Tatry

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:39) Aktualizacja Piątek, 15 grudnia 2023 (15:26)
Tatry są najwyższym pasmem górskim w łańcuchu Karpat, położonym na granicy Polski i Słowacji. Charakteryzują się imponującymi szczytami, głębokimi dolinami i różnorodnością form skalnych, co czyni je popularnym miejscem dla turystów, wspinaczy i miłośników przyrody. Ten malowniczy region oferuje bogactwo fauny i flory, a także jest domem dla Tatrzańskiego Parku Narodowego w obu krajach.
Tatry - najważniejsze informacje
Tatry. Wejście na szczyt Giewontu. /123RF/PICSEL

Tatry - najważniejsze informacje

Tatry są najwyższym pasmem górskim w Karpatach. Znajdują się dokładnie w Centralnych Karpatach Zachodnich. Zalicza się je do gór fałdowych, czyli tych, które swój początek miały miejsce podczas zachodzącej orogenezy alpejskiej. Charakterystyczna dla gór powstałych w tym okresie jest rzeźba terenu. Poszczególne serie skalne Tatr zostały sfałdowane, a następnie przemieszczone w kierunku północnym. Wówczas również doszło do utworzenia się terenów nazywanych płaszczowiną tatrzańską. W okresie eocenu Tatry zostały przykryte płytkimi warstwami morza. W czasie miocenu, przypadającego na okres od 10 do 15 milionów lat temu, pasmo górskie zostało natomiast ostatecznie wypiętrzone.

Powierzchnia Tatr to około 785 km2, z czego tylko 22,3%, czyli około 175 km2 znajduje się w Polsce. Kolejne 610 km2 pasma znajduje się po stronie Słowackiej. 

Długość Tatr w linii prostej wynosi około 57 km. Mierzona jest od podnóża Ostrego Wierchu Kwaczańskiego (1128 m) do części wschodniej, a dokładnie podnóża Kobylego Wierchu (1109 m). Uwzględniając grań główną Tatr, odległość ta wynosi natomiast 80 km. Grań główna Tatr zaczyna się od Huciańskiej Przełęczy (905 m) w części zachodniej i ciągnie się aż do Zdziarskiej Przełęczy (1081) we wschodniej części.

Jaki jest najwyższy szczyt Tatr?

Najwyższym szczytem w tym paśmie górskim jest Gerlach (2654 m). Znajduje się on jednak po stronie Słowackiej. W polskiej części Tatr najwyższym szczytem górskim są Rysy o wysokości 2499 m. Szczytem górskim chętnie zdobywanym przez turystów jest także Kozi Wierch o wysokości 2291 m.

Jakie jest największe jezioro w Tatrach?

W Tatrach można podziwiać wiele jezior oraz wodospadów. Jednym z największych jezior występującym w paśmie Tatr jest Morskie Oko. Jego powierzchnia to prawie 35 ha. Pochodzi ono z okresu polodowcowego i ma charakter karowo-morenowy. Warto również zaznaczyć, że na terenie Tatr, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich znajduje się najgłębsze jezioro Tatr. Jest nim Wielki Staw, którego głębokość to ponad 79 metrów.

Jaka jest najdłuższa jaskinia w Tatrach?

Najdłuższą jaskinią w Tatrach jest Cień Księżyca. Jej długość wynosi natomiast blisko 30 500 m. Zaliczana jest również do z najgłębszych jaskiń w Tatrach Wysokich. Jest głęboka na 451 m. Co ciekawe, w polskich Tatrach odkryto łącznie 857 jaskiń, a ich łączna długość wynosi prawie 133 kilometry.

Jakie są najwyżej położone zbiorniki wodne i przełęcze w Tatrach?

W Tatrach na wysokości  2070 m w Dolinie za Mnichem znajduje się  Zadni Mnichowy Stawek. Zajmuje on powierzchnię 0,04 ha i w najgłębszym miejscu ma około 1,1 m. Najwyżej położoną przełęczą jest natomiast przełęcz pod Rysami, znajdująca się na wysokości 2365 m.

Tatry - Wiadomości