Zgubiony dowód osobisty – czy ktoś może wziąć na niego pożyczkę?

Zgubienie dowodu może przytrafić się każdemu. Co robić w takiej sytuacji? /Adobe Stock
Reklama

Pożyczki przez Internet to rozwiązanie, które ze względu na ograniczone do minimum procedury cieszy się zaufaniem coraz większej liczby Polaków. To, co niewątpliwie jest ogromną zaletą chwilówek, może jednak przekuć się także w spore niebezpieczeństwo. Co zrobić z zagubionym dowodem osobistym i jak uchronić się przed zaciągnięciem na niego pożyczki?

Zgłoszenie utraty dowodu osobistego

Dowód osobisty, jako dokument zaopatrzony w zdjęcie i podstawowe dane osobowe, powinien służyć jedynie jako potwierdzenie czyjejś tożsamości. Często jednak jego rola jest zdecydowanie większa i wykorzystywany jest on do jej konstytuowania, a co za tym idzie -stanowi samodzielną podstawę do podjęcia wielu czynności prawnych, w tym zaciągnięcia pożyczki przez Internet czy kredytu. Dlatego też  zgubienie dowodu stanowi poważny problem dla jego właściciela. Aby uniknąć przykrych i nierzadko poważnych konsekwencji, zgubienie owego dokumentu należy bezzwłocznie zgłosić odpowiednim organom i instytucjom.

Reklama

W pierwszej kolejności jest to urząd gminy lub miasta. Pracujący w nim urzędnicy natychmiastowo unieważnią zagubiony dowód osobisty oraz wydadzą zaświadczenie o jego utracie. Ono też stanowi podstawowy dokument tożsamości do czasu otrzymania nowego. Fakt utraty dowodu warto także zgłosić na policję - szczególnie w przypadku podejrzenia jego kradzieży. Działanie to zabezpieczy przed konsekwencjami działań złodzieja lub nieuczciwego znalazcy.

Zastrzeżenie dokumentu w banku

Poza zgłoszeniem zagubienia dowodu osobistego urzędowi i organom ścigania, nie należy zapominać także o instytucjach bankowych. Posunięcie to może mieć fundamentalne znaczenie w ochronie właściciela zguby przed zaciągnięciem nań nieuprawionego kredytu. Jak to funkcjonuje?

Główną rolę odgrywa utworzony z inicjatywy Związku Banków Polskich zbiór - Dokumenty Zastrzeżone. Owa międzybankowa baza danych posiada informacje o wszystkich osobach, które utraciły swoje dokumenty tożsamości. Aby znaleźć się w takim zbiorze należy udać się do placówki swojego banku i zastrzec zagubiony dokument. Co jeśli nie posiada się własnego konta w banku?

W tej sytuacji należy udać się do placówki jakiegokolwiek banku, który włączony jest w system Dokumenty Zastrzeżone oraz przedstawić otrzymane z urzędu zaświadczenie o utracie dowodu. Na koniec warto upewnić się, że informacja przekazana została przez pracowników do systemu ogólnokrajowego.

Pożyczka zaciągnięta na utracony dowód

Podjęcie przedstawionych powyżej kroków jest bardzo ważne dla ochrony przed niechcianą pożyczką. Czasem może się jednak zdarzyć, że mimo zachowania najwyższych środków ostrożności i wykonania wszystkich należytych działań, nie uda się zapobiec bezprawnym działaniom oszustów i zdążą oni zaciągnąć pożyczkę na skradziony dowód. Co zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim tuż po zagubieniu dokumentu warto sprawdzić swoją historię kredytową na stronie Biura Informacji Kredytowej. Informacje zawarte w bezpłatnym raporcie pozwolą dostrzec wszelkie nieprawidłowości i w porę podjąć odpowiednie działania. Jeśli jednak nie zdąży się tego wykonać, a w drzwiach stanie komornik upominający się o niespłaconą ratę, pozostają dwie możliwości działania. Pierwsza to bezzwłoczne zgłoszenie policji lub prokuraturze zawiadomienia o popełnieniu oszustwa kredytowego. Druga zaś - złożenie do sądu zażalenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności w sytuacji, gdy komornik wszczął już proces egzekucji. Następnie pozostaje czekać na wyjaśnienie sprawy.

Zagubienie dowodu osobistego może pociągać za sobą poważne konsekwencje. Dlatego też w sytuacji, gdy do tego dojdzie, należy czym prędzej zawiadomić odpowiednie organy oraz zachować najwyższą ostrożność. Oczywiście nie każda utrata dokumentu kończy się zaciągniętą pożyczką. Warto jednak uchronić siebie i swoje finanse przed nieuczciwymi znalazcami.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Dowód osobisty | pożyczka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy