Nokia anulowała jeden tablet, aby pracować nad kolejnym - lepszym

Kończy się już telenowela pod tytułem “Nokia EOS”, więc czas na kolejną. Jej bohater to tablet fińskiej firmy z Windowsem, od dawna będący tematem plotek.

Tablety nie są Nokii tak obce, jak może się wydawać. Finowie już w 2005 roku zaprezentowali pierwsze tego typu urządzenie. Był to Nokia 770 Internet Tablet, który działał pod kontrolą Maemo (Internet Tablet OS). Sprzęt określany był zapomnianym już dziś terminem MID (Mobile Internet Device) i pozwalał na sprawdzanie poczty, przeglądanie sieci, odtwarzanie multimediów czy nawet czytanie e-booków.

Oczywiście 770 to ciekawostka z innej epoki, więc trudno go porównywać do dostępnych obecnie urządzeń. Pokazuje jednak, że tablety nie są dla Finów czymś nowym. Dlatego wielu analityków po nawiązaniu ścisłej współpracy z Microsoftem sugerowało, że jednym z kolejnych kroków Nokii może być stworzenie nowoczesnego tabletu, który będzie oparty na systemie giganta z Redmond. Co jakiś czas pojawiały się również plotki na ten temat, ale dopiero wczoraj okazało się, że faktycznie coś jest na rzeczy.

Reklama

Na koreańskim forum Naver Cafe opublikowano zdjęcia prototypowego tabletu Nokii o nazwie kodowej nVidia P1001. Jak nietrudno się domyślić, jest on oparty na Tegrze 3 (1,3 GHz), a pracą steruje Windows RT. Widoczny na zdjęciach sprzęt ma 10-calowy ekran, 2 GB pamięci RAM, port HDMI, moduł LTE, a także magnetyczne złącze do ładowania, podobne do MagSafe z MacBooków i Surface’a.

Osoba odpowiedzialna za wyciek ujawniła, że sprzęt otrzymała od znajomego pracującego w Nokii. Nie jest to wyszukane wyjaśnienie, ale trzeba przyznać, że zdjęcia wyglądają wiarygodnie.

Redaktorzy The Verge dotarli do informacji, z których wynika, że Nokia rzeczywiście pracowała nad takim urządzeniem, ale zostało ono anulowane. Powodem był Windows RT (edycja dla układów ARM), który podobno rozczarował Finów. Firma postanowiła więc porzucić koncept i skupić się na urządzeniach z pełną wersją Windowsa 8.

Nokia musi rozbudować portfolio swoich produktów, a tablety wydają się idealnym wyborem. Zwłaszcza że dobrych urządzeń z Windowsem 8 wciąż brakuje, a Finowie już pokazali, że potrafią zrobić ciekawy “komputer". Wysoka cena początkowa modelu Booklet 3G przekreśliła co prawda szanse na dobrą sprzedaż, ale należał on do najlepszych netbooków na rynku.

Cieszy również fakt, że Nokia myśli o zastosowaniu modułu LTE, co z pewnością wyróżni urządzenie na rynku. Pierwszy tablet z Windows 8 fińskiej firmy może pojawić się we wrześniu. Pierwszy, ponieważ według ostatnich plotek Finowie mają w planach kilka modeli z Windowsem 8. Ciekawe, czy obok tańszych tabletów z Atomem, zobaczymy także coś z mocnymi układami Core i5/i7 Intela?

Mateusz Żołyniak

komorkomania.pl


Komórkomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Nokia | tablet | Windows
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy