Kredyt gotówkowy na samochód? - zalety i wady

Jeśli chciałbyś kupić nowe auto, a nie masz wystarczająco dużo pieniędzy, pojawia się myśl o zaciągnięciu kredytu na ten cel. Banki oferują kredyty samochodowe, ale można również postarać się o zaciągnięcie kredytu gotówkowego na samochód. Jak to zrobić i czy warto?

Kredyt gotówkowy - zalety  

Jeśli ubiegasz się o taki kredyt, nie musisz informować w banku, że zamierzasz przeznaczyć gotówkę na zakup samochodu. Równie dobrze możesz w ostatniej chwili rozmyślić się i kupić coś zupełnie innego. Auta możesz szukać już po otrzymaniu pieniędzy, a jeśli zdecydujesz się na tańszy model, reszta gotówki może zostać przeznaczona na wyjazd na wakacje, albo spłatę pierwszych rat.  

Podobny kredyt raczej łatwo jest dostać i nie wymaga to zbyt wielu formalności. Wystarczy dowód osobisty i zaświadczenie o zarobkach. Niektóre banki nie sprawdzają nawet przeszłości kredytowej swoich klientów, a zatem kredyt otrzyma również osoba figurująca w BIK, czy KRD. Oferty solidnych kredytów gotówkowych znajdziesz w wielu bankach - według rankingu z listopada 2015 roku, najlepszymi dysponuje obecnie Eurobank, BGŻ BNP Paribas oraz Alior Bank. Oprocentowanie w Eurobanku wynosi obecnie 6%, w BGŻ BNP Paribas 5,9%, a w przypadku Alior Banku 7,9%.  

Reklama

A może kredyt samochodowy? 

Najczęstszą alternatywą dla wyżej opisanej pożyczki gotówkowej, jest zaciągnięcie kredytu samochodowego. Wiąże się to jednak z dodatkowymi formalnościami i zabezpieczeniami, które nie każdemu muszą odpowiadać. Kredyt zostaje bowiem zaciągnięty wyłącznie na zakup określonego samochodu - a zatem wysokość pożyczki może być dowolna (w przypadku pożyczki gotówkowej maksymalna kwota to 120 tysięcy złotych, przy czym kredyt gotówkowy powyżej 50 tysięcy wymaga zgody współmałżonka). Jednak już czas jej spłaty nie - wynosi on maksymalnie 10 lat.  

Zazwyczaj nie obejdzie się także bez choćby minimalnego wkładu własnego, a banki stosują mnóstwo zabezpieczeń - przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu, weksel in blanco, cesja polisy AC, czy też zastaw rejestrowy. Warto wiedzieć, że decydując się na zakup auta w taki sposób, stajesz się właścicielem jedynie 51% pojazdu - reszta należy do banku. W przypadku stłuczki, czy kradzieży, to bank otrzymuje odszkodowanie, jako jego współwłaściciel. Kredyty samochodowe są zazwyczaj niżej oprocentowane, ale czy opłaca się podejmować takie ryzyko? 

Auto w leasing - czy warto? 

Istnieje również trzecia opcja - wypożyczenie samochodu, czyli wzięcie go w leasing. Umowa leasingowa jest zazwyczaj bardzo korzystna i nie naraża nikogo na nadmierne straty - nie zaciągasz wysokiego kredytu, który później trzeba będzie spłacać. Wynajmujesz auto na określony czas, systematycznie płacąc za to wynajmującemu określoną w umowie ilość pieniędzy (to tak zwane raty leasingowe).  

Wada takiego rozwiązania jest oczywista - w przeciwieństwie do pożyczki gotówkowej, pojazd nie jest Twój. Wydaje się, że lepiej spłacać w ratach własne auto, niż płacić jego właścicielowi za wzięcie go w dzierżawę - choć oczywiście niesie to ze sobą nieco większe ryzyko.


materiał zewnętrzny
Dowiedz się więcej na temat: kredyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy