Reklama

Test oczyszczacza Philips AC3259

Philips AC3259 to zgrabny i wyjątkowo funkcjonalny oczyszczacz powietrza, którym możemy sterować z pozycji smartfona. Będzie idealny zarówno do mieszkania, jak i do biura.

Powietrze w domu nie jest wolne od zanieczyszczeń, także tych smogowych. Poprzez naturalną wentylację czy otwarte okna do pomieszczeń przedostają się groźne cząsteczki pyłu PM2,5, a znajdujące się w domu meble czy farby mogą emitować szkodliwe gazy. Najskuteczniejszym sposobem zadbania o czyste powietrze w domu jest oczyszczacz powietrza. Najlepiej, by posiadał on naturalny system wieloetapowej filtracji. Tak działają oczyszczacze powietrza Philips, m.in. AC3259.

Tryby pracy

Dzięki technologii AeraSense, która jest czuła w wykrywaniu nawet najmniejszych zmian w powietrzu wewnątrz pomieszczenia, urządzenie automatycznie dostosowuje prędkość wentylatora w przypadku pojawienia się zanieczyszczeń. To oczywiście będzie miało miejsce, gdy wybierzemy tryb automatyczny pracy oczyszczacza, co nie znaczy, że nie można sterować nim manualnie.

Reklama

Wszystkie dostępne tryby pracy urządzenia opierają się na odczycie stężenia PM2,5 w powietrzu. Wbudowany w oczyszczacz sensor jest wyjątkowo czuły, bo pomiary zanieczyszczenia powietrza na wyświetlaczu urządzenia i profesjonalnym czujniku smogu były zbliżone. W zależności od wybranego trybu pracy (tryb ogólny, tryb antyalergiczny lub usuwania bakterii), oczyszczacz z różną intensywnością reaguje na zanieczyszczenia i działa z różną intensywnością. W trybie ogólnym poziom PM2,5 jest utrzymywany na minimalnym poziomie, więc gdy oczyszczacz jest umieszczony w salonie połączonym z kuchnią i wychwyci, że coś gotujemy (pomimo włączonego okapu), aktywuje się niemal natychmiastowo. Tryb usuwania bakterii jest najbardziej "agresywny" i zakłada, że zanieczyszczeń i drobnoustrojów w powietrzu w ogóle być nie powinno. 

W trybie ogólnym oczyszczacz pracuje z łatwą do przyzwyczajenia głośnością i nie drażni uszu domowników. Wydajność oczyszczania Philipsa (na przykładzie dymu papierosowego) wynosi 397 m3/h, a maksymalną powierzchnią, z jaką sobie poradzi jest 47 m2. Dotyczy to oczywiście otwartej przestrzeni, niezabudowanej ścianami, które proces ten utrudniają. Sprzęt jest w stanie wychwycić ponad 99,97 proc. cząsteczek PM2,5, a także bakterii. Z tego powodu jest idealny dla alergików. Jest także tryb Turbo, który błyskawicznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia powietrza.

Warto wspomnieć także o trybie cichym, który jest dedykowany do pracy urządzenia w nocy. Nie przeszkadza on w zasypianiu ani nie stresuje zwierząt domowych. W tym trybie wszelkie podświetlenia dostępne w oczyszczaczu są wyłączone. Mowa o wskaźniku numerycznym wyświetlanym na oczyszczaczu oraz specjalnemu wyświetlaczowi LED, który kolorem wskazuje jakość powietrza. Kolor niebieski oznacza, że powietrze jest czyste, zaś czerwony, że bardzo zanieczyszczone. Szczegółowe informacje dotyczące stopnia zanieczyszczenia powietrza znajdziemy na aplikacji Air Matters.

Aplikacja

Sterowanie oczyszczaczem powietrza za pomocą aplikacji mobilnej jest wygodne, zwłaszcza że możemy to zrobić z dowolnego miejsca na świecie. Mowa o aplikacji Air Matters, która jest dostępna zarówno na system Android, jak i iOS. Przy jej pomocy możemy sterować trybami urządzenia, ustawiać harmonogram pracy czy kontrolować stopień zużycia filtrów.

Dodatkowo, dostajemy także wgląd do lokalnych danych dotyczących jakości powietrza, co czasami może pomóc w podjęciu decyzji, czy warto wyjść na spacer, czy też nie. Aplikacja przedstawia porady ułatwiające postępowanie w przypadku narażenia na alergeny lub zanieczyszczone powietrze w oparciu o wskaźniki jakości powietrza w pomieszczeniu i na zewnątrz, a także stężenia pyłków. 

Aplikacja zbiera także dane o jakości powietrza w pomieszczeniu, w którym działa oczyszczacz. To może pomóc podjąć decyzję, o jakiej godzinie oczyszczacz jest najlepiej uruchomić.

Filtry

Philips AC3259 dysponuje trzystopniowym systemem filtracji. Pierwszym z nich jest plastikowa siateczka, na której zatrzymują się większe drobiny, takie jak włosy, sierść czy fragmentom naskórka. Filtr ten można myć pod bieżącą wodą, co oznacza, że nie trzeba go wymieniać. Na pokładzie znajdziemy także filtr z węglem aktywnym, który ma za zadanie usunięcie wszelkich zapachów z powietrza. Producent szacuje jego czas eksploatacji na rok, ale na skrócenie tego czasu mogą mieć wpływ różne czynniki (m.in. stopień zanieczyszczenia powietrza). W przypadku najbardziej narażonych na smog miast Polski, filtr ten zużyje się prawdopodobnie szybciej niż po roku. Ostatnim filtrem zamontowanym w oczyszczaczu jest filtr NanoProtect HEPA, którego skuteczność sięga 99,97 proc. dla cząstek o średnicy 0,3 mikrona. To właśnie ten filtr wyłapie wszelkie alergeny, smog czy drobnoustroje, dzięki czemu można będzie spać spokojnie. Filtr HEPA należy wymieniać co dwa lata. O stopniu zużyciu wszystkich filtrów dowiemy się z aplikacji Air Matters. Co ciekawe, jeżeli będziemy ignorować komunikat o konieczności wymiany lub wyczyszczenia któregoś z filtrów przez dwa tygodnie, to oczyszczacz przestanie działać.

Podsumowanie

Philips AC3259 to jeden z najlepszych i najskuteczniejszych oczyszczaczy powietrza dostępnych na rynku. Jest idealny dla alergików i osób zaprzyjaźnionych z nowymi technologiami, które chcą sterować urządzeniem z dowolnego miejsca na świecie.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje