Reklama

Jak działa oczyszczacz powietrza

Obsługa oczyszczacza powietrza jest bardzo prosta, ale za kryjącymi się w środku takiego urządzenia technologiami stoją lata badań i rozwoju. Omówmy zatem, jak działa tego typu urządzenie.

Oczyszczacze powietrza są urządzeniami obecnymi na rynku konsumenckim od wielu dekad, ale dopiero w ostatnich latach stały się one bardzo istotnym sojusznikiem w każdym domu i mieszkaniu. Powód? Wzrost świadomości problemu o smogu i ogólnym zanieczyszczeniu powietrza. Raporty WHO pokazują, że w polskich miastach oddychamy niezwykle zanieczyszczonym powietrzem. Według opracowania międzynarodowej organizacji wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znalazły się aż 33 leżące w Polsce.  Dobry oczyszczacz powietrza nie tylko pomaga w walce ze smogiem, eliminując z pomieszczenia kurz, pleśń, roztocza, sierść i pyłki, dzięki czemu może pomóc również w łagodzeniu objawów alergii, nie wspominając już o usuwaniu przykrego zapachu. Jednak, aby przeprowadzić całą operację z sukcesem, potrzebny jest odpowiedni system filtrów, a także dodatkowe technologie.   

Reklama

System filtrów - strategiczny element oczyszczacza

Skuteczne filtrowanie jest kluczowe dla bardzo dobrej pracy oczyszczacza. Przyjrzymy się całemu procesowi filtracji powietrza na przykładzie oczyszczacza Philips AC3259. Po uruchomieniu oczyszczacza zanieczyszczone powietrze dostaje się do urządzenia. Na początkowym etapie sierść, kurz, fragmenty naskórka i większe pyłki zostają zatrzymane przez filtr wstępny. Po pierwszej fazie oczyszczania, powietrze zostaje przefiltrowane przez filtr węglowy, którego struktura przypomina trochę plastry miodu.  Filtr z aktywnym węglem zatrzymuje związki lotne takie na przykład: formaldehyd, toulen, dym tytoniowy i przykre zapachy. Ostatni etap rozgrywa się w filtrze NanoProtect HEPA  z mikrowłóknami, eliminującym 99,97% cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona, czyli: smogu, alergenów oraz niektórych bakterii i wirusów. Filtr NanoProtect HEPA potrafi zatrzymać nawet cząsteczki o wielkości 0,02 mikrona, czyli 100 razy mniejsze od cząsteczek PM2,5 (pył zawieszony o średnicy nie większej niż 2,5 mikrona).  

Na sam koniec czyste powietrze wydostaje się na zewnątrz. 

Dodatkowe technologie

Proces filtracji w oczyszczaczu Philips AC3259 przebiega automatycznie, gdyż posiada on czujnik monitorujący jakość powietrza. Obsługa oczyszczacza została maksymalnie uproszczona - wystarczy postawić go w miejscu gdzie przepływ powietrza będzie swobodny  i uruchomić.  

Oczyszczacz na bieżąco informuje nas o jakości powietrza poprzez:

  •     numeryczny wskaźnik cząsteczek PM2,5, który informuje ich stężeniu w powietrzu
  •     numeryczny wskaźnik poziomu alergenów znajdujących się w powietrzu)
  •     4-stopniowego wskaźnika kolorów LED (kolor informujący o pogarszającej się jakości powietrza), wiemy, w którym momencie stężenie cząsteczek przekracza dopuszczalne normy, a kiedy zbliża się do bezpiecznego poziomu, po tym jak oczyszczacz sam usunie zanieczyszczenie zwiększając intensywność swojej pracy.  

Za zautomatyzowanie oczyszczania powietrza odpowiada AeraSense - inteligentna technologia wykrywająca cząsteczki nawet mniejsze od PM2,5 - odpowiada za to bardzo precyzyjny czujnik, którego skuteczność wykrywania jest porównywalna do profesjonalnych czujników, a następnie modyfikująca parametry pracy urządzenia. Po otrzymaniu odpowiedniej komendy, system inteligentnego oczyszczania VitaShield IPS błyskawicznie oczyszcza powietrze z prędkością wynoszącą nawet 401 m3/godz (przepływ powietrza), zapewniając wysoką wydajność oczyszczania CADR 397 m3/godz (wskaźnik CADR to jeden najważniejszych parametrów urządzenia. Składa się na niego skuteczność filtracji i przepływ powietrza, który informuje, ile powietrza urządzenie może przefiltrować). Dzięki temu bardzo szybko oczyści powietrze. Sprawdza się w pomieszczeniach o maksymalnej wielkości do 47 m2.  

Oczyszczacze Philips, jako jedyne dostępne w kraju posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA). Dodatkowo otrzymały certyfikat od Europejskiego Centrum Badan Alergii ECARF. Co więcej badania kliniczne potwierdzają, że oczyszczacze powietrza Philips pomagają łagodzić objawy alergii. Posiadają również atest PZH Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.  

3 automatyczne tryby

Oczyszczacz jest również wyposażony w 3 tryby automatyczne. Każdy tryb różni się ustawieniem czułości. Oznacza to, że oczyszczacz reaguje inaczej, gdy wykrywa alergeny, zanieczyszczenia czy bakterie i wirusy

  • Tryb antyalergenowy, jeszcze bardziej czuły na obecność alergenów w powietrzu  
  • Tryb bakterie i wirusy, bardzo skuteczny w walce z drobnoustrojami 
  • Tryb ogólny

Tryby te są bardzo przydatne do personalizacji oczyszczania powietrza, dla alergika z pewnością tryb alergenów będzie bardzo pomocny, a gdy złapie nas przeziębienie lub ktoś z domowników złapie infekcje bardzo czuły tryb bakterii i wirusów pomoże pozbyć się ich z powietrza. 

Jak oczyszczacz pracuje w nocy?

 

Oczyszczacz powietrza bardzo często pozostaje uruchomiony przez całą noc, dbając o jakość wdychanego podczas snu powietrza. Opisywany oczyszczacz holenderskiego producenta ma specjalny tryb nocny, podczas którego redukcji ulega prędkość pracy wentylatora, a co za tym idzie - zmniejsza się poziom generowanego hałasu (do 33 dB). Dodatkowo oświetlenie urządzenia można przygasić lub w pełni wyłączyć.  

Wymiana filtrów

A co, kiedy przyjdzie pora na wymianę filtrów? Do akcji wkracza wtedy technologia o nazwie Healthy Air Protect. Specjalny alarm poinformuje użytkownika o tym, że należy albo wyczyścić filtr wstępny, albo wymienić filtry węglowy lub filtr NanoProtect HEPA. Nie musimy na bieżąco sprawdzać stanu filtrów - wystarczy czekać na powiadomienie. Jeśli filtry nie zostaną wymienione, oczyszczacz automatycznie się dezaktywuje, gdyż praca ze zużytymi filtrami byłaby nieskuteczna. Po wymianie filtrów (jest to prosty proces, opisany w instrukcji, krok po kroku), oczyszczacz wraca do pracy, stając do walki ze smogiem i innymi, szkodliwymi cząsteczkami. 

Dodatkowe funkcje

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje w urządzeniu, które zwiększą komfort użytkowania oraz pomogą efektywnie oczyszczać powietrze. Przykładem może być programowanie czasu umożliwiające optymalną pracę urządzenia lub blokada rodzicielska zapobiegająca zmianie ustawień w oczyszczaczu przez dzieci, dając pewność, że urządzenie działa efektywnie według wybranych parametrów.

Aplikacja Air Matters

Dodatkowo oczyszczacz Philips AC3259 współpracuje z aplikacją mobilną Air Matters, która przedstawia aktualne informacje o zanieczyszczeniu powietrza, a nawet natężeniu pylenia. Zbiera dane historyczne jakości powietrza oraz prognozuje jego zanieczyszczenie. Udziela wskazówek, które pomagają zmniejszyć ryzyko narażenia na gorszej jakości powietrze. Dzięki współpracy z oczyszczaczem możemy za jej pomocą zdalnie sterować oczyszczaczem np. włączyć oczyszczacz zanim wrócimy do domu oraz sprawdzać jakoś powietrza w domu, zawsze i wszędzie, gdziekolwiek jesteśmy. Aplikacja informuje również o zużyciu filtrów. Możemy w niej również odszukać wskazówki dotyczące jakości powietrza. 

Materiał powstał we współpracy z firmą Philips.INTERIA/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama