Wyjaśniamy, jak obliczyć, kiedy zwróci się instalacja fotowoltaiczna

Prawidłowo dobrana, założona i zoptymalizowana instalacja fotowoltaiczna zwróci się szybciej, niż może się wydawać. Składa się na to wiele czynników, między innymi fakt, że utrzymanie systemu jest praktycznie bezkosztowe, a na całość możemy otrzymać aż 25 lat gwarancji i liczne dotacje. Jak szybko zwróci się instalacja fotowoltaiczna i dlaczego opłaca się w nią zainwestować?

Ceny energii elektrycznej rosną z roku na rok. Co więcej, nieustannie do naszych rachunków doliczane są coraz to nowe dodatkowe opłaty, jak na przykład opłata mocowa, którą każdy z nas musi ponosić od 1 stycznia 2021 roku. Oszczędzaniu energii elektrycznej nie pomaga również fakt, że posiadamy coraz więcej urządzeń elektrycznych, a w czasach pandemii pracujemy i uczymy się zdalnie. Obecnie, jak nigdy wcześniej, warto więc oszczędzać prąd tam, gdzie to tylko możliwe. Jednym ze sposobów jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną, czyli system przekształcający promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Jak szybko zwróci się nam początkowy wydatek?

Reklama

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Ceny instalacji fotowoltaicznej ustalane są indywidualnie - wszystko zależy bowiem od wielkości instalacji, zastosowanych w niej urządzeń, a także miejsca montażu (może to być zarówno dach, jak i grunt). Każdy projekt jest poddawany indywidualnej konfiguracji i analizie, aby instalacja wykonana została nie tylko bezpiecznie, ale również tak, by generowała możliwie największe oszczędności dla danego budynku.

Koszt instalacji wraz z montażem ustalany jest indywidualnie z każdym klientem. Jak przebiega taki proces? Weźmy za przykład instalację jednej z najpopularniejszych firm na polskim rynku, Esoleo. Pierwszym etapem jest darmowa konsultacja i bezpłatny audyt wraz z indywidualną wyceną. Następnie dochodzi do podpisania umowy. W tym przypadku możemy liczyć na pomoc w załatwieniu wszystkich formalności, w tym również podczas starania się o kredyt. - Aby uzyskać finansowanie inwestycji klient nie musi nawet wychodzić z domu. Montaż instalacji też jest ekspresowy, bo trwa zwykle około dwóch dni. Później zgłaszamy instalację do Operatora Systemu Dystrybucji, a najpóźniej po 30 dniach dochodzi do wymiany licznika na dwukierunkowy. Od tego momentu instalacja może już pozyskiwać energię słoneczną  - wyjaśnia Wojciech Kowalczyk, ekspert marki.

Jak szybko zwróci się instalacja fotowoltaiczna?

Według różnych szacunków, prawidłowo dobrana, założona i zoptymalizowana instalacja może posłużyć nawet trzydzieści lat, a większość systemów zwraca się już po ok. 6 latach. W przypadku firm, dla których ceny prądu są wyższe niż dla osób prywatnych, czas zwrotu będzie jeszcze krótszy - nawet mniej niż 5 lat.

- Fotowoltaika na pewno stała się bardziej dostępna finansowo, dzięki czemu przestała być traktowana wyłącznie jako źródło ekologiczne. Dekadę temu taka inwestycja spłacała się w 10-12 lat, przy kilkudziesięcioletniej żywotności takiej instalacji. Natomiast teraz zwrot z inwestycji wynosi zaledwie 5-6 lat - wyjaśniał w rozmowie z Interią Krzysztof Dziaduszyński, członek zarządu Esoleo.

Warto podkreślić, że w przypadku wspomnianej marki klienci mogą liczyć na aż 25 lat gwarancji. Elementy takiej instalacji nie posiadają ruchomych części oraz elektroniki, co przekłada się na znikome prawdopodobieństwo awarii. Instalacja nie tylko pozostaje odporna na warunki atmosferyczne, jak wiatr, śnieg czy gradobicie, ale również pracuje bezgłośnie. Gwarancja obejmuje również wydajność, czyli po 25 latach użytkowania moduł jest w stanie wytwarzać nadal 80 proc. energii elektrycznej, którą wytworzył w pierwszym roku eksploatacji. Warto też wspomnieć o tym, że utrzymanie instalacji fotowoltaicznej jest praktycznie bezkosztowe (na przykład zabrudzenia paneli są usuwane podczas opadów deszczu). Esoleo w ramach swojej oferty dla klientów indywidualnych proponuje monitoring pracy instalacji, dzięki któremu mamy pewność, że wszystko działa w sposób optymalny. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, klienci mogą liczyć na opiekę serwisową i wieloletnią gwarancję.

W poprzednich edycjach programu dla osób fizycznych "Mój Prąd" można było liczyć na zwrot 5 tys. zł już po ukończeniu inwestycji. W tym roku wysokość dofinansowania nie została jeszcze określona, jednak wiadomo już, że nabór wniosków rozpocznie się 1 lipca 2021 r. Warto również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć koszty instalacji fotowoltaicznej od podstawy opodatkowania. Rolnicy natomiast mogą odliczyć 25 proc. kosztów fotowoltaiki od podatku rolnego (kwota może zostać rozliczona w ciągu 15 lat od zakończenia inwestycji). Ulga ta przysługuje wszystkim podatnikom rolnym, również tym, którzy rozliczają się na zasadach ryczałtu. Niektóre gminy oferują jeszcze inne, dodatkowe dofinansowania. Firmy z kolei mogą odliczyć VAT od poniesionych wydatków.

Na instalację fotowoltaiczną patrzeć należy jak na inwestycję, a jej korzyści rozpatrywać w dłuższej pespektywie. Czyli, w tym przypadku, około 30 lat, ponieważ tyle zwykle działają omawiane systemy. W większości przypadków (wszystko zależy bowiem od wielkości instalacji, dofinansowań, z których skorzystaliśmy oraz zużycia prądu) zakup instalacji fotowoltaicznej zwraca się po około 5-8 latach. Innymi słowy: przez ponad 20 lat jej użytkownicy mogą cieszyć się darmowym prądem, nie szkodząc przy tym środowisku.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy