Falcon 9

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:11) Aktualizacja Czwartek, 14 grudnia 2023 (15:40)
Falcon 9 jest dwustopniową rakietą. Jej zadaniem jest wynoszenie w przestrzeń kosmiczną ładunków na orbitę oraz misji załogowych oraz bezzałogowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Została zaprojektowana oraz skonstruowana przez firmę SpaceX, która należy do Elona Muska. To jedyna rakieta, której pierwszy stopień może wylądować i być użyty ponownie.
Falcon 9 - najważniejsze informacje
Rakieta Falcon 9 podczas startu. /Paul Hennesy /Anadolu Agency /AFP

Falcon 9 - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    rakieta

  • Rok uruchomienia produkcji:

    2010

Paliwem służącym do osiągnięcia odpowiedniego ciągu jest ciekły tlen oraz nafta. Silnikiem wykorzystywanym w rakiecie jest Merlin 1, który został zaprojektowany także przez SpaceX.

Falcon 9 jest rakietą, która ma możliwość - po odłączeniu pierwszego stopnia - bezpiecznego lądowania na Ziemi i ponownego wykorzystania. 

Rakieta Falcon 9 na przestrzeni lat poddawana była modyfikacjom. Poszczególne wersje to:
  • Falcon 9 v1.0,
  • Falcon 9 v1.1,
  • Falcon 9 Full Thrust nazywana również Falcon 9 1.2,
  • Falcon Heavy,
  • Falcon 9 Block 5.
Najmocniejszą rakietą serii Falcon 9 jest Block 5. Rakieta napędzana jest 10 silnikami Merlin 1D, które pozwalają na uzyskanie ciągu około 8200 kN. Falcon 9 v1.0, który napędzany jest dziewięcioma silnikami Merlin 1 C oraz jednym Merlin 1C Vacuum, przez co osiąga ciąg początkowy 4940 kN.

Jeden z ostatnich startów Falcon 9 Block 9 miał miejsce 2 września 2023 roku, a jego celem było wyniesienie na orbitę 11 satelitów Transport Layer Tranche oraz 2 satelitów Tracking Layer Tranche.

Kiedy miał miejsce pierwszy lot Falcon 9 v1.0?

Pierwszy lot rakiety Falcon 9  miał miejsce na początku czerwca 2010 roku i zakończył się pełnym sukcesem. Podczas lotu rakieta wyniosła na orbitę testowy ładunek, który udało się bezpiecznie na niej umieścić. Drugi stopień rakiety wykonał testowe odpalenie silników w celach demonstracyjnych. Jednym z problemów było wpadnięcie rakiety w lekki ruch rotacyjny, jednak nie wpłynęło to negatywnie na przebieg misji.

Kiedy miał miejsce nieudany lot CRS-7?

Pod koniec czerwca 2015 roku zaplanowano start Falcon 9 v1.1 wraz z kapsułą Dragon. Misją lotu było dostarczenie zaopatrzenia na stację ISS. Start przebiegł pomyślnie, jednak po 140 sekundach lotu doszło do awarii, podczas której zniszczony został drugi stopień rakiety. 

Pierwszy stopień kontynuował lot jeszcze przez 10 sekund, ale przez oddziaływania aerodynamiczne, jakie spowodowało zniszczenie drugiego modułu, on również uległ zniszczeniu.

Kapsuła Dragon również nie przetrwała. Szacuje się jednak, że gdyby zadziałał prawidłowo system uruchamiania spadochronów, możliwe byłoby bezpieczne sprowadzenie jej na Ziemię.

Czy kiedykolwiek rakieta nośna wylądowała ponownie?

Pod koniec grudnia 2015 roku zaplanowano lot zmodernizowanej wersji rakiety Falcon 9 Full Thrust. Paliwem napędowym do uzyskania odpowiedniego ciągu była mieszanka schłodzonego tlenu oraz paliwa. Celem misji było wyniesienie na orbitę 11 satelitów Orbcomm-OG2 i wykonanie misji ponownego lądowania. Rakietę udało się bezpiecznie sprowadzić i wykonać nią udane lądowanie na platformie. Był to pierwszy raz w historii lotów kosmicznych, kiedy człon rakiety orbitalnej udało się odzyskać.

Więcej na temat Falcon 9

Falcon 9 - Wiadomości