Huawei Mobile Services i AppGallery – rok ogromnej ewolucji

Koniec roku to czas podsumowań, a jednym z najbardziej interesujących wydarzeń w świecie technologii, szczególnie w Polsce, był rozwój mobilnego ekosystemu firmy Huawei. Sklep z aplikacjami AppGallery i Huawei Mobile Services stały się znaczącym graczem w mobilnym świecie. Jak do tego doszło?

Kiedy rok  temu Huawei podjął decyzję o rozwijaniu swoich autorskich usług Huawei Mobile Services i sklepu z aplikacjami AppGallery, nie było oczywistym, że firma będzie w stanie stworzyć ekosystem mogący konkurować z innymi platformami na rynku. Jednak 12 miesięcy później widać, że udało się wykonać ogromny skok w rozwoju AppGallery i HMS.

Sklep półtora miliona Polaków

Warto przypomnieć, czy jest Huawei Mobile Services. To pakiet usług mobilnych, w jego skład wchodzą m.in.: Chmura, Przeglądarka i Motywy. Jak w przypadku każdego ekosystemu, także HMS ma swoje konto, jest nim ID Huawei, czyli cyfrowy identyfikator użytkownika umożliwiający dostęp do usług na urządzeniach Huawei, synchronizujący nasze kontakty, wysłane wiadomości tekstowe czy ustawienia. To dzięki Huawei ID podczas zmiany telefonu na nowy, skopiujemy najważniejsze dane dzięki chmurze.

Podczas konferencji Huawei Developer Conference Polska 2020 ogłoszono, że liczba polskich użytkowników sklepu wynosi półtora miliona, z czego aż 700 tysięcy dołączyło w ciągu ostatniego roku.  Miesięczna liczba pobrań z AppGallery to 1,2 miliona - firma twierdzi, że to ośmiokrotny wzrost na przełomie 12 miesięcy. Aktywna liczba kont Huawei ID wynosi ponad 5,5 miliona, czyli o 1,8 miliona więcej niż wcześniej. W tym przypadku liczby mówią same za siebie.

W sklepie AppGallery znajdziemy ponad 1000 polskich aplikacji, a w skali globalnej jest ich już ponad 96 tysięcy. Huawei podaje, że co miesiąc ze sklepu korzysta ponad 490 milionów aktywnych użytkowników z całego świata.  Tak znacząca ewolucja, szczególnie na rynkach regionalnych, nie byłaby możliwa bez pracy u podstaw polegającej na szkoleniach dla deweloperów,  partnerstwie z firmami i generalnej łatwości w tworzeniu aplikacji z myślą o HMS.

Apki na każdą okazję

W oficjalnym zestawianiu firmy znajdziemy informacje, że inwestycje w budowę ekosystemu HMS w Polsce, w tym w programy partnerskie dla polskich twórców i właścicieli aplikacji, sięgnęły w ostatnich 12 miesiącach ponad 20 milionów złotych. Witold Walczak, dyrektor rozwoju ekosystemu Huawei w Polsce, mówi o prawie 650 partnerach, właścicielach i twórcach  aplikacji, którzy współpracują z firmą. Bez zaangażowania Huawei w rozwój AppGallery w Polsce i promocje samych urządzeń mobilnych, nie byłoby mowy o tak znaczącym wzroście.

Huawei zadbał o to, aby w AppGallery pojawiła się odpowiednia nawigacja samochodowa (darmowa wersja AutoMapy) i popularna na całym świecie aplikacja dająca dostęp do rozkładów jazdy komunikacji miejskiej, Moovit. W zakupach pomogą OLX i Allegro, a w odbieraniu paczki - InPost. Muzykę możemy słuchać dzięki apce TIDAL, a czas w serwisach społecznościowych spędzać dzięki TikTokowi czy Snapchatowi. Partnerstwo z czołowymi twórcami gier doprowadziło do pojawienia się w sklepie World of Tanks i innych tytułów dla graczy.  W AppGallery po prostu znajdziemy wszystkie najpopularniejsze kategorie aplikacji.

Jedną najważniejszych kwestii, jakie musiał rozwiązać Huawei, było zadbanie o odpowiednią liczbę aplikacji bankowych - dostęp do płatności z poziomu telefonu jest dzisiaj kluczowy dla wielu użytkowników. Obecnie w AppGallery znajdziemy osiem aplikacji bankowych, w tym dwie zintegrowane z HMS - aplikacja mBanku i aplikacja IKO należąca do PKO Banku Polskiego. Aplikacje PeoPay i PeoPay Kids należące do Banku Pekao S.A., a także aplikacje Idea Banku, Nest Banku oraz dwie aplikacje Getin Noble Banku - Getin Mobile i Noble Mobile, są na razie dostępne dla użytkowników urządzeń Huawei z GMS. Ich integracja z HMS jest w toku. Pod koniec listopada Huawei ogłosił również współpracę z Bankiem Millennium, dzięki czemu aplikacja banku będzie dziewiątą bankową aplikacją w AppGallery - i tak jak w przypadku poprzedników, w pierwszym etapie na urządzenia z GMS, następnie z HMS.

Rok temu nie brakowało sceptyków, którzy twierdzili, że zdobycie tylu aplikacji bankowych w AppGallery będzie niewykonalne - Huawei pokazał, że jest to możliwe.

Wyszukiwarka Petal - dodatkowe wsparcie

W AppGallery nie znajdziemy jednak każdej aplikacji dostępnej dla Androida - z myślą o takich apkach Huawei przygotował wyszukiwarkę Petal, preinstalowaną na telefonach lub dostępną w AppGallery. Agreguje ona w jednym miejscu większość popularnych aplikacji. Po wpisaniu w wyszukiwarce potrzebnej aplikacji, zostanie nam wskazane miejsce, gdzie możemy pobrać potrzebną apkę lub zostaniemy odesłani do strony webowej aplikacji.

Petal działa intuicyjnie - klikamy w znajdującą się na głównym ekranie telefonu wyszukiwarkę, wpisujemy nazwę potrzebnej nam aplikacji, a następnie zostaniemy przeniesieni do podstrony z ikoną apki i bezpośrednią opcją jej zainstalowania. Nie trzeba posiadać wiedzy na temat alternatywnych sklepów z aplikacjami lub samemu szukać w Internecie - Petal rzeczywiście stanowi realną pomoc dla mniej i bardziej doświadczonych użytkowników.

Dodatkowo wyszukiwarka działa jak inne dostępne na rynku, umożliwiając sprawdzenie najczęściej wyszukiwanych haseł ("Świąteczne prezenty" były numerem jeden podczas pisania tego artykułu), przeglądnięcie polecanych dla nas treści i aktualizowanie zainstalowanych na urządzeniu aplikacji.

Udany rok

Historia branży mobilnej zna więcej niż jedną nieudaną próbę wystartowania z alternatywnym wobec dominującej dwójki ekosystem mobilnym i sklepem z aplikacjami - tymczasem po jednym roku zintensyfikowanego rozwoju, Huawei zrobił na tym polu więcej niż jakakolwiek firma budująca swój ekosystem w ostatniej dekadzie. Jak do tego doszło? Przede wszystkim postawiono na aplikacje, które interesują polskich użytkowników i są im realnie potrzebne, przez co mogą kupić oni urządzenie mobilne Huawei i nadal korzystać z kluczowych dla nich aplikacji oraz usług.

Ciekawe, co przyniesie kolejne 12 miesięcy dla AppGallery i HMS?

Prezentacja partnera