Rosomak

Wtorek, 21 listopada 2023 (12:27) Aktualizacja Poniedziałek, 4 grudnia 2023 (14:47)
Kołowy transporter opancerzony Rosomak to nowoczesny pojazd wojskowy wykorzystywany głównie przez Wojsko Polskie. Wielozadaniowy pojazd został zaprojektowany do przewozu żołnierzy oraz zapewnienia im wsparcia ogniowego i ochrony w warunkach bojowych. Rosomak charakteryzuje się wysoką mobilnością, zaawansowaną ochroną przed ostrzałem i improwizowanymi ładunkami wybuchowymi, a także zdolnością do działania w różnorodnym terenie i warunkach.
Rosomak - najważniejsze informacje
KTO Rosomak. /Rosomak S.A. /materiały prasowe

Rosomak - najważniejsze informacje

Co to jest KTO Rosomak? 

Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak to jeden z podstawowych sprzętów na wyposażeniu polskiej armii. Jego produkcja dostosowana jest do zapotrzebowania, przez co możliwe są zmiany w konfiguracji przed ostatecznym montażem. W Polsce Rosomak modyfikowany jest według modelu AMV SX-360P (fiński pojazd firmy Patria). W standardowej konfiguracji Rosomak wyposażony jest w armatkę 30 mm zamontowaną na wieży Hitfist.

Patria AMV (Armoured Modular Vehicle) powstała dla sił polskich. Jednym z podstawowych wymogów postawionych fińskiemu wykonawcy było zapewnienie konstrukcji pływalności. Model ten wygrał przetarg na kołowe transportery opancerzone, który odbył się w grudniu 2002 roku. Zgodnie z dokumentacją, wóz opancerzony miał być wyposażony w działko automatyczne i stanowić wsparcie dla piechoty. Patria AMV zastąpiła modele OT-64 SKOT z lat 50. i 60. XX wieku oraz radzieckie BWP-1 będące częścią polskiego uzbrojenia od 1966 roku. Polska nazwa Rosomak wybrana została w konkursie miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa".

Sztab Generalny Wojska Polskiego przyjął transportery do uzbrojenia w 2004 roku. Pojazdy do służby wojskowej trafiły w 2005 roku. Przekazano je w dwóch wersjach:
  • 3 pojazdy wyposażone w wieżę bojową Hitfist-30P,
  • 6 pojazdów bez uzbrojenia.
Do służby wojskowej przekazano łącznie 570 Rosomaków, z czego 359 wozów dostarczono w wersji bojowej. Liczba egzemplarzy wykorzystywanych w armii pod koniec 2020 roku wynosiła 903.

  • Rosomak S jest wozem opancerzonym przystosowanym do przewożenia pocisków Spike.

Pojazd opancerzony jest w stanie pomieścić także drużynę przeciwpancerną (składającą się z dwóch wyrzutni). Konfiguracja wozu transportowego nie różni się zbytnio od podstawowej. Według wojskowych, możliwości wozu Rosomak S można byłoby jednak zwiększyć poprzez modyfikację projektu.

  • Rosomak PM2, czyli Wóz Ewakuacji Medycznej skonstruowano na planie bazowej konstrukcji pojazdu 8x8. 
Jego głównym zadaniem jest zbieranie rannych żołnierzy z pola walki oraz szybka ewakuacja. Wewnętrzne wyposażenie pozwala na udzielanie poszkodowanym pierwszej pomocy, ale również opatrywanie, wykonywanie prostych zabiegów oraz podtrzymywanie funkcji życiowych. Tylna część Rosomaka została podwyższona, dzięki czemu jednorazowo może zabrać trzech rannych żołnierzy na noszach.
  • Polska armia dysponuje wersją Rosomaka z moździerzem 120 mm. 
M120 Rak umożliwia prowadzenie ognia półpośredniego, pośredniego oraz na wprost. Na wyposażeniu Rosomaka poza standardowymi pociskami mogą znaleźć się również race dymne, będące wsparciem dla prowadzonych działań bojowych. Skuteczny zasięg artyleryjski, jaki może prowadzić ten Rosomaka to 15 kilometrów.

Temat Rosomak znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Rosomak

Rosomak - Wiadomości

  • Ukrainiec jednoznacznie o polskim Rosomaku. Niezwykły film

    Ukrainiec jednoznacznie o polskim Rosomaku. Niezwykły film

    Poniedziałek, 5 lutego (14:58)
    Ukraiński youtuber pokazał na filmie idealne wnętrze jednego z polskich wozów KTO Rosomak, który wysłaliśmy do walki z rosyjską inwazją. Opinia o tych maszynach jest jednoznaczna.
  • Polskie najpotężniejsze Abramsy otrzymają ważne wsparcie

    Polskie najpotężniejsze Abramsy otrzymają ważne wsparcie

    Środa, 27 grudnia 2023 (20:10)
    Agencja Uzbrojenia poinformowała o podpisaniu umowy z przedsiębiorstwem Rosomak S.A. na dostawę Wozów Dowodzenia na podwoziu Rosomaka, które będą wspierały czołgi M1A2 Abrams SEP v.3.
  • Rosomak z ZSSW-30 już w polskim wojsku. Armia chwali się pojazdem

    Rosomak z ZSSW-30 już w polskim wojsku. Armia chwali się pojazdem

    Czwartek, 14 grudnia 2023 (12:11)
    Dowództwo Generalne poinformowało na Twitterze o dostarczeniu pierwszych 5 Rosomaków zaopatrzonych w zdalnie sterowane wieże ZSSW-30. Te zostały zintegrowane z rakietami Spike-LR. Sprzęt...
  • Reklama
  • Polski moździerz Rak już w rękach Ukraińców. Jest film

    Polski moździerz Rak już w rękach Ukraińców. Jest film

    Poniedziałek, 11 grudnia 2023 (16:07)
    W internecie pojawiły się zdjęcia i film ukazujące po raz pierwszy polski samobieżny moździerz kołowy M120 Rak w rękach Ukraińców.
  • Potężny polski Rosomak zniszczony na Ukrainie. Pokazali dowód

    Potężny polski Rosomak zniszczony na Ukrainie. Pokazali dowód

    Czwartek, 28 września 2023 (15:59)
    W sieci pojawiło się nagranie z frontu w Ukrainie, gdzie widać zniszczenie polskiego wozu KTO Rosomak. To pierwsza udokumentowana strata tej maszyny na wojnie. Przypominamy jej możliwości.
  • Pierwszy rosyjski atak na polskiego Rosomaka w Ukrainie. Jest nagranie

    Pierwszy rosyjski atak na polskiego Rosomaka w Ukrainie. Jest nagranie

    Niedziela, 13 sierpnia 2023 (21:34)
    Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o zniszczeniu dostarczonego z Polski do Ukrainy kołowego transportera opancerzonego Rosomak. To pierwsze takie wydarzenie od początku wojny.
  • Reklama
  • Polskie Rosomaki dotarły na Ukrainę? Niezwykły widok

    Polskie Rosomaki dotarły na Ukrainę? Niezwykły widok

    Poniedziałek, 31 lipca 2023 (18:00)
    W sieci pojawiło się ciekawe nagranie, mające po raz pierwszy pokazywać polskie transportowce KTO Rosomak na terytorium Ukrainy. Wskazuje to, że polska broń już może brać udział w walkach.
  • Byłam na podkarpackich pokazach lotniczych. Wydarzenie godne uwagi

    Byłam na podkarpackich pokazach lotniczych. Wydarzenie godne uwagi

    Niedziela, 25 czerwca 2023 (10:35)
    Podkarpackie pokazy lotnicze na pewno nie są tak znane, jak międzynarodowe radomskie Air Show. Jednak mimo wszystko sądzę, że warto wybrać się do Mielca za rok na kolejną edycję...