Acer pracuje nad tabletem za 99 dolarów

Od wielu miesięcy kusi nas wizja dobrego tabletu za 99 dolarów. Mówiło się o próbach Google, jednak sprawa przeszła w ręce Asusa. Teraz okazuje się, że Asus nie wyprodukuje tak taniego tabletu ze względu na prawdopodobne osłabienie sprzedaży innych swoich produktów. Na szczęście na horyzoncie pojawia się Acer…


Dotychczas najtańszą propozycją miało być urządzenie Asus ME172V, w którego wyposażeniu mają się znaleźć: 7-calowy ekran 1024 x 600, jednordzeniowy procesor VIA 1 GHz, grafika Mali 400, 1 GB RAM-u, 16 GB pamięci wewnętrznej oraz kamerka do wideorozmów 1,3 Mpix. Różnica między nim a Nexusem 7 jest znaczna. Ale pomimo to Asus nie wycenił go na 99 dol., tylko na ok. 129-149 dol. Skąd taka cena?

Według najnowszych informacji (oczywiście nieoficjalnych) powodem jest obawa o gorszą sprzedaż innych urządzeń. Producent nie chce doprowadzić do sytuacji, w której użytkownicy przyciągnięci przez wyjątkowo tani tablet nie będą chcieli kupować pozostałych modeli z oferty, np. Nexusa 7. Określane jest to mianem kanibalizacji, ale czy to na pewno negatywne zjawisko? Od razu przypomniały mi się słowa Steve’a Jobsa: "Jeśli sam się nie skanibalizujesz, zrobi to ktoś inny".

Reklama

Apple wiernie się tego trzymał, co widać zwłaszcza w kontekście iPada mini. Podniosły się głosy, że tańszy (i mniejszy) odpowiednik klasycznego iPada może znacznie osłabić jego sprzedaż. Być może tak się stanie, ale te pieniądze i tak trafiają do Cupertino. Poza tym czy lepiej czekać, aż na rynku pojawi się kolejny bardzo dobry 7-calowiec, który w końcu naprawdę naruszy popularność iPada?

Asus przyjął swoją taktykę, a okazję może wykorzystać Acer. Środkiem do tego ma być Iconia B1 kosztująca właśnie 99 dol. Źródło informacji jest to samo co w przypadku Asusa, czyli dostawcy części z Tajwanu. Jednak z rzetelności dodaje to, że Iconia B1-A71 kilka dni temu pojawiła się w dokumentach FCC oraz na stronie GLBenchmark.

Specyfikacja tabletu Acera:

- 7-calowy wyświetlacz z rozdzielczością 1024 x 600;

- dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1,2 GHz;

- grafika PowerVR SGX 531;

- Android 4.1.2 Jelly Bean;

- łączność 3G.

Iconia B1 nie wyróżniałaby się niczym specjalnym, ale mobilny internet w tablecie za 99 dol. to naprawdę coś. Jestem ciekaw, jakim cudem Acer ma zamiar osiągnąć tak niską cenę. Mówi się o zastosowaniu procesora wyprodukowanego przez MediaTek, chociaż samo to nie wystarczy. W najgorszym wypadku ta informacja okaże się nieprawdziwa i Iconia B1 będzie trochę droższa.

Ja na razie pozostanę przy optymistycznej wersji. Nie miałbym nic przeciwko, gdyby tablet Acera zaostrzył konkurencję i zmusił Asusa (oraz innych producentów) do obniżenia cen.

Michał Brzeziński

komorkomania.pl

Komórkomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Acer firma | tablet | Asus

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy