M2 Bradley

Wtorek, 16 stycznia 2024 (10:29) Aktualizacja Środa, 6 marca 2024 (12:28)
M2 Bradley to amerykański bojowy wóz piechoty (IFV - Infantry Fighting Vehicle) służący jako wsparcie dla piechoty na polu bitwy oraz środek transportu dla jednostek zmechanizowanych. Nazwa pojazdu jest hołdem dla generała broni Omara Bradleya, jednego z czołowych amerykańskich dowódców wojskowych podczas II wojny światowej.
M2 Bradley - najważniejsze informacje
Wóz M2 Bradley na froncie ukraińskim. /MAREK M. BEREZOWSKI / ANADOLU / Anadolu via AFP /AFP

M2 Bradley - najważniejsze informacje

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt wojskowy

  • Rok uruchomienia produkcji:

    1981

M2 Bradley został zaprojektowany w latach 70. XX wieku jako odpowiedź na rosnące potrzeby Armii Stanów Zjednoczonych w zakresie nowoczesnego wozu bojowego zdolnego konkurować z rosyjskimi bojowymi wozami piechoty typu BMP.

Wersje BWP  i dane techniczne M2 Bradley

Jego konstrukcja skupia się na kombinacji mobilności, opancerzenia i siły ognia. Bradley przeszedł wiele modernizacji od wprowadzenia do służby w 1981 r. Po kolei powstawały wersje M2, M3, M2A1, M2A2, M2A3 i M2A4, każda z ulepszeniami w zakresie uzbrojenia, pancerza i elektroniki.

M2 ma standardowy system rakietowy TOW, pancerz z laminatu stalowego oraz silnik o mocy 500 KM. Był zdolny do działania w wodzie i mógł być przewożony przez samoloty C-141 i C-5. 

Model M3 Bradley, choć podobny do M2, był pojazdem rozpoznawczym i nie miał otworów strzelniczych typowych dla M2.

Wariant M2A1 z 1986 r. wprowadził ulepszony system rakietowy TOW II oraz system obrony przed bronią biologiczną i chemiczną (NBC). W 1988 r. przedstawiono M2A2 z mocniejszym silnikiem (600 KM) i lepszym pancerzem, ale stracił zdolność dopływania. M2A3, z 2000 roku, przyniósł pełną cyfryzację, ulepszone systemy elektroniczne i pancerz. 

M2A4, po wojnie w Iraku, miał za zadanie przywrócić utracone zdolności pojazdu przez dodanie pancerza i elektroniki w warunkach bojowych. 

Wprowadzono również nowszy model M2A4 w kwietniu 2022 roku, który posiada lepsze napędy i nowoczesne systemy elektroniczne. 

Eksperymentalny wariant, MET-D, badał zastosowanie zdalnie sterowanych pojazdów bojowych w ramach załogi M2 Bradley.
 
Opancerzenie wozu jest zdolne do odpierania ataków pociskami małego kalibru oraz odłamkami. W późniejszych modelach, takich jak M2A2, opancerzenie zostało wzmocnione, aby zapewnić dodatkową ochronę przed większymi pociskami i minami. Głównym uzbrojeniem jest 25 mm działko automatyczne M242 Bushmaster. Pojazd jest także wyposażony w wyrzutnie pocisków przeciwpancernych TOW oraz karabin maszynowy kal. 7,62 mm.
 
Standardowa konfiguracja wozu przewiduje miejsce dla kierowcy, dowódcy, strzelca oraz do siedmiu żołnierzy piechoty. Wewnętrzna przestrzeń jest przystosowana do komfortowego transportu żołnierzy wraz z ich wyposażeniem.

Dzięki mocnemu silnikowi Diesla, Bradley jest w stanie osiągnąć prędkość do 66 km/h na drodze oraz około 40 km/h w trudniejszym terenie. Pojazd jest też zdolny do przekraczania różnego rodzaju przeszkód.
 
Bradley brał udział w wielu konfliktach, w których uczestniczyły Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych - podczas obu wojen w Zatoce Perskiej, w operacjach w Iraku i Afganistanie.

M2 Bradley - Wiadomości