BM-21 Grad

Poniedziałek, 15 stycznia 2024 (12:29) Aktualizacja Poniedziałek, 19 lutego 2024 (16:52)
BM-21 Grad jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych rosyjskich wyrzutni rakietowych na całym świecie. Ten system artyleryjski to wieloprowadnicowy system rakietowy, który stał się sławny zarówno dzięki swojej prostocie, jak i niezawodności oraz skuteczności w działaniu.
BM-21 Grad - najważniejsze informacje
Wyrzutnia BM-21 na podwoziu samochodu Urał-375D. /Wikipedia /domena publiczna

BM-21 Grad - najważniejsze informacje

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt wojskowy

Jego projekt powstał w Związku Radzieckim w latach sześćdziesiątych XX wieku. Od chwili produkcji pierwszego egzemplarza, wykorzystywany był już przez wiele państw na całym świecie.

Wyrzutnia BM-21 Grad została zaprojektowana w celu atakowania obiektów na powierzchni ziemi, takich jak: pojazdy wojskowe, stanowiska artyleryjskie czy umocnienia terenowe. 

Głównym celem realizowanym przez nią jest niszczenie środków ogniowych wroga, jak również eliminacja punktów koncentracji sił wroga oraz umocnień polowych.
 
Tym, czym wyróżnia się BM-21 Grad jest z pewnością jego konstrukcja, której podstawę stanowi rama, zamontowana na podwoziu ciężarówki lub transporterze opancerzonym. Ponadto system skonstruowany został w taki sposób, aby posiadał zdolność przenoszenia od 16 do 40 rakiet na raz, w zależności od danej wersji.

Nazwa "Grad" pochodzi od nazwy opadu atmosferycznego, ze względu na gwałtowność i intensywność ognia, jaką mogą wywołać pociski.

Jaki jest zasięg wyrzutni BM-21 Grad?

Zasięg rakiet BM-21 Grad wynosi mniej więcej od piętnastu do czterdziestu kilometrów, w zależności od tego jaka zostanie zastosowana w nich amunicja. Zwykle wykorzystuje się różne rodzaje pocisków, takie jak: odłamkowo-burzące, kasetowe, dymne oraz wiele innych, co czyni system bardziej wszechstronnym oraz skutecznym, względem różnych rodzajów sytuacji. 

Dane techniczne wyrzutni BM-21 Grad

Wyrzutnie BM-21 Grad wykorzystywane były przez ponad pięćdziesiąt krajów na całym świecie, w tym: Afganistan, Algierię, Angolę, Armenię, Azerbejdżan, Bangladesz, Białoruś, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Burkinie, Burundi, Czad, Chorwację i Cypr, a nawet przez Polskę.

Aktywnie korzystano z nich w wielu konfliktach zbrojnych, w tym w wojnach na Bliskim Wschodzie, czy w Azji Środkowej oraz w Afryce.
 
BM-21 Grad jest: długa na 7,35 m, szeroka na 2,40 m, wysoka na 3,09 m oraz waży 13,71 ton. Pojazd może osiągać prędkość 75 km/h i pokonywać odległości do 405 km.
 
Od momentu wprowadzenia do użytku w latach sześćdziesiątych, pierwszej sztuki BM-21 Grad, wyrzutnia przeszła wiele modyfikacji, dodając wiele ulepszeń.

Istnieją różne wersje tego systemu, posiadające nowe zdolności, takie jak chociażby: zwiększony zasięg, wyregulowana celność, czy możliwość wykorzystywania nowych rodzajów amunicji.
 
Wyrzutnia rakietowa BM-21 Grad stała się popularna w związku ze swoją zdolnością do generowania gwałtownego ognia, wypuszczając wszystkie swoje rakiety, w odstępie ułamków sekund, co skutecznie umożliwia wsparcie ogniowe na dużym obszarze, w krótkim czasie.
 
System wykorzystywany był w trakcie wielu konfliktów zbrojnych, takich jak: wojny arabsko-izraelskie, wojna wietnamska, konflikt w Afganistanie, czy wojna domowa w Syrii. Jego kompleksowość i mobilność w działaniu, czynią go atrakcyjnym rozwiązaniem dla armii na całym świecie.
 
BM-21 Grad była wyrzutnią, która zainspirowała wiele innych krajów, do stworzenia swoich własnych systemów rakietowych, które oparte zostały na podobnych koncepcjach wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

BM-21 Grad - Wiadomości