Reklama

Test OKI MC573dn - urządzenie wielofunkcyjne dla każdej firmy

Nowoczesna firma nie może się obejść bez sprawnie działającej drukarki, pełniącej (oprócz druku) także inne zadania biurowe. Sprawdzamy, jak w codziennej pracy radzi sobie wielofunkcyjne urządzenie OKI MC573dn, umożliwiające drukowanie, kopiowanie i skanowanie dokumentów, a także pełniące rolę faksu.

OKI MC573dn to inteligentny biurowy "kombajn", przeznaczony dla małych i średnich firm. Urządzenie pełni wszystkie najważniejsze zadania biurowe (drukowanie, kopiowanie, skanowanie, faks) i oferuje funkcje, które do tej pory dostępne były na ogół w modelach klasy wyższej. Chodzi tu głównie o software i rozbudowane opcje sieciowe, które zapewniają drukarce łączność z innymi urządzeniami biurowymi i pozwalają włączyć OKI MC573dn w firmowy obieg dokumentów. 

Reklama

Najważniejsze funkcje

Podstawowym zadaniem OKI MC573dn jest oczywiście drukowanie. Urządzenie zapewnia kolorowe, dwustronne wydruki o rozdzielczości 1200x1200 dpi. Szybkość drukowania (w formacie A4) wynosi 30 stron na minutę.  Sprzęt obsługuje formaty A4, A5, A6, B5, B6 i B6 Half, radzi sobie również z drukowaniem m.in. na kopertach, pocztówkach, różnych rozmiarach papieru listowego, arkuszach 75x125 mm, 100x150 mm, 125x175 mm i niestandardowych o szerokości 64-216 mm i długości 900-1320 mm.  Urządzenie zaopatrywane jest przez dwa podajniki papieru o pojemności 250 i 100 arkuszy, opcjonalnie może też zostać połączone z 2 większymi zasobnikami, mieszczącymi 530 arkuszy każdy.

Kolejną z funkcji OKI MC573dn jest skanowanie. Urządzenie potrafi skanować dokumenty w kolorze z szybkością do 30 obrazów na minutę, a rozdzielczość skanowania wynosi 1200x1200 dpi. Dokumenty po zeskanowaniu mogą być zapisywane w formatach: PDF, PDF zabezpieczony, PDF wysokiej kompresji, JPEG, TIFF i XPS. 

Sprzęt marki OKI może również pełnić rolę kopiarki. W tym przypadku urządzenie skanuje dokumenty przy rozdzielczości 600 x 600 dpi, a drukuje z rozdzielczością 1200 x 1200 dpi. Prędkość drukowania wynosi do 30 kopii na minutę.  

Listę możliwości OKI MC573dn zamyka funkcja faksu. Tym sposobem przesyłać można m.in. dokumenty w formatach: A4, A5, A6, B5, B6 oraz arkusze niestandardowe o szerokości 105-216 mm i długości 148x356 mm.       

Uruchomienie drukarki

Wymiary urządzenia OKI wynoszą 427x576x472 mm. Całkowity rozmiar drukarki zależy jednak od tego, ile zasobników z papierem do niej podłączymy. W maksymalnej konfiguracji (z 3 zasobnikami) i przy uniesionej górnej pokrywie, OKI MC573dn może mieć nawet ponad metr wysokości. Do tego należy też doliczyć po ok. 20 cm z przodu i tyłu obudowy, bo tyle miejsca zajmują rozłożone podajniki papieru. Pokaźna może być także masa urządzenia. W maksymalnej konfiguracji i z pełnym zapasem materiałów eksploatacyjnych, drukarka może ważyć ponad 30 kg. Z tego względu lepiej umieścić ją na solidnym, trwałym podłożu.

Urządzenie otrzymaliśmy z zainstalowanymi tonerami, więc o ich montaż nie musieliśmy się już troszczyć. Łatwy dostęp do komory materiałów eksploatacyjnych (mieszczą się w niej 4 tonery) pozwala jednak sądzić, że ich montaż i wymiana są banalnie proste. Równie łatwo przebiegło także pierwsze uruchomienie drukarki. Po podłączeniu zasilania i połączeniu urządzenia z komputerem, system sam błyskawicznie znalazł i zainstalował wszystkie niezbędne sterowniki. Drukarka była gotowa do pracy w kilka chwil. Gdyby jednak proces automatycznej instalacji nie powiódł się, można także skorzystać z zestawu sterowników dołączonych do drukarki na płycie CD. Problemu nie powinny też sprawić wszelkie późniejsze aktualizacje, które są udostępniane przez portal OKI. 

Obsługa i drukowanie dokumentów

Urządzenie OKI może być obsługiwane przy pomocy 7-calowego, kolorowego ekranu dotykowego LCD. Sprawne działanie oprogramowania drukarki zapewnia 1 GB pamięci RAM, a szybkie przesyłanie plików o dużych rozmiarach jest możliwe za sprawą interfejsu Gigabit Ethernet. Kontrolę najważniejszych funkcji drukarki ułatwia zainstalowana w niej platforma OKI sXP. Daje ona dostęp do opcji zarządzania dokumentami i pozwala na utrzymywanie łączności z innymi urządzeniami w biurze. OKI sXP jest platformą otwartą, co oznacza także możliwość napisania dla niej własnych aplikacji, dostosowanych do potrzeb konkretnej firmy.

Wraz z drukarką otrzymujemy też dostęp do oprogramowania SENDYS Explorer. Umożliwia ono zarządzanie dokumentami, w tym m.in.: edycję, druk, udostępnianie i przesyłanie plików, a także konwersję i odzyskiwanie dokumentów. SENDYS Explorer może przetwarzać pliki z wielu różnych źródeł - z pulpitu komputera, smarfonu, tabletu lub z wiadomości e-mail. Pozyskane w ten sposób dokumenty mogą być następnie konwertowane, zapisywane i drukowane.

Oprogramowanie drukarki pozwala na indeksowanie zeskanowanych dokumentów, które po konwersji mogą być w łatwy sposób wyszukiwane i odzyskiwane. Zeskanowane pliki można  przesyłać pocztą elektroniczną, faksem lub umieścić w odpowiednim folderze sieciowym.  SENDYS Explorer posiada również własny system zarządzania dokumentami, pozwalający nie tylko na odnajdywanie plików, lecz również na przeszukiwanie ich treści.            

Dla bardziej wymagających firm producent przewidział z kolei opcjonalny dostęp do rozszerzonego oprogramowania SENDYS Explorer Premium. Jego licencja przewiduje m.in. tworzenie edytowalnych plików MS Word i Excel, a także przesyłanie zeskanowanych dokumentów do chmury (Dropbox, OneDrive, Dysk Google, Microsoft SharePoint), z której mogą być następnie bezpośrednio drukowane. SENDYS Explorer Premium może się także pochwalić funkcjami rozpoznawania kodów kreskowych i tekstu w ponad 190 językach.

Na szczególną uwagę zasługują też zastosowane w OKI MC573dn funkcje bezpieczeństwa. Poufne dokumenty można zabezpieczyć dzięki uwierzytelnianiu użytkownika za pomocą hasła, kodu PIN lub karty RFID. Bezpieczeństwo przesyłanych dokumentów zagwarantować ma także zgodność urządzenia z protokołami IPSec.

Obsługując OKI MC573dn przy pomocy komputera do dyspozycji mamy z kolei klasyczny sterownik. Jest on narzędziem wyjątkowo czytelnym i pozwala w prosty sposób określić najważniejsze właściwości wydruku (rodzaj i format papieru, jakość, marginesy etc.), a także przeprowadzić podstawowe czynności serwisowe drukarki.

Oprócz tradycyjnego połączenia "po kablu", sprzęt OKI może się komunikować ze źródłem dokumentów także drogą bezprzewodową. Urządzenie pozwala na drukowanie z urządzeń mobilnych (smartfon, tablet), zapewnia też współpracę z aplikacją Google Cloud Print oraz Apple AirPrint. Funkcja Wireless Direct pozwala z kolei na jednoczesne połączenie drukarki w sieci przewodowej i bezprzewodowej.

Praca drukarki

OKI MC573dn cechuje się wyjątkowo dużą kulturą działania. Drukarka pracuje równo, nie jest głośna i nie wpada w wibracje. Pobieranie papieru z podajników i drukowanie przebiegają płynnie, urządzenie nie ma też skłonności do nadmiernego nagrzewania się. Równie subtelnie drukarka zachowuje się podczas kopiowanie dokumentów i w czasie skanowania.  

Jakość wydruków

Podczas naszych testów drukowaliśmy dokumenty na papierze biurowym w formacie A4. Do druku trafiły zarówno materiały zawierające wyłącznie tekst, jak i grafiki - monochromatyczne i kolorowe. Pochodzące bezpośrednio z plików źródłowych oraz z dokumentów, które wcześniej zostały zeskanowane.

W pierwszym przypadku (sam tekst) jakość wydruków nie budziła najmniejszych zastrzeżeń. Dokumenty były wyraźne i wolne od smug oraz innych zniekształceń. Bardzo pozytywnym zaskoczeniem była natomiast jakość zdjęć i grafik. Obrazy pochodzące z urządzenia OKI cechowały się dużą szczegółowością, wiernym odwzorowaniem kolorów i płynnymi przejściami tonalnymi. Wysoko należy też ocenić jakość grafik czarno-białych. Materiały monochromatyczne drukowane przez OKI MC573dn charakteryzują się głębokimi czerniami i dobrze oddają ciemnie partie obrazu oraz detale ukryte w cieniach i półcieniach. Płynne są również przejścia między różnymi odcieniami i szarości.          

Podsumowanie

OKI MC573dn jest urządzeniem wyjątkowo uniwersalnym. W stosunkowo niewielkiej obudowie kryje możliwości, które wcześniej zarezerwowane były na ogół dla dużo większych i droższych urządzeń biurowych klasy premium. Sprzęt z łatwością zaspokoi potrzeby każdej małej firmy, śmiało można go też polecić większym przedsiębiorstwom, "produkującym" bardzo duże ilości dokumentów.

Na uznanie zasługują ogromne możliwości oferowane przez oprogramowania SENDYS Explorer, w tym szczególnie rozbudowane opcje sieciowe oraz funkcje zapewniające bezpieczeństwo drukowanych i kopiowanych materiałów. Dzięki nim drukarka może być szybko włączona w firmowy obieg dokumentów, bez obaw, że nasze tajemnice trafią w niepowołane ręce. Także wtedy, gdy drukarkę obsługiwać będziemy korzystając z łączności bezprzewodowej.

Oprócz ogromnych możliwości software’u, OKI MC573dn zapewnia również bardzo wysoką jakość wydruków oraz skanów, a także dużą kulturę pracy. Jest też wyjątkowo łatwa w instalacji, dzięki czemu jej uruchomienie i przygotowanie do pracy zajmuje zaledwie kilka chwil. Trudności nie sprawią też późniejsze aktualizacje sterowników i oprogramowania, ani codzienna obsługa urządzenia. Ta ostatnia jest bardzo intuicyjna i pozwala na błyskawiczne opanowanie najważniejszych funkcji drukarki.

Wszystkie te cechy sprawiają, że OKI MC573dn można nazwać urządzeniem dla każdego. Drukarka sprawdzi się w małych i większych firmach, z łatwością wypełni zarówno podstawowe, jak i bardziej zaawansowane funkcje biurowe, zatroszczy się też o bezpieczeństwo dokumentów. Wielofunkcyjny sprzęt OKI z jest odpowiedzią na oczekiwania najbardziej wymagających firm i doskonałym wsparciem w codziennej pracy.         

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy