Reklama

To piwo nie zmieniło się od 170 lat

Z okazji 170. rocznicy powstania Pilsner Urquell - ikony czeskiego piwa, w dziesięciu polskich miastach miłośnicy pierwszego na świecie złocistego trunku będą mogli spróbować jego niefiltrowanego wariantu.

To tylko jedna z licznych urodzinowych atrakcji obejmujących, m.in.: możliwość wygrania butelki z limitowanej edycji czy bezpośrednie połączenie video z mieszkańcami czeskiego Pilzna świętującymi urodziny Pilsner Urquell.

Piwna rewolucja


Był rok 1838. Mieszkańcy Pilzna oburzeni jakością i smakiem piwa zebrali się na rynku i wylali 36 beczek piwa do rynsztoka. W nadziei na uzyskanie lepszego smaku powierzyli misję opracowania nowej piwnej receptury Josefowi Grollowi, wybitnemu piwowarowi i pasjonatowi piwa. Po kilku latach prac, dokładnie 5 października 1842 r. w czeskim Pilźnie narodziło się pierwsze na świecie złociste piwo - Pilsner Urquell. Groll wykorzystując w procesie produkcji piwa dolną fermentację stworzył pierwowzór współczesnego piwa typu pilzner. Tak rozpoczęła się niezwykła historia Pilsnera.  

170 lat ikony czeskiego piwa


5 października 1842 r. jest jedną z najważniejszych dat w historii browarnictwa. O tym jak wielkie znaczenie miało powstanie pierwszego pilznera na świecie niech świadczy tylko to, że angielskojęzyczna Wikipedia wymienia narodziny Pilsner Urquell obok takich wydarzeń jak utworzenie organizacji Relief Society, urodzin Karla Maya czy premiery opery Nabbucco Giuseppe Verdi’ego.

W tym roku obchodzimy wyjątkową rocznicę powstania Pilsner Urquell. 170 lat temu w czeskim Pilźnie narodziło się pierwsze złociste piwo na świecie. Z tej okazji 5 października, miłośnicy złocistego piwa Pilsner Urquell wzniosą toast za niezmiennie doskonały smak tego szlachetnego piwa. Dokładnie o godzinie 20.12 w 10 miastach w Polsce zostaną odszpuntowane beczki z niezmiennie doskonałym piwem z Pilzna. Na gości wybranych lokali czeka też konkurs, w którym będzie można wygrać butelkę piwa Pilsner Urquell z limitowanej edycji. 

ReklamaPodczas świętowania urodzin nastąpi połączenie na żywo z Pilznem w Czechach i wspólne wzniesienie toastu za Pilsner Urquell. Nie zabraknie też urodzinowego tortu - oczywiście w kształcie butelki niezmiennie doskonałego piwa z Pilzna.

Niefiltrowanego piwa Pilsner Urquell będzie można napić się od 5 do 21 października (do wyczerpania zapasów) w 26 lokalach, w 10 miastach w Polsce. To jedyna okazja by spróbować tego wariantu ikony czeskiego piwa z Pilzna. Niefiltrowany Pilsner Urquell jest nie tylko mniej klarowny, ale posiada głębszy smak z wyraźnie wyczuwalnymi nutami słodowymi i drożdżowymi. Proces produkcji sprawia jednak, że piwo powinno być wypite w ciągu 21 dni od uwarzenia. Stąd niefiltrowany Pilsner Urquell będzie dostępny wyłącznie w miesiącu swojej 170. rocznicy powstania.

Możliwość spróbowania niefiltrowanego piwa Pilsner Urquell czy limitowana butelka to tylko niektóre z działań, które marka podejmuje w tym roku w związku ze swoją 170. rocznicą narodzin. W wybranych pubach na terenie kraju można, między innymi, napić się piwa Pilsner Urquell serwowanego na cztery czeskie sposoby. Serwują je najlepsi polscy barmani, z których ponad 350 wzięło udział w polskiej edycji międzynarodowego konkursu International Master Bartender, organizowanego przez ikonę czeskiego piwa. Od 15 sierpnia do końca września można też poznać historię powstania i rozwoju piwa Pilsner Urquell za sprawą wyjątkowego filmu dokumentalnego Discovery Channel.

Lista lokali, w których 5 października będzie można wznieść toast za Pilsner Urquell dostępna jest na www.pilsner.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy