Telewizor na lata: podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Telewizor służący nam przez długie lata to nie tylko taki, który będzie bezawaryjny. Oprócz tego musi on działać mimo nieustannie rozwijającej technologii. A kolejna zmiana już niebawem. W połowie roku 2022 część telewizorów straci dostęp do cyfrowych kanałów przesyłanych drogą naziemną i trzeba będzie się zastanowić, czy kupić nowy telewizor, czy przystawkę. Jak sprawdzić, czy zmiana dotyczy to naszego telewizora i na co zwrócić uwagę, jeśli zajdzie konieczność kupna nowego?

DVB-T2, czyli nowy standard cyfrowej telewizji naziemnej

Wszyscy pamiętamy sytuację sprzed około dziesięciu lat, gdy sygnał analogowy zastąpił cyfrowy. Spowodowało to niemałe zamieszanie, ponieważ część odbiorców została niejako zmuszona do wymiany odbiornika na nowy bądź dokupienia specjalnego dekodera. W 2022 roku będziemy świadkami kolejnej zmiany - chodzi o sposób dystrybucji naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Dotychczasowy standard, DVB-T, od końca czerwca przyszłego roku zostanie zastąpiony nowym, DVB-T2. Zmiana jest konieczna, gdyż poprzedni standard nie ma możliwości przesłania kanałów telewizji naziemnej w rozdzielczości wyższej niż HD i Full HD. Poza tym w związku z upowszechniającą się siecią 5G konieczne jest zwolnienie pasma. Dzięki nowemu standardowi zyskamy zatem lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz więcej kanałów telewizyjnych. Ale oznacza to konieczność zastąpienia telewizorów nieobsługujących tej specyfiki nowszymi modelami. Szybko uspokajamy: zdecydowana większość odbiorników sprzedawanych w ostatnich kilku latach obsługuje już standard DVB-T2. Problem może jednak pojawić się w przypadku modeli starszych, ale wątpliwości można błyskawicznie rozwiać - wystarczy poszukać odpowiednich informacji w instrukcji obsługi lub na stronie internetowej producenta.

W tym miejscu powraca jednak kwestia zakupu nowego telewizora. Jak pokazują przykłady sprzed lat (oraz obecna zmiana w dystrybucji naziemnej telewizji cyfrowej), urządzenia, które będą służyć nam przez długie lata, muszą działać mimo dynamicznie zmieniającej się i rozwijającej technologii. Bezawaryjność, choć oczywiście ciągle ważna, obecnie nieco schodzi na drugi plan. Jak zatem wybrać telewizor, który będzie nam służył przez możliwie najdłuższy czas?

Szczegóły i kolory, czyli jakość obrazu

O tym, jak prężnie rozwija się technologia, zapewne nie trzeba nikogo przekonywać. Współczesne telewizory dawno przestały już być odbiornikami służącymi jedynie do oglądania programów. Obecnie to zaawansowane urządzenia, oferujące szereg możliwości: począwszy od oglądania filmów i seriali na platformach streamingowych, takich jak HBO GO czy Netflix, poprzez granie w gry, a na połączeniu z internetem i przeglądaniu różnych treści kończąc. W dzisiejszych czasach bez wątpienia kluczowe znaczenie ma na jakość obrazu - nieustannie udoskonalana i doprowadzana do perfekcji. Mimo że obecnie standardem pozostaje rozdzielczość 4K, sytuacja z pewnością szybko się zmieni. Już dziś warto wziąć pod uwagę, że upowszechnia się technologia 8K, warto więc rozejrzeć się za telewizorem o jeszcze wyższej rozdzielczości z rozbudowanym mechanizmem upscalingu. Takie parametry ma np. model Samsung Neo QLED 8K.

Niezwykła jakość obrazu, pełna precyzyjnie oddanych szczegółów z intensywnymi kolorami to efekt wykorzystania wielu zawansowanych technologii. Procesor zbudowany w oparciu o sieci neuronowe, wielowątkowy proces upscalingu, czyli analizy i poprawiania materiałów wideo powodują, że nawet starsze filmy, powstałe w latach 50 czy 60 będą na ekranie telewizora Samsung Neo QLED wyglądały lepiej. Precyzyjne podświetlenie Quantum Mini LED i sprawia, że każdy szczegół na ekranie pozostaje ostry. Niezależnie od tego, czy mówimy o scenach jasnych, czy ciemniejszych - obraz pozostaje żywy i nasycony kolorami. Największy nacisk położono bowiem na odwzorowanie szczegółów i kolorów, a znakiem rozpoznawczym jest doskonała czerń.

Warto jednak pamiętać, że wciąż nie wszystkie kanały telewizyjne i programy nadawane są w jakości 4K. Kluczowa pozostaje zatem kwestia skalowania obrazu do wyższej jakości. W tym celu na przykład telewizory Samsung korzystają z procesorów Neo Quantum 8K i 4K pozwalających na uzyskanie szczegółowego i płynnego obrazu nawet z wyraźnie niższej rozdzielczości.

Rozmiar oraz rozwiązania smart

Równie duże znaczenie, przekładające się na jakość oglądanych przez nas treści, ma rozmiar ekranu. Mowa tu o chętnie wybieranych telewizorach o wielkości 65 cali. Nie bez powodu. Na dużym ekranie widać lepiej i więcej. Docenią to zarówno miłośnicy filmów oraz seriali, jak i zwolennicy sportowych emocji czy gier. Wielkość ekranu warto jednak dopasować do indywidualnych potrzeb tak, by komponował się on z resztą wystroju wnętrza. Należy jednak zaznaczyć, że Samsung wyróżnia się wśród producentów telewizorów i od lata stawia na minimalizację obramowania, dzięki czemu ekran telewizora staje się coraz większy, a obramowanie jest minimalizowane. Przykładem może być Samsung Neo QLED 8K QN900A, którego krawędzie wynoszą jedynie 0,8 mm.

Ważne przy zakupie telewizora pozostają także rozwiązania SmartTV. To z jednej strony szereg przydatnych aplikacji, z drugiej - integracja oprogramowania z urządzeniami zewnętrznymi, jak konsola, soundbar czy odtwarzacz Blu-ray. Jest tego sporo, więc kluczową kwestią wydaje się intuicyjna obsługa, najlepiej z pomocą jednego tylko pilota.

Zaprzestanie nadawania cyfrowej telewizji naziemnej w standardzie DVB-T dla wielu osób może okazać się impulsem do wymiany odbiornika na nowy. Przy zakupie dobrze jest jednak pamiętać, że technologia nieustannie się rozwija. Jakość obrazu, przekątna ekranu, system operacyjny oraz zgodność DVB-T2 - na te rzeczy warto zwracać uwagę w pierwszej kolejności przy zakupie nowego telewizora.

Podsumowując, wszystkie te konstrukcyjne rozwiązania i szereg dodatkowych funkcji sprawiają, że kupując dziś nowy telewizor, powinniśmy myśleć też o tym, jak będziemy z niego korzystali za kilka lat. Warto więc wybierać wśród tych, które są nowoczesne i zaawansowane technologicznie. 

W ramach aktualnej promocji przy zakupie wybranych telewizorów Samsung Neo QLED, można otrzymać zwrot nawet do 2000 zł. Promocja na stronie neoqled-promocja.samsung.pl obowiązuję do 7 listopada b.r.

Prezentacja partnera

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy