Abonament RTV znowu drożeje. Będą także wyższe kary za brak opłaty
Abonament RTV na razie nie znika, choć są różne pomysły na zastąpienie tej daniny. Jakby tego było mało, to w 2027 r. zapłacimy więcej. KRRiT podała nowe stawki opłaty na przyszły rok i te są wyższe niż obecnie. To już kolejna z rzędu podwyżka cen abonamentu RTV w ostatnim czasie. Ile trzeba będzie zapłacić?

Abonament RTV to opłata, która nadal ma się dobrze, choć ze ściągalnością tej daniny jest różnie. Są plany, aby zastąpić ją nowym podatkiem, ale w najbliższym czasie to może się nie wydarzyć. Tymczasem przygotowano kolejne podwyżki i KRRiT ogłosiło nowe stawki na 2027 r.
KRRiT ogłasza nowe stawki za abonament RTV na 2027 rok
Za abonament RTV w 2027 r. (o ile do tego czasu w życie nie wejdzie nowa opłata audiowizualna) zapłacimy więcej. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła podwyżki opłaty i są to kolejne wzrosty w ciągu ostatnich dwóch lat.
Nowe opłaty wejdą w życie wraz z początkiem 2027 r. Stawki ogłoszone przez KRRiT prezentują się następująco.
- Opłata za radioodbiornik - 10,80 złotych/miesiąc (obecnie 9,50 złotych/miesiąc)
- Opłata za radioodbiornik i telewizor - 34,50 złotych/miesiąc (dotychczas 30,50 złotych/miesiąc)
Najbardziej odczuwalną zmianą będzie więc opłata za radioodbiornik i telewizor, która w skali roku podrożeje o blisko 50 złotych (bez zniżek). Oczywiście będzie można zdecydować się na uiszczenie opłaty z góry na dłuższy czas, co pozwoli zaoszczędzić. Dla przykładu opłacenie daniny za 6 miesięcy pozwoli uzyskać 5 proc. zniżki. W skali roku będzie to już 10 proc.
Droższy abonament RTV to także wyższe kary za brak opłaty
Wraz ze wzrostem cen opłat abonamentu RTV w górę idą także ewentualne kary za unikanie daniny. Obecnie jest to 30-krotność miesięcznej opłaty. W 2027 r. nieopłacenie radioodbiornika będzie równoznaczne z obciążeniem w wysokości 324 złotych. Natomiast kara w przypadku telewizora wzrośnie do 1035 złotych.
Abonament RTV to opłata, której Polacy próbują skutecznie unikać. Problem jednak w tym, że rząd zabezpieczył się na wypadek planowanych zmian w przepisach. Po ewentualnym zniesieniu obecnej opłaty Poczta Polska będzie mogła ubiegać się nieterminowych opłat (wraz z odsetkami). Tego typu zobowiązania przedawnią się po pięciu latach.
Oczywiście nadal istnieje grupa osób, która jest całkowicie zwolniona z opłacania abonamentu RTV. Są to m.in. emeryci mający ukończone 75 lat (automatycznie), inwalidzi I grupy, weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi czy emeryci oraz renciści spełniający kryterium dochodowe.









