Sztuczne serce

Wtorek, 16 stycznia 2024 (12:02) Aktualizacja Piątek, 15 marca 2024 (11:14)
Sztuczne serce jest urządzeniem medycznym zaprojektowanym do zastępowania funkcji ludzkiego serca. Jego rozwój stanowił kluczowy krok w medycynie, umożliwiając podtrzymanie życia pacjentów z poważną niewydolnością serca, u których inne metody leczenia zawiodły.
Sztuczne serce - najważniejsze informacje
Serce. /123RF/PICSEL

Sztuczne serce - najważniejsze informacje

 
Pierwsze eksperymenty związane z mechanicznymi urządzeniami wspomagającymi pracę serca rozpoczęły się w latach 50. XX wieku. 

Pionierska praca doktora Willema J. Kolffa, który wcześniej wynalazł sztuczną nerkę, była kamieniem milowym w tej dziedzinie. Jego prace przyczyniły się do rozwoju pierwszych prototypów sztucznych serc.
 
W 1969 roku doktor Denton Cooley wszczepił pierwsze sztuczne serce do ciała człowieka. Urządzenie to było jednak przeznaczone tylko do tymczasowego użytku, do czasu znalezienia odpowiedniego dawcy narządu.

Początkowo sztuczne serca służyły jako „most do transplantacji”, czyli jako tymczasowe rozwiązanie do czasu przeszczepu.
 
W 1982 roku chirurg Robert Jarvik opracował Jarvik-7, pierwsze sztuczne serce, które zostało wszczepione pacjentowi na stałe. Pacjent, Barney Clark przeżył z tym urządzeniem 112 dni. To wydarzenie stanowiło przełom w historii medycyny i otworzyło drzwi do dalszych badań i rozwoju w dziedzinie sztucznych serc.
 
Sztuczne serce nadal jest traktowane głównie jako rozwiązanie tymczasowe, ale rozwój technologii i materiałów może w przyszłości umożliwić jego szersze zastosowanie jako długoterminowej alternatywy dla przeszczepu serca. Badania nad biokompatybilnością materiałów, lepszą kontrolą infekcji i dalszym miniaturyzowaniem urządzeń są kluczowe dla przyszłości tej technologii.

Sztuczne serce - Wiadomości

  • Patent na serce. Nowe organoidy pomogą leczyć poważne choroby serca

    Patent na serce. Nowe organoidy pomogą leczyć poważne choroby serca

    Niedziela, 9 kwietnia 2023 (12:50)
    Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium opracowali pewien rodzaj mini-serca z użyciem specjalnych komórek macierzystych. Ma to pomóc zbadać najwcześniejsze procesy rozwoju serca...
  • Serca drukowane na miarę. Nowy pomysł naukowców z MIT

    Serca drukowane na miarę. Nowy pomysł naukowców z MIT

    Piątek, 24 lutego 2023 (22:00)
    Inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali procedurę druku miękkiej repliki serca pacjenta z wykorzystaniem technologii 3D. Następnie, korzystając ze...
  • Silikonowe sztuczne serce z drukarki 3D

    Silikonowe sztuczne serce z drukarki 3D

    Czwartek, 20 lipca 2017 (05:00)
    ​Wykorzystując technologię druku 3D naukowcy stworzyli "miękkie" sztuczne serce, które bije w taki sam sposób jak prawdziwy narząd.
  • Reklama
  • Hakowanie ludzkiego serca

    Hakowanie ludzkiego serca

    Środa, 22 lutego 2017 (14:53)
    ​Naukowcy odkryli, że stacjonarny nadajnik wykorzystywany przez pewien typ rozrusznika posiada luki bezpieczeństwa, do których można uzyskać zdalny dostęp. Producent udostępnił nową...
  • Ponad rok żył z sercem w plecaku

    Ponad rok żył z sercem w plecaku

    Wtorek, 7 czerwca 2016 (14:06)
    Każda osoba po przeszczepie serca jest wyjątkowa, ale Stan Larkin, 25-latek z Detroit przebija je wszystkie. Ten pogodny młodzieniec przeżył ponad rok bez sprawnego serca, opierając swoje...
  • Polskie sztuczne serca z drukarek 3D

    Polskie sztuczne serca z drukarek 3D

    Piątek, 22 kwietnia 2016 (14:01)
    Technologia druku 3D pozwoliła znacząco zredukować koszty badań oraz umożliwiła polskim naukowcom stworzenie funkcjonalnego modelu sztucznego serca.
  • Reklama
  • Polskie protezy serca dla najmłodszych pacjentów

    Polskie protezy serca dla najmłodszych pacjentów

    Piątek, 4 marca 2016 (09:14)
    W październiku 2015 r. w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zapoczątkowany został cykl badań doświadczalnych na zwierzętach z użyciem...
  • Sztuczne serce wielkości baterii

    Sztuczne serce wielkości baterii

    Czwartek, 9 lipca 2015 (05:54)
    ​Australijski lekarz, Paul Jansz jest jednym z tych, którzy wkrótce umieszczą w organizmie pacjenta niezwykły implant - sztuczne serce wielkości baterii. Implant neutralizuje negatywne...