zdarza się, że także panom przypada przyjemność dokonywania przedświątecznych zakupów. Jak wyjść z sytuacji obronną ręką, czyli – inaczej mówiąc – jak kupując dużo, wydać mało? Oto przedświąteczne know-how.

Każdy, kto kiedykolwiek polował na sklepowe okazje wie, że sprzedawcy nie działają jak instytucje charytatywne i nie tworzą promocji w celu podratowania naszych domowych budżetów. A jednak, istnieją sposoby umożliwiające uzyskanie realnych oszczędności, na przykład: programy money back oraz szyta na miarę karta kredytowa połączona z programami lojalnościowymi oferowana przez Citi Handlowy, Millennium, BZW, mBank i wiele innych banków. Warto o tym pamiętać, gdyż według badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, wśród statystycznych Polaków tylko 42% dokonuje płatności kartą.  

Reklama

1. Korzystaj z programów lojalnościowych

W ofercie polskich banków znajdziesz karty kredytowe połączone z programami lojalnościowymi, które z łatwością dostosujesz do swoich potrzeb. Przykładowo, karta kredytowa World MasterCard (w ofercie Citibank, BZW BK, mBank) pozwala na dokonywanie zakupów ze znacznym rabatem u partnerów programu. Karta kredytowa MasterCard Payback (mają ją w ofercie na przykład Citi Handlowy, BZW BK) pozwala zbierać punkty za każdą transakcję, a następnie wymieniać je na nagrody, bilety do kina lub paliwo. W ofercie banków znajdują się także karty kredytowe dedykowane mężczyznom, jak Millennium Alfa. Używając tego plastiku, można liczyć na zwrot 5% kwoty wydanej na zakupy u partnerów programu. Oczywiście, partnerami są sklepy z "męskim" asortymentem. 

Jeśli korzystasz z tego typu karty już od jakiegoś czasu, warto zmaterializować punkty właśnie w okresie przedświątecznym. 

2. Unikaj sklepów, kupuj przez Internet

Zakupy internetowe to potrójna oszczędność. 

• Po pierwsze, nie wydajesz pieniędzy na paliwo na dojazd oraz nie marnujesz czasu na półgodzinne kołowanie po garażu centrum handlowego w poszukiwaniu wolnego miejsca. 

• Po drugie, nie bierzesz czynnego udziału w przedświątecznej gorączce, przez co minimalizujesz ryzyko zakupów dokonanych pod wpływem impulsu. 

• Dodatkowo, w sklepach internetowych jest po prostu taniej, a każdą promocję łatwiej zweryfikować. "Niepowtarzalną okazję" sprawdzisz w kilka minut dzięki porównywarkom cen. Co więcej, rynek zakupów internetowych ciągle się rozwija. Wiedzą o tym sklepy online, coraz częściej angażując się w akcje takie, jak dzień darmowej dostawy (najbliższy przypada 1.12). 

3. Bądź na bieżąco!

Czytaj newslettery, zostań fanem ulubionych sklepów i producentów na Facebooku, przeglądaj gazetki promocyjne (możesz to robić w Internecie). Nie bój się zalania kilkunastoma newsletterami swojej skrzynki mailowej. Skasowanie niepotrzebnych wiadomości zajmuje kilka minut, a oszczędności uzyskane mogą być realne. Wiele sklepów internetowych dla stałych klientów oferuje spore rabaty, darmowe wysyłki a nawet gratisy. 


materiał zewnętrzny
Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama