Bliski Wschód

Środa, 22 listopada 2023 (11:19) Aktualizacja Czwartek, 21 grudnia 2023 (12:29)
Bliskim Wschodem jest nazywany region geograficzny obejmujący głównie Azję Zachodnią. Najczęściej do krajów Bliskiego Wschodu zalicza się: Arabię Saudyjską, Bahrajn, Egipt, Irak, Iran, Izrael, Palestynę, Jemen, Jordanię, Katar, Kuwejt, Liban, Oman, Syrię, Turcję, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz w niektórych źródłach też Cypr.
Bliski Wschód - najważniejsze informacje
Bliski Wschód. Krajobraz miejski Dubaju. /123RF/PICSEL

Bliski Wschód - najważniejsze informacje

Łączną powierzchnię tego obszaru szacuje się na ok. 9,7 milionów km², a liczbę ludności na 456 milionów mieszkańców (2021). Aktualnie w języku angielskim nazwa Near East jest wypierana przez Middle East (Środkowy Wschód).
 
Bliski Wschód jest regionem, gdzie prawdopodobnie rozpoczęły się procesy przejścia z paleolitu do neolitu. Region, o którym mowa jest także miejscem początku wielkich cywilizacji starożytnych (Mezopotamia, starożytny Egipt) oraz trzech wielkich religii abrahamowych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Przez prawie trzydzieści wieków było to centrum starożytnego świata.
 
Obecnie pod względem kulturowym zdecydowaną większość tego obszaru stanowi ludność arabskojęzyczna wyznająca islam. W całym regionie występuje mniejszość chrześcijańska, a wyznawcy judaizmu mieszkają przede wszystkim w Izraelu. Region ten jest mocno niestabilny pod względem politycznym.
 
Bliski Wschód odgrywa ogromne znaczenie gospodarcze i strategiczne. Leży na połączeniu trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki. Przechodzą przez niego ważne szlaki komunikacyjne z Europy i północy Afryki na Daleki Wschód. Drogi morskie przebiegają przez cieśniny czarnomorskie, Morze Śródziemne, Kanał Sueski, Morze Czerwone i zatokę Perską, krzyżują się linie powietrzne łączące najważniejsze porty lotnicze Europy z południową Afryką, Azją, Dalekim Wschodem i Australią.
 
Bliski Wschód jest bardzo ważnym regionem gospodarczym, bowiem to tutaj koncentruje się znaczna część światowego wydobycia ropy naftowej.
 
Badaniem starożytnych i nowożytnych kultur Bliskiego Wschodu zajmują się odpowiednie działy orientalistyki. 

Bliski Wschód. Nazwa europocentryczna

Do najbardziej zaludnionych krajów Bliskiego Wschodu należą: Iran (82 mln),Irak (38 mln), Arabia Saudyjska (28 mln), Jemen (27 mln) i Syria (17 mln). Na Bliskim Wschodzie znajduje się także najniżej położone miejsce na kuli ziemskiej. Jest to wybrzeże Morza Martwego, które leży 417 metrów poniżej poziomu morza.
 
Krajobraz tego regionu jest w zasadzie płaski. W Turcji, Iranie i Jemenie są góry, które podnoszą trochę średnią wysokość geograficzną. Najwyższy punkt tego regionu to Demawend w Iranie – wulkan o wysokości 5 610 m n.p.m.

Nazwa “Bliski Wschód” powstała stosunkowo niedawno i zastąpiła poprzednią nazwę Lewant. Zdarza się, że obejmuje się tą nazwą również kraje północnej Afryki. Określenia Bliski, Środkowy i Daleki Wschód to typowy przykład nazwy europocentrycznej.
 
Na Bliskim Wschodzie warto na przykład odwiedzić schowane w skałach miasto Petra. Domy, świątynie i grobowce wykute w skale tworzą niezwykłą atmosferę tego miejsca, które od III w. p.n.e. do I w. n.e. było stolicą królestwa Nabatejczyków. Z racji usytuowania i niełatwego dostępu miasto przez ponad 600 lat leżało w zapomnieniu i zostało odkryte dopiero w roku 1812.
 
Warto też rozważyć rejs wycieczkowy po Zatoce Perskiej, wizytę w małym, bogacącym się na ropie kraju-wyspie Bahrajn czy sułtański Oman z najstarszym na Bliskim Wschodzie miastem Maskat.

Temat Bliski Wschód znajdziesz również w serwisie:

Bliski Wschód - Wiadomości