Wiosenne porządki w finansach – od czego zacząć?

Długi bardzo często powstają pod wpływem impulsywnych działań /Pixabay.com
Reklama

Odpowiednie zarządzanie pieniędzmi, przemyślane decyzje o zaciąganiu kredytów i pożyczek oraz regularne oszczędzanie to podstawa bezpieczeństwa finansowego. Uporządkuj z nami swoje finanse!

Generalne porządki finansowe warto robić niezależnie od tego, jak dobrze przedstawia się Twoja kondycja budżetowa. Dlaczego? Według danych Krajowego Rejestru Dłużników ponad 2,4 mln Polaków w wieku 36-59 lat ma do oddania bankom oraz firmom pożyczkowym łącznie ponad 28,9 mld zł! Radzimy, jak zapoczątkować porządki w budżecie domowym!

Jak wyglądają portfele Polaków?

Zdaniem KRD najczęstszym powodem zadłużania się polskiego konsumenta jest brak wystarczających środków na podstawowe potrzeby i pokrycie aktualnych zobowiązań. Jednak przyczyn popadania w problemy finansowe jest znacznie więcej. Statystyczny Polak zalega z płatnościami głównie z powodu utraty pracy i w wyniku nieprzewidzianych wydatków, które uniemożliwiły terminowe spłaty rat pożyczek i kredytów.

Reklama

Co ciekawe, długi często powstają pod wpływem impulsu. Chęć wykonania generalnego remontu, posiadania wymarzonego auta czy luksusowego sprzętu RTV i AGD jest przedkładana nad faktyczne możliwości finansowe. Niestety niemal co czwarta osoba w ogóle nie zastanawia się nad tym, czy będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Mimo że zgodnie z deklaracjami Polaków każdy z nas pragnie mieć własne oszczędności! Oto przykłady działań, od których warto zacząć, by oszczędzać!

Potrzeby a wydatki - dokładna analiza

Decyzję o oszczędzaniu i metamorfozie domowych finansów warto podjąć w każdym momencie. Dobra okazja nadarza się wraz z rozpoczęciem wiosny. Po pierwszych miesiącach nowego roku można dokonać podsumowania swojego budżetu i zaplanować wydatki na kolejne miesiące. Pracę rozpocznij od dogłębnej analizy finansów. W tym celu dokonaj kontroli obecnego stanu dochodów, niezbędnych potrzeb, a także prognozy, jak w najbliższym czasie będą kształtować się Twoje wydatki. Odpowiedz sobie na kilka poniższych pytań:

  • Czy wydajesz więcej, niż zarabiasz?
  • Czy mógłbyś z wypłaty odkładać dodatkowe środki na "czarną godzinę"?
  • Jaka jest kondycja finansowa Twojego budżetu?
  • Czy w przypadku braku regularnej wypłaty, jesteś w stanie utrzymać swoją rodzinę? Jak długo?
  • Jakie są Twoje finansowe plany na najbliższe miesiące?


Zwieńczeniem takiej analizy będzie również sprawdzenie, na co przeznaczyłeś środki w ciągu minionego roku - czy były to wydatki niezbędne, czy wydane na przyjemności? Jeśli do tej pory nie kontrolowałeś swoich działań, możesz dokonać wglądu w transakcje bankowe, który da Ci podstawowy obraz Twoich płatności.

Zbuduj poduszkę finansową

Aby zabezpieczyć się przed niespodziewanymi zdarzeniami losowymi, warto odpowiednio się przygotować. Pomoże Ci w tym budowa tzw. poduszki finansowej. Polega ona na odkładaniu co miesiąc określonej sumy pieniędzy. W praktyce są to środki pieniężne, które mogą okazać się pomocne w nagłych przypadkach takich jak utrata pracy, choroba, konieczność naprawy auta czy remontu mieszkania.

Przy budowaniu poduszki finansowej uwzględnij odpowiedzialne zaciąganie pożyczek. Stanowią one dobre zabezpieczenie i lepszą ochronę przed nagłymi wydatkami. Dzięki dodatkowym środkom pieniężnym możesz np. kupić potrzebny produkt w okazjonalnej cenie i w ten sposób zaoszczędzić. Jednak pamiętaj, by decyzja o pożyczce była przemyślana, a zadłużenie zostało spłacone w terminie. Edwin Milewski, prezes zarządu Aventus Group - przedsiębiorstwa, do którego należy m.in. serwis smartpozyczka.pl, w jednym z wywiadów radzi, aby przy wyborze firmy pożyczkowej kierować się jej profesjonalizmem: - Dużo o firmie powiedzą nam certyfikaty, które posiada. Certyfikat Rzetelnej Firmy czy Instytucja Pożyczkowa Roku to istotne wyróżnienia - nie wszystkie firmy je otrzymują.

Przy tworzeniu zabezpieczenia finansowego warto skorzystać z możliwości tzw. zleceń stałych z rachunku osobistego na konto oszczędnościowe. Według ekspertów rozsądną miesięczną kwotą, którą przeciętny polski konsument może przeznaczyć na oszczędzanie, jest 100-200 zł miesięcznie. Zalecaną zaś 10-15% dochodów. Ile należy zgromadzić oszczędności na bezpieczną przyszłość? Fachowcy są jednogłośni - jest to 3-, 6-, a nawet 12-krotność miesięcznych kosztów utrzymania gospodarstwa domowego.

Ogranicz wydatki i pozbądź się długów!

Wiosenne porządki w finansach nie mogą obyć się bez wiarygodnej odpowiedzi na pytania - na jak wysoką kwotę jesteś zadłużony? Ile masz kredytów i pożyczek na swoim koncie? Czy posiadasz karty kredytowe? Wysokie zadłużenie łatwiej będzie Ci spłacać, dokonując np. konsolidacji długów, wakacji kredytowych lub rolowania pożyczki. Możesz również zaciągnąć darmową pożyczkę z RRSO - 0% na niezbędne potrzeby lub spłacenie droższego długu. Przed jej zaciągnięciem wczytaj się jednak dokładnie w warunki umowy, sprawdź, kiedy jest ona bezpłatna i jakie są konsekwencje niedotrzymania warunków lub nieterminowej spłaty należności! Jeśli grozi Ci spirala zadłużenia, warto negocjować ze swoim wierzycielem rozłożenie długu na bardziej przystępne raty.

Aby oszczędzać, warto również:

  • zrobić przegląd usług, z których regularnie korzystasz, sprawdzić ich koszty i możliwość zamiany na tańsze wersje,
  • zrezygnować z usług rzadko wykorzystywanych,
  • zaplanować większe wydatki (np. urlop, duże zakupy, remont) z dużym wyprzedzeniem, by zebrać na nie środki,
  • pożegnać się z nałogami,
  • zmniejszyć comiesięczne koszty mediów, wymieniając domowe urządzenia na energooszczędne (zwłaszcza oświetlenie, lodówkę, pralkę) i oszczędzające wodę,
  • zrobić kontrolę instalacji grzewczej - czysta pracuje sprawniej i zużywa mniej paliwa,
  • zmniejszyć ogrzewanie w czasie nieobecności domowników.


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie pieniędzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy