PPZR Piorun

Wtorek, 21 listopada 2023 (12:22) Aktualizacja Poniedziałek, 4 grudnia 2023 (14:19)
PPZR Piorun to przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy. Jest to sprzęt polskiej produkcji, który wszedł na stałe do polskiego uzbrojenia w 2019 roku. Zestaw rakietowy pozwala na likwidowanie nieprzyjacielskich celów poruszających się na niskim pułapie. Skutecznie zwalcza samoloty, śmigłowce oraz drony. PPZR Piorun jest zmodyfikowaną wersją PPZR Grom, dlatego często określany jest mianem GROM-M.
PPZR Piorun - najważniejsze informacje
Wyceluj, odpal i zapomnij! To polski PPZR Piorun. /materiały prasowe

PPZR Piorun - najważniejsze informacje

PPZR Piorun. Co to za broń?

PPZR Piorun został zaprojektowany przez polskie przedsiębiorstwo Mesko na podstawie poprzedniej wersji Grom. Modernizacja wyrzutni dotyczyła takich kwestii jak mechanizm startowy, celownik i efektywność głowicy poprzez zmianę czułości detekcji. W wyrzutni poprawiono odporność na zakłócenia namierzania i dodano zapalnik zbliżeniowy. PPZR Piorun przystosowany został również do działań operacyjnych prowadzonych nocą.

Doskonała skuteczność PPZR Piorun wpłynęła na wyposażenie w nie polskich żołnierzy. Kupiły je także armie Estonii i Norwegii. W 2022 roku Polska przekazała również pociski i wyrzutnie PPZR Piorun Ukrainie. Są one wykorzystywane podczas konfliktu z Rosją.

Jaki zasięg ma PPZR Piorun?

Pociski wystrzeliwane z wyrzutni PPZR Piorun mają zasięg od 400 do 6500 metrów. Pocisk wystrzelony z wyrzutni może skutecznie likwidować cele poruszające się zaledwie 10 m nad ziemią, jak i te na wysokości 4 kilometrów. Umożliwia to naprowadzanie wykorzystujące technologię podczerwieni.

Czy obsługa PPZR Piorun jest skomplikowana?

Wyrzutnia PPZR Piorun może być obsługiwana przez jedną osobę. Całość zestawu waży zaledwie 16,5 kilograma, z czego pocisk stanowi około 10,5 kg. Stosowanie działa jest bardzo łatwe. Jednak dopiero po odpowiednim przeszkoleniu możliwe jest wykorzystanie jej wszystkich możliwości.

Co wyróżnia PPZR Piorun od poprzedniej wersji Grom?

Mesko oparło konstrukcję na poprzedniej wersji wyrzutni używanej przez polskie jednostki. W porównaniu do PPZR Grom, model Piorun odznacza się bardziej precyzyjnym systemem celowania oraz detekcji. Poprawiono również system namierzania, który jest teraz odporniejszy na różnego rodzaju zakłócenia. Sama wyrzutnia została także zmodyfikowana tak, aby możliwe było jej zastosowanie nocą.

Czy PPZR Piorun zastąpi amerykańskiego Stingera?

PPZR Piorun odniósł duży sukces na polu walki od początku jego bojowego wykorzystania w 2022 roku. W związku z tym siły amerykańskie złożyły zamówienie na polskie wyrzutnie PPZR Piorun. Zamówienie zostało złożone w 2022 roku. Wyposażenie ma uzupełnić sprzęt wykorzystywany dotychczas przez Stany Zjednoczone m.in. popularne Stringery.

Więcej na temat PPZR Piorun

PPZR Piorun - Wiadomości