Paszport

Wtorek, 16 stycznia 2024 (16:00) Aktualizacja Poniedziałek, 25 marca 2024 (15:59)
Paszport to oficjalny dokument podróżny, który jest wydawany przez rząd danego kraju swoim obywatelom. Stanowi on dowód tożsamości oraz narodowości posiadacza i jest powszechnie akceptowany jako dokument tożsamości na całym świecie. Paszport upoważnia jego posiadacza do podróżowania między krajami i jest niezbędny do przekraczania granic.
Paszport - najważniejsze informacje
Polski paszport. /Michał Janiszyn /INTERIA.PL

Paszport - najważniejsze informacje

Każdy paszport zawiera kilka kluczowych informacji o jego posiadaczu. 

Zazwyczaj są to: imię i nazwisko, data urodzenia, płeć, miejsce urodzenia, data wydania i data ważności paszportu oraz numer paszportu. Zawiera również zdjęcie posiadacza, co umożliwia weryfikację tożsamości przez urzędników imigracyjnych.

Co to jest paszport biometryczny?

Współczesne paszporty są zwykle wyposażone w różne zabezpieczenia, takie jak hologramy, znaki wodne i inne elementy zabezpieczające, które mają na celu zapobieganie fałszowaniu i nadużyciom. Wiele krajów (w tym Polska) wydaje także paszporty biometryczne, które zawierają zapisane elektronicznie dane biometryczne, takie jak odciski palców czy skan twarzy, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo i ułatwia identyfikację.

Paszporty są wydawane na określony czas, po którym tracą ważność i muszą być odnowione. Okres ważności paszportu różni się w zależności od kraju, ale zazwyczaj wynosi od 5 do 10 lat. W niektórych krajach istnieją również paszporty tymczasowe lub awaryjne, wydawane w szczególnych okolicznościach, na przykład gdy regularny paszport zostanie utracony lub skradziony podczas podróży za granicą.
 
Paszporty umożliwiają również rejestrację ruchu międzynarodowego. Podczas przekraczania granicy, urzędnicy imigracyjni często wkładają do paszportu stemple z datą i miejscem wjazdu oraz wyjazdu z kraju. Te stemple mogą być ważne w przypadku wymagań wizowych lub innych regulacji imigracyjnych. Ponadto, posiadanie paszportu jest często wymagane do uzyskania wizy, czyli oficjalnego zezwolenia na wjazd i pobyt w innym kraju.

Jak wyrobić paszport w Polsce? 

Paszport w Polsce jest wydawany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, działające przez sieć urzędów wojewódzkich oraz konsulatów i ambasad Polski za granicą.
 
Standardowy paszport dla dorosłych wydawany jest na okres 10 lat. 

Paszporty dla osób w wieku od 13 do 18 lat wydawane są na 5 lat. Dla dzieci poniżej 13. roku życia paszporty wydawane są na okres 5 lat, jednak nie dłużej niż do osiągnięcia przez dziecko 18. roku życia. 

Aby wyrobić paszport dla dziecka, konieczna jest zgoda obu rodziców lub prawnych opiekunów. Proces aplikacji jest podobny do tego dla dorosłych, ale wymaga dodatkowej dokumentacji, takiej jak akt urodzenia dziecka oraz dowody tożsamości i zgody rodziców/opiekunów. Istotne jest, że każdy paszport, niezależnie od wieku posiadacza, zawiera jego zdjęcie oraz dane osobowe.
 
Paszport tymczasowy to dokument wydawany w sytuacjach wyjątkowych, na przykład gdy regularny paszport zostanie utracony lub skradziony za granicą. Jest on ważny przez krótki czas i umożliwia powrót do Polski lub podróż do kraju, w którym można uzyskać zwykły paszport. Paszport tymczasowy ma ograniczone zastosowanie i nie jest akceptowany przez wszystkie kraje. Paszport tymczasowy można wyrobić m.in. na specjalnym stanowisku na lotnisku Chopina w Warszawie.

Proces aplikacyjny o paszport zazwyczaj rozpoczyna się w odpowiednim urzędzie wojewódzkim lub, w przypadku przebywania za granicą, w najbliższej placówce dyplomatycznej lub konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Aby wyrobić paszport w Polsce, należy najpierw zebrać wymagane dokumenty, w tym ważny dowód tożsamości dowód osobisty lub akt urodzenia dla dzieci) oraz dwa aktualne zdjęcia paszportowe. W przypadku paszportu dla dziecka, potrzebne są również zgody obu rodziców lub opiekunów prawnych. Następnie trzeba wypełnić wniosek paszportowy, co można zrobić online lub osobiście w urzędzie, gdzie w przypadku dzieci wniosek składa jeden z rodziców. Po umówieniu wizyty w urzędzie wojewódzkim, wnioskodawca składa dokumenty, wniosek i opłaca paszport. W przypadku dzieci, obecność dziecka i wnioskującego rodzica jest wymagana. 

Po złożeniu wniosku, czas oczekiwania na paszport wynosi zwykle od kilku tygodni do miesiąca, a po otrzymaniu powiadomienia, paszport można odebrać osobiście w urzędzie.

Temat Paszport znajdziesz również w serwisie:

Paszport - Wiadomości