Merkury

Wtorek, 21 listopada 2023 (11:57) Aktualizacja Piątek, 24 listopada 2023 (15:48)
Merkury to najmniejsza planeta w Układzie Słonecznym i położona najbliżej Słońca. Charakteryzuje się skalistą powierzchnią pełną kraterów, przypominającą Księżyc, oraz bardzo cienką atmosferą. Planeta ta doświadcza ekstremalnych różnic temperatur, mając jedne z najgorętszych i najzimniejszych powierzchniowych warunków w Układzie Słonecznym.
Merkury - najważniejsze informacje
Planeta Merkury. /Pexels.com/ZCH /Pexels.com

Merkury - najważniejsze informacje

Merkury jest pierwszą planetą w Układzie Słonecznym, co oznacza, że znajduje się najbliżej Słońca. Jest to również najmniejsza ze wszystkich planet, co czyni ją trudną w obserwacji. 

Merkury pomimo swoich niewielkich rozmiarów może być jednak dostrzeżony bezpośrednio z powierzchni Ziemi, bez konieczności wykorzystywania teleskopu. Planetę tę można zaobserwować na niebie tuż przed wschodem lub zachodem Słońca.

Powierzchnia Merkurego przypomina powierzchnię ziemskiego Księżyca. Planeta usiana jest licznymi miejscami po uderzeniach ciał niebieskich. Nie ma także atmosfery. Na jej powierzchni panują skrajne warunki. Na zaciemnionej stronie temperatura dochodzi do -173°C, a na nasłonecznionej nawet do 427°C. Pomimo skrajnych temperatur panujących na powierzchni, naukowcy zaobserwowali miejsca, gdzie zalega skorupa lodowa. Jest to możliwe dzięki nachyleniu planety w stosunku do Słońca. Sprawia ono, że są miejsca, do których nigdy nie docierają promienie słoneczne. 

Planeta ma żelazne jądro, które odpowiedzialne jest za generowanie pola magnetycznego. Szacunkowo jest ono aż 100-krotnie mniejsze od tego panującego na Ziemi. 

Merkury wykonuje pełny obrót wokół własnej osi w czasie 58 dni 15 godzin oraz 26 minut. Tak powolna rotacja wynika z bardzo silnego oddziaływania grawitacji Słońca. Pełen obrót wokół gwiazdy zajmuje planecie 88 dni.

Merkury. Planeta, o której wiadomo naprawdę niewiele

Wynika to przede wszystkim z faktu, że obecna technologia nie pozwala na dokładne zbadanie Merkurego. Mariner 10 to sonda, która w latach 1974-1975 trzy razy obleciała dookoła Merkurego, wykonując około 45 procent map planety. Było to ogromne osiągnięcie.

Messenger trzykrotnie oblatywał planetę w 2008 oraz 2009 roku. W 2011-2015 obserwował Merkurego jako jej sztuczny satelita. W 2018 roku wystrzelono natomiast sondę BepiColombo, która dotrze do Merkurego w 2025 roku.

Merkury - Wiadomości