K9 Thunder

Czwartek, 2 listopada 2023 (13:15) Aktualizacja Środa, 15 listopada 2023 (14:25)
K9 Thunder to armatohaubica produkowana w Korei Południowej. Została zaprojektowana i wyprodukowana przez Hanwha Defense. To artyleria kalibru 155 mm, która jest jednym z kluczowych elementów sił południowokoreańskich, ale także kilku innych krajów. 48 sztuk tych haubic zakupiła Polska.
K9 Thunder - najważniejsze informacje
Haubica samobieżna K9 Thunder /Ministerstwo Obrony Narodowej /materiały prasowe

K9 Thunder - najważniejsze informacje

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt wojskowy

K9 Thunder. Co to za armatohaubica?

K9 Thunder to południowokoreańskie samobieżne działo. Powstało, aby zastąpić wysłużone haubice K55. Działo to operuje wraz z wozem K10 służącym do przewozu amunicji. 

K9 Thunder ma w pełni stalową konstrukcję, która jest w stanie wytrzymać ostrzał amunicją 14,5 mm, a także odłamki pocisków o kalibrze 152 mm. Jest również odporna na wybuchy min przeciwpiechotnych. 

Najważniejszym elementem uzbrojenia jest 155-milimetrowa armata o maksymalnym zasięgu wynoszącym 40 km. Armatohaubica jest napędzana silnikiem MT881Ka-500 MTU Friedrichshafen o mocy 1000 KM oraz hydropneumatycznym zawieszeniem. Pełna ochrona ABC zabezpiecza to działo przed różnymi rodzajami broni. System napędowy Firstec pozwala osiągnąć 52-tonowemu działu maksymalną prędkość 67 km/h. 

K9 Thunder ma spawaną konstrukcję wykonaną z 20 000 kg stali pancernej MIL-12560H opracowanej przez POSCO, która jest wykorzystywana do produkcji czołgów K2 Black Panther. Jest ona w stanie wytrzymać uderzenie pocisków przeciwpancernych, min przeciwpiechotnych, a także odłamków pocisków OB 152 mm. 
K9 Thunder jest wyposażony w system TALIN (Tactical Advanced Land Inertial Navigator). Opiera się on na opracowanych przez Honeywell Aerospace żyroskopach, który minimalizuje wstrząsy wywołane ostrzałem. 

Działo to ma ręczny oraz automatyczny system kierowania ogniem. Ten drugi jest zdecydowanie bardziej skomplikowany i składa się z m.in. kontrolera systemu i strzelania z wbudowanym programem balistycznym, a także procesora komunikacyjnego służącego do komunikacji między operatorem a maszyną. 

Ciekawostki o armatohaubicy K9 Thunder

  • Armatohaubice K9 Thunder zostały użyte do odpowiedzi na ostrzał wyspy Yeonpeng przez wojska Korei Północnej. 

  • Pod koniec 2022 r. do Polski trafiły pierwsze armatohaubice K9 Thunder. Łącznie na wyposażeniu polskich sił zbrojnych jest obecnie 48 sztuk tego rodzaju broni.

  • K9 Thunder może pracować w trybie ostrzału MRSI. Wystrzeliwuje wtedy 3 pociski co 5 sekund, a każdy z nich pod innym kątem. Wszystkie jednocześnie trafiają w konkretny cel.

  • K9A1 to zmodernizowana wersja armatohaubicy Thunder. Zastosowane ulepszenia obejmowały m.in. montaż systemu pozwalającego reagować oraz strzelać bez uruchamiania głównego silnika, co zmniejsza hałas oraz zużycie paliwa. Wprowadzono także rozwiązania, które ułatwiły kierowanie pojazdem. 

  • Trwają prace nad wersją K9A2 Block-I, która będzie wyposażona w system automatyki artylerii szybkiego reagowania. Prototyp jest wyposażony w metalowe gąsienice, które mogą być zastąpione kompozytowymi, co pozwoli zmniejszyć wagę pojazdu o 2 tony. 

  • K9A3 Thunder ma być bezzałogową wersją działa. Zgodnie z założeniami producenta ma ona powstać do 2040 r. 

  • K10 ARV jest pojazdem zaopatrzeniowym, który ma takie samo podwozie oraz mobilność, jak K9. Cały proces odbywa się automatycznie za pomocą mostu, który przenosi pociski bezpośrednio do armatohaubicy. Maksymalna prędkość zaopatrywania to 12 pocisków na minutę.

  • K10 ARV ma masę bojową wynoszącą 47 ton. Jest w stanie przewozić 104 pociski artyleryjskie o kalibrze 155 mm. Pojazd jest obsługiwany przez załogę składającą się z trzech osób. K10 AARV to wersja o wzmocnionej ochronie. 

  • Egipska armia, która także wykorzystuje te haubice, korzysta z modelu K11 FDCV pełniącego funkcję pojazdu kontroli i dowodzenia. Jest także centrum komunikacji dla pojazdów opancerzonych. 

K9 Thunder - Wiadomości