Erupcja wulkanu

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:47) Aktualizacja Wtorek, 19 grudnia 2023 (14:50)
Wybuch wulkanu to gwałtowne wydostawanie się materiału wulkanicznego na powierzchnię Ziemi lub do otaczającej atmosfery. Inaczej nazywamy go erupcją wulkanu.
Erupcja wulkanu - najważniejsze informacje
Wybuch wulkanu Sakurajima /Bridgeman Images/East News /East News

Erupcja wulkanu - najważniejsze informacje

Co to jest erupcja wulkanu?

Wybuchem wulkanu czy też erupcją określa się sytuację, w której dochodzi do przedostania się na powierzchnię Ziemi lub do atmosfery jakichkolwiek materiałów wulkanicznych. Wśród nich wyróżnia się magmę, materiał piroklastyczny oraz różnego rodzaju substancje lotne np. gazy, oraz pary. Zależnie od formy, jaką przybiera wybuch wulkanu, określa się pięć jej rodzajów.

  • Erupcja centralna. Podczas tego zjawiska materiał wulkaniczny wydobywa się na powierzchnię w jednym punkcie określanym jako krater wulkaniczny; 
  • Erupcja linearna, która zachodzi, kiedy materiał wydostaje się na powierzchnię wzdłuż szczelin w ziemi;
  • Erupcja podmorska na dnach morskich; 
  • Erupcja arealna znana z przeszłości geologicznej;
  • Erupcja freatyczna, gdzie powierzchnię wydobywa się para wodna, która powstaje na skutek zetknięcia się lawy z cieczą.

Jeżeli chodzi o Europę to potężną erupcją określany był wybuch wulkanu Etna, co miało miejsce w 1992 roku. Z kolei w południowej Islandii miała miejsce w 2010 roku erupcja wulkanu Eyjafjallajökull. W 2021 nastąpiła erupcja innego islandzkiego wulkanu – Fagradalsfjall. 

Czy wybuch wulkanu ma wpływ na ogólną temperaturę?

Wybuch wulkanu z 1991 roku wpłynął na temperaturę na całym świecie. Erupcja wulkanu Luzon położonego na Filipinach sprawiła, że do atmosfery uwolnionych zostało aż 22 miliony ton dwutlenku siarki. Rozprzestrzenił się on po całej planecie i doprowadził do obniżenia się temperatury o pół stopnia Celsjusza.

Gdzie jest najwięcej aktywnych wulkanów?

Jednym z najbardziej aktywnych wulkanicznie rejonów na świecie są wyspy Indonezji. W 1815 roku na wyspie Sumbawa doszło do wybuchu wulkanu Tambora, który spowodował śmierć około 100 tysięcy osób. Łącznie na wyspach znajduje się około 76 aktywnych wulkanów.

Czy jest coś bardziej katastrofalnego niż erupcja wulkanu?

Najbardziej katastrofalnym zjawiskiem byłby wybuch superwulkanu. Według teorii naukowców nie zaliczałby się do erupcji punktowej, a arealnej rozciągającej się na kilka tysięcy kilometrów. W przypadku erupcji superwulkanu, ilość wyrzuconych do atmosfery gazów spowodowałaby zmianę klimatu na całej planecie. Największy superwulkan znajduje się pod Parkiem Yellowstone, a jego ostatnia szacowana eksplozja miała miejsce jeszcze zanim gatunek ludzki pojawił się na Ziemi.

Temat Erupcja wulkanu znajdziesz również w serwisie:

Erupcja wulkanu - Wiadomości

Erupcja wulkanu - Wideo

  • Na Kanarach wciąż gorąco. Zagrożenie stanowi gaz

    Piątek, 1 października 2021 (13:33)
    Wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich sprawił wiele kłopotów. Zmusił tysiące ludzi do ewakuacji, zniszczył zabudowania i pola uprawne. Teraz ludziom może zagrażać również ulatniający się...
  • Włochy. Erupcja Etny

    Czwartek, 12 sierpnia 2021 (09:51)
    Włoska Etna przypomniała o sobie kolejną aktywnością. Wulkan wybuchł o 1:30 miejscowego czasu. Huk obudził mieszkańców pobliskich miejscowości. Chmura popiołów skierowała się w stronę...