Reklama

Na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza

W czasach, gdy problem smogu jest realny, a zewsząd pojawiają się komunikaty o przekroczonej normie stężenia pyłów, oczyszczacz powietrza przestaje być ciekawym gadżetem i staje się koniecznością. Na co zwrócić uwagę przy zakupie, by nie zmarnować pieniędzy?


Wybór oczyszczaczy powietrza w sklepach jest ogromny, podobnie jak różnice cenowe między poszczególnymi modelami. Większość osób wie, pod jakim kątem spojrzeć na zakup nowej lodówki, pralki czy odkurzacza, jednak wybierając oczyszczacz powietrza sprawa znacznie się komplikuje.

W poniższym poradniku znajdziesz informacje, jak kupić sprzęt, który spełni twoje oczekiwania i nie zrujnuje twojego portfela. Oto, na co powinieneś zwrócić uwagę.

Wydajność

Jak w przypadku każdego sprzętu, wybierając oczyszczacz powietrza należy skupić się na jego wydajności. Co to dokładnie oznacza?

Reklama

Przede wszystkim zwróć uwagę na zasięg działania urządzenia. Powinien być on dostosowany do wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracował. Związany z tym jest parametr CADR, który pokazuje, ile oczyszczonego powietrza trafi do pomieszczenia w ciągu jednej godziny.

Jak tłumaczy dr Wojciech Feleszko, oczyszczacze powietrza mają określony parametr związany z prędkością powietrza, tzw. CADR (wskaźnik czystości dostarczonego powietrza). CADR jest międzynarodowym standardem dla mierzenia skuteczności oczyszczacza powietrza. Ocena ta wskazuje faktyczną objętość przefiltrowanego powietrza dostarczonych przez oczyszczacz powietrza. CADR pokazuje, ile czystego powietrza trafia w ciągu 1h do pomieszczenia. Najlepiej, jeśli w ciągu godziny powietrze w pomieszczeniu zostanie przefiltrowane cztery razy. Czyli pokój 40m2 będzie optymalnie przefiltrowany przy CADR= 160 m³/h.

Musisz jednak pamiętać, że skuteczność funkcjonowania oczyszczacza jest w dużej mierze zależna od rozkładu pokoju oraz miejsca, w którym postawisz urządzenie. Sprzęt postawiony w kącie lub korytarzu będzie znacznie mniej wydajny. Im mniej przeszkód musi pokonać oczyszczacz tym większa jego skuteczność, dlatego lepiej wziąć pod uwagę urządzenie z wyższym wskaźnikiem CADR.

Filtry

Niektóre oczyszczacze powietrza nie są w stanie spełnić swojej roli dostatecznie dobrze. Elektrostatyczne jonizatory powodują przyczepianie się szkodliwych cząsteczek do powierzchni płaskich, a produkowany przez nie ozon działa drażniąco na twoje drogi oddechowe.

Filtry UV nie radzą sobie z większością alergenów, kurzu i innych związków stałych. Również skuteczność filtrów z włókna szklanego okazała się nie być wystarczająca. Jakie zatem filtry powinien mieć oczyszczacz idealny?

Wieloetapowy system filtracji jest bezpieczną i skuteczną metodą oczyszczania powietrza. Jak informuje lek. med. Aleksandra Ratajczak: Dobre oczyszczacze stosują systemy kilku filtrów łącząc:

- filtry wstępne - usuwające największe zanieczyszczenia - sierść, fragmenty naskórka, pyłki;

- filtry węglowe - wiążące związki lotne (w tym dym tytoniowy czy zapachy);

- filtry HEPA, które usuwają najdrobniejsze zanieczyszczenia.

Dzięki potrójnemu systemowi filtracji pozwalają na eliminację do 99,9 % alergenów i zanieczyszczeń.

Potrójny system filtracji pozwoli wyeliminować aż do 99,97 procent alergenów i zanieczyszczeń z twojego otoczenia. Takie właśnie rozwiązanie  posiada oczyszczacz powietrza Philips AC3259.

Pamiętaj, że wydajność oczyszczacza zależna jest również od tego, w jaki sposób o niego dbasz. Filtry muszą być regularnie wymieniane, dlatego wybierz urządzenie, które na bieżąco będzie monitorować ich stan i informować cię o konieczności czyszczenia lub wymiany.

Choć pojawiły się na rynku modele, które nie wymagają montażu nowych filtrów, realne koszty eksploatacji takich oczyszczaczy i akcesoriów (bioabsorbentów, odkamieniaczy) często przekraczają ceny nowych filtrów do tradycyjnych urządzeń.

Udogodnienia

Najważniejsze cechy oczyszczacza już zostały określone, jednak wciąż wybór modeli jest spory. Co jeszcze powinno zwrócić twoją uwagę?

Sporą zaletą w dostępnych na rynku oczyszczaczach jest czujnik monitorujący jakość powietrza w czasie rzeczywistym, dzięki czemu intensywność pracy urządzenia jest dostosowana do warunków w pomieszczeniu, w którym pracuje. Taki czujnik posiada na przykład oczyszczacz powietrza Philips AC3259. Szukając modelu idealnego zwróć uwagę, czy posiada on system wskaźników, powiadamiający o aktualnym stężeniu cząsteczek PM2,5 w powietrzu.

Przydatnym udogodnieniem będzie także tryb pracy nocnej, ponieważ jak podkreśla dr Feleszko: Nie zapominajmy o hałasie związanym z pracą oczyszczacza. Co z tego, że oczyszczacz będzie bardzo wydajny, skoro nie da się przy nim spać, czy choćby rozmawiać. Priorytetem powinna być wydajność, ale nieokupiona nadmiernym hałasem.  Przydatne będzie również  programowanie czasu pracy umożliwiające optymalną pracę oczyszczacza. Rodzice powinni sprawdzić, czy urządzenie posiada system kontroli, który nie pozwoli dziecku na zmianę ustawień.

Choć lista rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę jest całkiem spora, podczas zakupów warto sprawdzić, czy dane urządzenie posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego lub ECARF (Fundacji Europejskiego Centrum Badania Alergii). Dzięki temu będziesz mógł mieć pewność, że oczyszczacz powietrza spełnia wszelkie normy i poradzi sobie nawet z najdrobniejszymi zanieczyszczeniami.

Skuteczne oczyszczacze są w stanie wyłapywać do 99% zanieczyszczeń. W tym cząsteczki o wielkości nawet 0,02 mikrona oraz cząsteczki PM2,5, kurz, roztocza, pyłki, pleśń czy sierść zwierząt, dzięki czemu pomogą także w łagodzeniu objawów alergii. Warto wybierać sprawdzone oczyszczacze powietrza, np. takie, które rekomenduje Polskie Towarzystwo Alergologiczne. - mówi dr Wojciech Feleszko pediatra, immunolog.

Artykuł powstał przy współpracy z marką Philips.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama