Tablet, telefon i notebook na komunię

Samsung Note20 Ultra 5G – test

Samsung Note20 Ultra 5G /INTERIA.PL

Sprawdzamy najnowszy, najpotężniejszy, największy i najlepiej wyglądający z wszystkich smartfonów Samsunga - Note20 Ultra 5G. To prawdziwy samochód rajdowy wśród innych pojazdów na szosie. Jak sprawdził się w praktyce?

Można napisać, że tym roku doczekaliśmy się na rynku prawdziwych supersmartfonów, urządzeń jeszcze lepszych od flagowców. Takimi premierami były: Samsung S20 Ultra, Huawei P40 Pro+ czy  Xiaomi Mi 10 Pro Plus. Można je porównać do samochodu z pełnym możliwym wyposażeniem - dostajemy absolutnie wszystko i jeszcze trochę. Oczywiście wiążę się z tym odpowiednia cena, często wyższa niż 5000 zł. Kolejnym takim supersmartfonem jest opisywany w tym materiale Samsung Note20 Ultra 5G, najlepsza z możliwych wersji tegorocznego Note’a.

Wygląd i wykonanie

W pudełku, oprócz telefonu, znajdziemy ładowarkę 25W, kabel USB i słuchawki AKG. Najwięcej uwagi należy rzecz jasna poświęcić samemu designowi Note’a. Nie można opisać go inaczej, jak nazywając nowość Samsunga inżynierskim dziełem sztuki. Telefon prezentuje się fenomenalnie i w pełni zasługuje na miano supersmartfonu.  Wymiary telefonu wynoszą 64,8 na 77,2 na 8,1 mm, a waga to 208 g. Ekran został pokryty bardzo wytrzymałym Gorilla Glass Victus, a obudowa to połączenie szkła i bezdrzewnej, stalowej ramki. Pomimo rozmiarów, telefon dobrze leży w dłoni, trzeba jedna brać poprawkę na to, że tylna część obudowy jest śliska, zatem zakup etui wydaje się obowiązkowym zabiegiem.

Reklama

Note20 Ultra nie ma złącza słuchawkowego, pamiętano natomiast o slocie na kartę microSD i hybrydowy SIM-ie. Telefon może pochwalić się standardem ochrony IP68. Nasz testowany model w kolorze miedzianym prezentował się - naszym zdaniem - naprawdę wyjątkowo. Podobnie jak wiele flagowców w tym roku, Note20 Ultra ma moduł z obiektywami, który odstaje od powierzchni tylnej części smartfonu.

Note20 Ultra nie byłby Note’m bez kultowego (dla niektórych) rysika S Pen. Nie zabrakło go i tym razem. Znajdziemy go w lewej, dolnej części telefonu. Rysik przyda się zarówno do pisana i rysowania, a także do bezdotykowego korzystania z niektórych funkcji smartfonu. O tym, w jaki sposób można wykorzystać S Pena (np. w ramach doskonale sprawdzającej się aplikacji Samsung Notes) pisaliśmy w teście Galaxy Tab S7+.

Ekran

Ekran Note20 Ultra to klasa sama w sobie, spokojnie można uznać go za najlepszy ekran wśród wszystkich smartfonów w Polsce. Mający przekątną 6,9-cala i rozdzielczość 3088×1440 (496 ppi) wyświetlacz powstał w technologii Dynamic AMOLED 2X. Przy jego produkcji pamiętano o certyfikacie HDR10+ i efektywnej jasności na poziomie ponad 1000 nitów.

Smartfon oferuje częstotliwość odświeżania na poziomie 60 Hz i 120 Hz z reagowaniem na dotyk z częstotliwością 240 Hz. Druga z opcji nosi nazwę Adaptacyjnej, ponieważ smartfon dostosowuje poziom odświeżenia do tego, co widzimy na ekranie. W niektórych grach czy w menu otrzymujemy 120 Hz, aby zejść do 60 Hz w przypadku oglądania filmu. Warto pamiętać, że większy współczynnik odświeżenia wiąże się z obniżoną rozdzielczością. Natywne 1440p otrzymamy tylko w przypadku 60 Hz. Czytnik linii papilarnych w ekranie działa poprawnie, ale nie odblokujemy przy jego pomocy ekranu telefonu za każdym razem ze 100-procentową efektywnością.

Raz jeszcze należy podkreślić, że ekran Note’a 20 Ultra wyróżnia się nawet na tle innych, najlepszych smartfonów na rynku. Jeśli ktoś marzyłby o najlepszym z możliwych ekranów w świecie androidowych telefonów - marzyłby właśnie o tym modelu.

Specyfikacja

Europejska wersja Note20 Ultra korzysta z CPU Exynos 990 i GPU Mali-G77. Wersja amerykańska ma sztandarowy pakiet tegorocznych flagowców, czyli Snapdragon 865+ i  GPU Adreno 650.  Co to oznacza? Dla większości użytkowników niewiele, bo otrzymują ultraszybki, działający bez jakichkolwiek opóźnień smartfon, który poradzi sobie z każdą aplikacją, jak i z każdą zaawansowaną grą 3D. W Sklepie Google znajdziemy jednak bardzo specyficzne apki, jak na przykład emulatory konsol, które powstają z myślą o Snapdragonach - w przypadku Exynosa otrzymamy w nich słabsze wyniki. Mówimy zatem o bardzo konkretnych scenariuszach użytkowania dla wybranego grona korzystajacych. Jak telefon prezentuje się w syntetycznych benchmarkach?

Geekbench 5.0: 884 pkt. (Single-Core Score) i 2670 (Multi-Core Score),

Antutu: 504 638.

Dla porównania:

Xiaomi Mi 10 (wersja 8 GB RAM) w Antutu zdobył 520 202 punktów, a w benchmarku Geekbench: 890 pkt. (Single-Core Score) i 3281 (Multi-Core Score).

Huawei P40 Pro zdobył w benchmarku AnTuTu 461 766 punktów. GeekBench 5: wyniki 776 punktów (Single-Core i 3182 (Multi-Core). 

Galaxy S20 Ultra miał  w Antutu 520 202 punktów, a w Geekbench 5 zdobył 918 pkt. (Single-Core Score) i 2820 (Multi-Core Score) pkt.

Relme X50 Pro 5G (12 GB RAM) miał wynik Antutu - 594 794. W  Geekbench -  916 (Single-Core), 3341 (Multi-Core)

Smartfon Samsunga korzysta z Androida 10 z najnowszą wersją nakładu One UI autorstwa. One UI to naprawdę udana nakładka, szczególnie jeśli lubimy korzystać z dodatkowych aplikacji, a w przypadku Note’a20 Ultra - ze względu na S Pen - jest to wręcz zalecane. Raz jeszcze, więcej o zaletach rozwiązań Samsunga piszemy w teście Tab S7+, wspomnijmy jedynie - oprócz świetnych Samsung Notes - o możliwości korzystania z kilku aplikacji na ekranie, bezprzewodowej wersji DeX-a i pełnym wsparciu dla Office 365.

Smartfon rzecz jasna wspiera sieć 5G - wersję: 5G Non-Standalone (NSA), Standalone (SA), Sub6 i mmWave.

xCloud - Xbox Game Pass na Androida

Note20 Ultra 5G dzięki swojej mocy obliczeniowej sprawdzi się bardzo dobrze jako sprzęt do grania, ale Samsung wraz z Microsoftem uznali, że jest to jedno z urządzeń godne miana oficjalnego sprzętu wspierającego nową usługę grania w chmurze - xCloud (Xbox Game Pass na Androida). Po podpięciu bezprzewodowego pada i połączeniu z siecią, mamy dostęp do ponad 100 gier. Więcej o samej usłudze i jej testach przy pomocy Note’a20 Ultra można przeczytać w tym materiale.

Aparat

Robienie zdjęć na najwyższym możliwym poziomie ma być jednym z kluczowym elementów nowego Note’a. Czy telefon wywiązał się z tego zadania? Zacznijmy od skróconej (szersza na dole materiału) specyfikacji: główny aparat ma  108 MP, f/1.8, 26mm (wide), obiektyw  z peryskopowym zoomem x5 ma: 12 MP, f/3.0, 120mm. Natomiast specyfikacja obiektywu ultraszerokokątnego to: 12 MP, f/2.2, 120˚. W tym modelu Samsung dodał laserowy autofokus. Zoom umożliwia przybliżenie x50, model S20 Ultra miał zoom x100, ale bądźmy szczerzy - wszystko powyżej 50x byłoby efektywnie nieprzydane.

Jak zatem sprawdza się aparat? Rewelacyjnie. Samsung w żadnym stopniu nie ustępuje Huaweiowi. Każdy istotny aspekt wykonywanych fotografii nie budzi znaczących zastrzeżeń. Zoom x5 jest naprawdę doskonały, nawet hybrydowy zoom x10 okazuje się w praktyce przydatny. Zdjęcia nocne (lub wykonane w przypadku słabego oświetlenia sztucznego) są bez większego zarzutu, chociaż Samsung Note20 Ultra i jego software nie oferują obliczeniowego polepszania obrazu (czyli nie robi z nocy dnia) jak Google Pixel - taka decyzja twórców. Zdjęcia mają doskonałe kolory, nie ma rozmyć, niepotrzebnych artefaktów i przede wszystkim - są one naturalne, jednocześnie mając odrobinę obliczeniowej magii. Większość użytkowników woli właśnie taką mieszankę. Poniżej kilka przykładowych zdjęć:

Z przodu, na górze, w formie wycięcia w ekranie, znajdziemy tylko jeden obiektyw o specyfikacji 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.22µm. Robi wystarczające, dobre zdjęcia.

Jeszcze kilka słów o jakości wideo, bo i na tej płaszczyźnie Note20 Ultra wybija się ponad inne smartfony. Telefon może rejestrować materiały nawet w 8K, ale ciekawsze efekty dostaniemy w przypadku materiałów 4K i Full HD, z HDR10+ i cyfrową stabilizacją.  Note20 Ultra bez wątpienia oferuje najlepszą jakość rejestrowanych materiałów wideo wśród wszystkich smartfonów z Androidem. Jedynie najnowsze iPhone’y mogą pochwalić się lepszą kamerą.

Bateria

Smartfon ma baterię o pojemności 4500 mAh. Ponieważ telefon nie wspiera ładowania szybszego niż 25W, pełne naładowanie zajmuje około 100 minut. Zużycie baterii zależy przede wszystkim od wybranego trybu odświeżenia. W przypadku 120 Hz, zużycie baterii zwiększa się o około 10 do 15 proc. Trudno dokonać jednoznacznej oceny w tym aspekcie ze względu na adaptacyjny aspekt odświeżenia. Natomiast smartfon bez wątpienia zagwarantuje nam prace od rana do wieczora, a to najważniejsze. Przy standardowym użytkowaniu powinien wytrzymać 24 godziny. Podsumowując: bateria Note20 Ultra jest dobra, chociaż na rynku znajdziemy bardziej "długodystansowe" telefony.

Tour de force


Cena: 5949 zł

Samsung Note20 Ultra 5G i Galaxy Note20 - specyfikacja

 Galaxy Note20 UltraGalaxy Note20
Wyświetlacz6,9-calowy edge Quad HD+ Dynamic AMOLED 2X Wyświetlacz Infinity-O (3088×1440),496ppi, z certyfikatem HDR10+ Częstotliwość odświeżania 120 Hz6,7” płaski FHD+ Super AMOLED Plus Wyświetlacz Infinity-O (2400×1080),394ppi, z certyfikatem HDR10+
* Wyświetlacz Infinity: prawie bezramkowy ekran wypełniający w pełni przestrzeń czołową. * Mierzony po przekątnej, rozmiar ekranu Galaxy Note20 wynosi 6,7″ w pełnym prostokącie i 6,6″ z uwzględnieniem zaokrąglonych narożników. Rozmiar ekranu Galaxy Note20+ wynosi 6,9″ w pełnym prostokącie i 6,8″ z uwzględnieniem zaokrąglonych narożników. Rzeczywisty obszar wyświetlacza jest mniejszy ze względu na zaokrąglone narożniki i otwór aparatu. * wyświetlacz o częstotliwości odświeżania 120Hz dostępny tylko w Galaxy Note20 Ultra.
Wymiary i masa164,8 x 77,2 x 8,1 mm, 208 g161,6 x 75,2 x 8,3mm, 192g(LTE/Sub6), 194g(mmWave)
[S Pen] 5,8 × 4,35 × 105,08mm, 3,04g
S PenŁączność przez Bluetooth,  Bateria litowo-tytanowa: Do 24 godzin czasu czuwania baterii Stopnie nacisku: 4096, Średnica końcówki rysika: 0,7 mm, IP68
* Zasięg działania rysika S Pen rozciąga się na około 10 metrów od urządzenia na otwartej przestrzeni. Zakres regulacji może się różnić w zależności od otoczenia i innych czynników. * Używanie  S Pen jako rysika nie wymaga zasilania bateryjnego. Rzeczywisty czas pracy baterii może się różnić w zależności od sposobu użytkowania i innych czynników. * Zaklasyfikowanie do IP68 opiera się na warunkach badania przy zanurzeniu na głębokość do 1,5 metra w słodkiej wodzie przez czas nieprzekraczający 30 minut. Wypłukać pozostałości/wysuszyć po zmoczeniu.
AparatPrzódAparat do selfie 10MP . Dual Pixel AF . Rozmiar pikseli: 1,22μm . Pole widzenia: 80˚ . Liczba przysłony: F2.2Aparat do selfie 10MP . Dual Pixel AF . Rozmiar pikseli: 1,22μm . Pole widzenia: 80˚ . Liczba przysłony: F2.2
Tył* Aparat z obiektywem ultraszerokokątnym 12MP . Rozmiar pikseli: 1,4μm . Pole widzenia: 120˚ . Liczba przysłony: F2.2   * Aparat z obiektywem szerokokątnym 108MP . PDAF, OIS . Rozmiar pikseli: 0,8μm . Pole widzenia: 79˚ . Liczba przysłony: F1.8 . 1/1.33” wielkość matrycy światłoczułej   * Aparat z teleobiektywem 12MP . Rozmiar pikseli: 1,0μm . Pole widzenia: 20˚ . Liczba przysłony: F3.0   Laserowy czujnik AF   Space Zoom . 5x Zoom optyczny . Zoom Super Resolution do 50x OIS (optyczna stabilizacja obrazu) Śledzący AF* Aparat z obiektywem ultraszerokokątnym 12MP . Rozmiar pikseli: 1,4μm . Pole widzenia: 120˚ . Liczba przysłony: F2.2   * Aparat z obiektywem szerokokątnym 12MP . Super Speed Dual Pixel AF, OIS . Rozmiar pikseli: 1,8μm . Pole widzenia: 79˚ . Liczba przysłony: F1.8 . 1/1.76” wielkość matrycy światłoczułej   * Aparat z teleobiektywem 64MP . Rozmiar pikseli: 0,8μm . Pole widzenia: 76˚ . Liczba przysłony: F2.0   Space Zoom . 3x hybrydowy zoom optyczny . Zoom Super Resolution do 30x OIS (optyczna stabilizacja obrazu) Śledzący AF
* Hybrydowy zoom optyczny Galaxy Note20 łączy w sobie matrycę światłoczułą o wysokiej rozdzielczości obrazu i obiektyw. * Zoom Super Resolution obejmuje zoom cyfrowy, który może spowodować pewne pogorszenie obrazu.
AP64-bitowy procesor ośmiordzeniowy 7nm *2.7GHz(maksymalna częstotliwość taktowania) + 2.5GHz + 2GHz
* Może się różnić w zależności od rynku i operatora.
Pamięć[5G] 12GB pamięci RAM (LPDDR5) z 256GB pamięci wewnętrznej[5G] 8GB pamięci RAM (LPDDR5) z 256GB pamięci wewnętrznej [LTE] 8GB pamięci RAM (LPDDR5) z 256GB pamięci wewnętrznej
* Może się różnić w zależności od rynku i operatora.
* Rzeczywista ilość dostępnej pamięci masowej może różnić się w zależności od zainstalowanego oprogramowania
Możliwość rozszerzenia pamięci i karta SIMModel z dwoma kartami SIM (hybrydowe gniazdo karty SIM): jedna karta Nano SIM i jedna karta Nano SIM lub jedno gniazdo MicroSD (do 1TB)
* Hybrydowe gniazdo karty SIM dostępne tylko w Galaxy Note20 Ultra. Karta SIM jest sprzedawana osobno. Dostępność obsługi dwóch kart SIM może się różnić w zależności od kraju lub operatora. * Możliwość rozbudowy pamięci dostępna tylko w Galaxy Note20 Ultra. Karta MicroSD jest sprzedawana osobno. Dostępność zależy od rynku i producenta. * Używanie eSIM w urządzeniu Galaxy można włączyć przez aktualizację oprogramowania lub wyłączone na niektórych rynkach, na których urządzenie zostało zakupione. Dostępność planu taryfowego eSIM może się różnić w zależności od kraju lub operatora.
Bateria4500 mAh (typowa)4300 mAh (typowa)
 
ŁadowanieZwiększona prędkość ładowania bezprzewodowego dzięki funkcji szybkiego ładowania bezprzewodowego Fast Wireless Charging 2.0. USB PD 3.0 (PPS) z certyfikatem Fast Charging do ładowania przewodowego (zgodny z AFC i QC2.0) * Ładowanie bezprzewodowe z certyfikatem WPC * Wireless PowerShare
 
OSAndroid 10
Sieć[5G] 5G Non-Standalone (NSA), Standalone (SA), Sub6 / mmWave [LTE] Ulepszone MIMO 4×4, do 7CA, LAA, LTE, kat. 20, Pobieranie do 2,0 Gbps / przesyłanie do 200 Mbps [Wi-Fi] Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4G+5GHz, HE80, MIMO, 1024-QAM, Pobieranie do 1,2Gbps / przesyłanie do 1,2Gbps [Bluetooth] Bluetooth® v 5.0, USB typu C, NFC, lokalizacja (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou) [Ultra Wide Band]
 
PłatnościNFC, MST
* Dostępne na wybranych rynkach. Rozwiązania płatnicze i dostępne funkcje mogą się różnić w zależności od rynku, operatora i dostawców usług.
CzujnikiUltradźwiękowy czytnik linii papilarnych, akcelerometr , barometr , czujnik żyroskopowy , czujnik geomagnetyczny , czujnik Halla Czujnik zbliżeniowy, czujnik światła otoczenia
UwierzytelnianieRodzaj blokady: wzór, PIN, hasło Rodzaj blokady biometrycznej: odcisk palca, rozpoznawanie twarzy
Audio[Głośniki stereo i słuchawki AKG] Dźwięk przestrzenny z technologią Dolby Atmos (w tym Dolby Digital, Dolby Digital Plus) * Słuchawki: Hybrydowe typu kanałowego, 2-drożna głośnik dynamiczny [Odtwarzanie audio o ultrawysokiej jakości] Obsługa 32-bitowego UHQ i DSD64/128 PCM: Do 32 bitów, DSD: DSD64/128 [Format odtwarzania audio] MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, APE, DSF, DFF [Bluetooth] Dual Audio: możliwość podłączenia dwóch urządzeń Bluetooth do Galaxy Note20 lub Note20 Ultra w celu jednoczesnego odtwarzania dźwięku przez te dwa urządzenia. Skalowalny kodek: Rozszerzone połączenie Bluetooth w warunkach zakłóceń częstotliwości radiowych otoczenia. [Nagrywanie] Jakość nagrania jest poprawiona dzięki zastosowaniu mikrofonu High AOP Mic, który ogranicza zniekształcenia w głośnym otoczeniu.
Wideo[Format odtwarzania wideo] MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM [Połączenie z telewizorem] Bezprzewodowe: Smart View (dublowanie ekranu 1080p przy 30 fps) Przewodowe: obsługa DisplayPort przez USB typu C. Obsługa wyjście wideo w przypadku podłączenia przez adapter HDMI. (DisplayPort 4K UHD przy 60 fps)
WodoodpornośćIP68
* Zaklasyfikowanie do IP68 opiera się na warunkach badania przy zanurzeniu na głębokość do 1,5 metra w słodkiej wodzie przez czas nieprzekraczający 30 minut. Wypłukać pozostałości/wysuszyć po zmoczeniu. Nie zaleca się korzystania na plaży lub w basenie.
W zestawieUrządzenie , kabel do transmisji danych , adapter podróżny , szpilka do wyjmowania karty SIM, słuchawki z dźwiękiem AKG , skrócona instrukcja obsługi , przezroczyste etui Folia ochronna
* Niektóre z wymienionych elementów, w tym etui i folia ochronna, mogą być niedostępne, w zależności od zakupionego modelu lub kraju bądź regionu zamieszkania nabywcy. * W przypadku używania ochrony ekranu, zaleca się używanie produktu firmy Samsung w celu uzyskania lepszego rozpoznawania odcisków palców.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: smartfon 5G
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy