Burza magnetyczna

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:59) Aktualizacja Środa, 13 grudnia 2023 (12:35)
Burza magnetyczna określana również burzą słoneczną, jest zjawiskiem zachodzącym w atmosferze ziemskiej. Jej występowanie ma bezpośredni wpływ na urządzenia elektroniczne, a dokładnie na zakłócenie ich działania.
Burza magnetyczna - najważniejsze informacje
Artystyczna wizualizacja rozbłysku i kolonialnego wyrzutu masy na Słońcu. /123RF/PICSEL /123RF/PICSEL

Burza magnetyczna - najważniejsze informacje

Zgodnie z definicją naukową, burza magnetyczna jest zjawiskiem, podczas którego dochodzi do nagłego i krótkotrwałego zaburzenia pola magnetycznego Ziemi. Powoduje to poruszanie się naładowanych elektrycznie cząsteczek, co ma miejsce wokół Ziemi po tzw. torach magnetycznych. Wspomniane cząsteczki na orbitę Ziemi trafiają za sprawą wiatru słonecznego. 

Z kolei sam wiatr słoneczny tworzą naładowane cząsteczki, które wyrzucane są w przestrzeń z korony słonecznej. Kiedy docierają do Ziemi, to ma miejsce deformowanie kształtu magnetosfery planety. Magnetosfera Ziemi rozciąga się w przestrzeni w kierunku odsłonecznym. Zwykle zjawisko burzy słonecznej nie jest zauważalne przez zwykłego człowieka i nie ma większego wpływu na codzienne życie.

Czy burze słoneczne są zagrożeniem dla Ziemi?

Zdecydowana większość burz słonecznych nie stanowi zagrożenia dla Ziemi. Oznaczane są one w skali od G1 do G5, gdzie G5 jest najsilniejszą. Ochronę przed skutkami burzy słonecznej stanowi między innymi odległość Ziemi od Słońca, jak również ziemska magnetosfera. Zagrożenie, jakie niesie za sobą burza słoneczna, wzrasta wraz z rozwojem cywilizacyjnym. Silne burze magnetyczne mogłyby doprowadzić do uszkodzenia sieci energetycznych, czego skutkiem byłby brak energii elektrycznej w miastach. Mogłyby również uszkodzić transport elektryczny, w tym hulajnogi, samochody oraz autobusy, które działałyby do czasu rozładowania się ich akumulatora.

Jaka była największa burza magnetyczna w historii Ziemi?

Pierwszy raz zjawisko burzy słonecznej zostało opisane przez astronoma Richarda Carringtona. Pasjonował się on przede wszystkim obserwacją czarnych plam na Słońcu. Rozbłysk słoneczny zaobserwował 1 września 1859 roku. Następnego dnia, naładowane cząsteczki dotarły do Ziemi i spowodowały poważną awarię sieci telegraficznych. Zjawiskiem towarzyszącym burzy słonecznej była wówczas również zorza polarna, którą można było zaobserwować na różnych szerokościach geograficznych. Zjawisko zorz polarnych utrzymywało się przez cztery kolejne dni. Dość silna burza słoneczna odnotowana była także w 1989 roku, wówczas spowodowała uszkodzenie w sieci energetycznej w kanadyjskiej prowincji Quebec.

Więcej na temat Burza magnetyczna

Burza magnetyczna - Wiadomości