Pożar, awaria, solary i ekologia. Wyjaśniamy zaskakujące kwestie związane z fotowoltaiką, o których się nie mówi

Jak podaje Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, już co 12. budynek w Polsce ma założoną instalację produkującą energię ze Słońca. Tymczasem wciąż wiele osób myli pojęcia lub żywi nadmierne obawy przed inwestycją w panele na dachu. Wyjaśniamy rzadziej poruszane zagadnienia dotyczące fotowoltaiki.

Czy panele mogą wywołać pożar?

19 września 2020 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego instalacji fotowoltaicznych. Zgodnie z nimi każdy projekt instalacji o mocy większej niż 6,5 kW musi zostać uzgodniony z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Ta informacja wzbudziła podejrzenia - czy fotowoltaika może wywołać pożar?

- Większości takich zdarzeń można uniknąć - mówi Wojciech Kowalczyk, ekspert ESOLEO. - Pożary przeważnie wynikają z błędów projektowych, montażowych i materiałowych. Mogą być również spowodowane zdarzeniami losowymi, jak uderzenie pioruna - to ryzyko łatwo ograniczyć na poziomie odpowiednich zabezpieczeń przepięciowych. Pożary są niezwykle rzadkie, a większości z nich można uniknąć, wybierając rzetelnego dostawcę sprzętu i solidnych montażystów z doświadczeniem.

Reklama

Czy fotowoltaika jest bezawaryjna?

Ogniwa fotowoltaiczne po 25 latach wciąż powinny zachować 80 proc. sprawności. Również długa gwarancja wynosząca od 10 do nawet 25 lat sugeruje, że instalacja nie wymaga napraw. Rzeczywiście, ze względu na to, że nie zawiera ona ruchomych elementów, instalacja jest właściwie bezobsługowa i nie wymaga konserwacji, a awarie należą do rzadkości. Czasem się jednak zdarzają.

Wbrew pozorom to nie warunki atmosferyczne, takie jak ulewne deszcze, silny wiatr czy zalegający śnieg, powodują konieczność naprawiania instalacji. Również temperatura nie ma na nią wpływu - panele posiadające certyfikat TÜV testowane są na działanie bardzo wysokich i bardzo niskich temperatur, dlatego zachowują sprawność zarówno przy -40, jak i 85 stopniach Celsjusza. Szkło ochraniające moduł może za to uszkodzić grad, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy producent paneli oferuje ubezpieczenie od gradobicia.

Najczęściej poważne awarie zdarzają się na skutek błędnie przeprowadzonej instalacji. Jak wynika z raportu "Technical Risks in PV Projects" sporządzonego przez wspominany TÜV, najpowszechniejszym czynnikiem powodującym awarię jest łatwe do usunięcia zabrudzenie paneli. Jednak najkosztowniejszą, a jednocześnie drugą najczęściej występującą przyczyną problemów z fotowoltaiką jest właśnie nieprawidłowa instalacja. Newralgicznym elementem systemu jest falownik. Nie powinniśmy na nim oszczędzać. Warto zwrócić uwagę na to, jak długą gwarancją objęte jest jego działanie. Pewnie wygląda oferta ESOLEO, firmy, która oferuje dwukrotnie dłuższą niż standardowo pojawiająca się na rynku gwarancję na falownik - trwa ona aż 10 lat.

Czym różni się fotowoltaika od solarów?

Każde z urządzeń służy do pozyskiwania i przetwarzania energii słonecznej, jednak ich zastosowanie jest zupełnie inne. Solary, zwane również kolektorami słonecznymi, przetwarzają promieniowanie słoneczne ją na ciepło, podczas gdy instalacja fotowoltaiczna wytwarza z niej energię elektryczną. Ciepło produkowane przez solary wykorzystywane jest przede wszystkim do podgrzewania wody. Latem może niemal całkowicie pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wodę w domu, w sezonie jesienno-zimowym będzie jedynie częściowo wspomagać inne urządzenie grzewcze. Kolektory słoneczne można również wykorzystywać do dogrzewania pomieszczeń, jednak w okresach, kiedy zapotrzebowanie na ciepło rośnie, pogoda nie pozwala wygenerować wystarczająco dużo ciepła, więc solary nie poradzą sobie z ogrzaniem domu. Niestety tego typu instalacja nie pozwala na magazynowanie nadwyżek produkowanych latem. Tymczasem wytwarzana przez instalację fotowoltaiczną energia elektryczna może być wykorzystywana na różne sposoby - do podgrzewania wody, ogrzewania domu czy jako prąd w gniazdkach, a w dodatku nadwyżki możemy oddawać do sieci, a następnie odbierać je nocą czy zimą. Jest jeszcze jedna ważna różnica: solary są układem hydraulicznym z wymuszonym obiegiem cieczy, fotowoltaika jest układem wyłącznie elektrycznym, co ma istotne znaczenie dla utrzymania technicznego i serwisowania w długiej perspektywie czasu.

Czy instalacja fotowoltaiczna jest ekologiczna?

Mówi się, że odnawialne źródła energii są najbardziej ekologicznym rozwiązaniem pozyskiwania energii. Najpopularniejsza wśród nich jest fotowoltaika, która pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej dzięki pozyskiwaniu energii słonecznej. Instalacja fotowoltaiczna nie emituje szkodliwych gazów do atmosfery. W dodatku, w przeciwieństwie do paliw kopalnianych, zasoby Słońca w energię są niemal nieograniczone, dlatego rewolucja w energetyce jest obecnie konieczna. Wiele osób, dla których troska o środowisko jest sprawą priorytetową, zadaje sobie jednak pytanie, czy panele fotowoltaiczne rzeczywiście produkują "zieloną" energię.

Instalacja sama w sobie nie szkodzi środowisku, ale wątpliwości pojawiają się w związku z jej produkcją. Jeszcze w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku technologia ta rzeczywiście była na tyle słabo rozwinięta, że jak zauważyli badacze z Uniwersytetu Stanforda w projekcie Global Climate & Energy Project, produkcja ogniw fotowoltaicznych zużywała więcej energii, niż one same były w stanie wyprodukować. Dziś te proporcje uległy znacznej zmianie, ale na ekologiczność instalacji wpływ ma jakość paneli - wydajność oraz komponenty wykorzystane do ich produkcji. Te od sprawdzonych producentów nie wytwarzają szkodliwych dla środowiska odpadów, a elementy, z których zostały wyprodukowane, mogą zostać poddane recyklingowi. Już teraz pierwsze fabryki zaczynają być zasilane wyłącznie odnawialnymi źródłami energii, możemy się zatem spodziewać, że technologia ta z roku na rok będzie coraz bardziej przyjazna środowisku. Już teraz więc fotowoltaika jest jedną z najbardziej ekologicznie czystych form wytwarzania energii, którą udało się opracować ludzkości.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama