Amerykańska firma Lyft oraz chiński gigant technologiczny Baidu oficjalnie rozpoczęły testy autonomicznych taksówek w Londynie. Na ulice brytyjskiej stolicy wyjechały pojazdy Apollo Go RT6, czyli szósta generacja robotaxi Baidu, zaprojektowana specjalnie z myślą o usługach zamawiania przejazdów.
Testy ruszyły 28 lipca. Na razie w każdym pojeździe, ze względów bezpieczeństwa, obecny jest ludzki kierowca. Flota składa się z kilkudziesięciu w pełni elektrycznych RT6 i na początek będzie poruszać się wyłącznie w dzielnicy Brent, łączącej tereny miejskie z podmiejskimi na północnym zachodzie Londynu.
Lyft i Baidu rozpoczęły testy robotaxi w Londynie
Operacyjnym partnerem projektu jest Freenow by Lyft, czyli europejska platforma taksówkowa przejęta przez Lyft w 2025 roku. Usługa będzie działać pod marką Freenow by Lyft w modelu hybrydowym, co oznacza, że robotaxi mają uzupełniać tradycyjne taksówki i pojazdy prywatnego wynajmu, a nie je zastępować.
Publiczne rezerwacje przejazdów planowane są na 2027 rok. Ostateczny termin zależy od zgód regulatorów, przede wszystkim londyńskiego zarządu transportu (TfL) oraz Centrum Pojazdów Połączonych i Autonomicznych (CCAV). Partnerstwo Lyft i Baidu ogłoszono w 2025 roku. Jego celem jest wdrożenie tysięcy autonomicznych pojazdów na kluczowych rynkach europejskich. Baidu dostarcza pojazdy i technologię autonomicznej jazdy, a Freenow by Lyft odpowiada za lokalną operacyjność i aplikację.
Rewolucja w podróżowaniu zawitała do Europy
Londyn szybko staje się jednym z najważniejszych europejskich poligonów doświadczalnych dla robotaxi. Wcześniej w tym roku testy rozpoczęło Waymo z Jaguarami I-Pace i kierowcami bezpieczeństwa. Uber wraz z brytyjską firmą Wayve również przygotowuje własne próby i zbiera już listę zainteresowanych pasażerów.
Thomas Zimmermann, dyrektor generalny Freenow by Lyft, podkreślił, że priorytetem pozostaje wsparcie zawodowych kierowców oraz oferowanie Londyńczykom bardziej zrównoważonych form transportu. Nan Yang z Baidu nazwał rozpoczęcie testów "kamieniem milowym" w globalnej ekspansji Apollo Go. Na razie pojazdy jeżdżą z kierowcami bezpieczeństwa. Pełna autonomia i komercyjne przejazdy bez człowieka za kierownicą zależą od dalszych zezwoleń oraz wyników trwających testów.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 95 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!









![Znasz rekordy i unikaty Układu Słonecznego? [QUIZ]](https://i.iplsc.com/000JRNP71XPQJJ3V-C401.webp)


