Morze Bałtyckie

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:34) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (13:22)
Morze Bałtyckie to morze śródlądowe w północnej Europie, położone między Półwyspem Skandynawskim a Europą Kontynentalną, połączone bezpośrednio z Morzem Północnym. Jego powierzchnia wynosi około 415 000 km2. Średnia głębokość Bałtyku wynosi 52 metry, a maksymalna 459 metrów.
Morze Bałtyckie - najważniejsze informacje
Plaża nad Bałtykiem z lotu ptaka. /123RF/PICSEL

Morze Bałtyckie - najważniejsze informacje

Morze Bałtyckie powstało 12 000 lat temu w wielu oddzielnych fazach, jako: Bałtyckie Jezioro Lodowe, Morze Yoldiowe, Ancylusowe, Litorynowe, Mya. W tej ostatniej fazie Bałtyk znajduje się od 4000 lat.

Morze Bałtyckie graniczy z wieloma krajami Starego Kontynentu, w tym z: Polską, Niemcami, Danią, Szwecją, Finlandią, Rosją, Estonią, Łotwą i Litwą. Jest otoczone lądem z każdej strony.

Każdy kraj graniczący z Morzem Bałtyckim przyciąga turystów ciekawymi wyspami. Szwecja ma Gotlandię – piękną wyspę o powierzchni 3140 km2, Estonia – Saremę o powierzchni 2670 km2, a Szwecja – Olandię zajmującą około 1342 km2. W Polsce wartą odnotowania wyspą jest Wolin,  zajmującą 265 km2.

Bałtyk charakteryzuje się stosunkowo niskim zasoleniem, z tego też względu przynależy do kategorii wód słonawych. Morze to było miejscem wielu katastrof ekologicznych. Uprzemysłowienie miast oraz okolicznych wsi to nie są jedyne przyczyny. Warto ich szukać także w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to niemiecką broń chemiczną zatopiono w wodach Bałtyku. Łącznie może być to nawet 50 000 ton!

Bałtyk ma dość burzliwy charakter – fale osiągają wysokość średnio około 5 metrów, lecz w trakcie szczególnie silnych sztormów mogą mieć nawet dwukrotnie większą wysokość. Rekordem była 15-metrowa fala odnotowana w drugiej połowie 2004 roku.

Morze Bałtyckie cechuje się dużym natężeniem żeglugi, szczególnie handlowej. W ciągu jednego roku przez wody Bałtyku przepływa nawet 5500 jednostek pływających, głównie statków handlowych.

Morze Bałtyckie to największe źródło bursztynu na świecie

Morze Bałtyckie jest największym źródłem bursztynu na świecie, dlatego uznaje się je za „Złoto Bałtyku”. Obecnie bursztyn wykorzystywany jest w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i jubilerskim.

Ile jest plaż nad Bałtykiem?

Nad Bałtykiem w Polsce można wypocząć, lecz nie na dużej powierzchni. Plaże na polskim wybrzeżu mają jedynie około 20 km2 powierzchni.

W Polsce na turystów czeka molo długie na 220 metrów w Sopocie. 

Temat Morze Bałtyckie znajdziesz również w serwisie:

Morze Bałtyckie - Wiadomości