Tablet, telefon i notebook na komunię

​Sony Xperia 10 Plus - test

​Sony Xperia 10 Plus /INTERIA.PL

Sprawdzamy smartfon Sony Mobile z bardzo nietypowym, panoramicznym ekranem. Mowa o modelu wyróżniającym się w tłumie podobnych do siebie smartfonów - Xperii 10 Plus.

Każdy producent smartfonów szuka sposobu, aby odróżnić się od konkurencji. W zeszłym roku Sony Mobile miało z tym problem. Wraz z nowy rokiem japońska firma zmieniła strategie. Ich nowa rodzina smartfonów Xperia 10 ma panoramiczne wyświetlacze 21:9 - rozwiązanie bardziej kojarzone z monitorami dla graczy. Taki format ma być skierowany do osób oglądających filmy, grających i dla tych, którzy cenią sobie multitasking. Czy Xperia 10 Plus rzeczywiście spełnia pokładane w niej oczekiwania?

Reklama

Wygląd i wzrost

Testowany model Xperia 10 Plus ma bezramkowy design z panoramicznym wyświetlaczem 21:9 o przekątnej 6,5-cala. Ekran - jak wspomnieliśmy - jest w tym równaniu kluczowy. Smartfon góruje nad flagowcami takimi jak LG V40 czy Galaxy S10. Nic dziwnego, ma długość 167 cm. Telefon waży 180 g. Jak łatwo się domyślić, obsługa Xperii 10 Plus będzie problemem dla osób z krótkimi palcami. Z drugiej strony, firma przygotowała tryb zmniejszający obszar ekranu (uruchamiany po dwóch "tapnięciach" w odpowiednie miejsce), aby ułatwić obsługę jedną ręką.

Co do jakości wykonania smartfonu - obudowa i zastosowane w niej materiały są niezłe. Nie ma się czego czepiać. Ekran zabezpieczono szkłem Corning Gorilla Glass 5. Czytnik linii papilarnych umieszczono z boku, działa on wystarczająco szybko jak na tę półkę cenową. Telefon obsługuje karty microSD i oferuje miejsce na jedną kartę nanoSIM. Telefon nie ma oficjalnego standardu IP. Telefon ma port słuchawkowy. Model jest dostępny w Polsce w kolorach: granatowym, czarnym, srebrnym i złotym.

Podsumowując, temat samego ekranu, kluczowy w tym modelu, jeszcze powróci w teście, natomiast sam design Xperii 10 Plus pozostaje kwestią mocno subiektywną. Sony Mobile wie, że nie jest to smartfon dla każdego. Ale jeśli komuś spodoba się "panoramiczne" podejście do wyświetlaczy w telefonach - będzie zadowolony.

Jak sprawuje się ekran 21:9?

Włączmy telefon i ponownie skupmy się na samym ekranie. Wspomniany 6,5-calowy wyświetlacz został wykonany w technologii LCD (TFT) i ma rozdzielczość 1080 na 2520 pikseli (422 ppi). Ekran oferuje poprawną reprodukcję barw i naprawdę wysoki współczynnik jasności. Należy także pamiętać, że dłuższy ekran oznacza, że zobaczymy na nim więcej - na przykład więcej informacji z danej strony internetowej. Jeśli film umieszczony np. w serwisie Netflix lub YouTube ma wersję 21:9 - wypełni on cały ekran i trzeba szczerze przyznać, że efekt jest naprawdę dobry. Wideo od razu odstaje na tle innych materiałów odtwarzanych na smartfonach. Załapaliśmy się na tym, że woleliśmy obejrzeć kolejny odcinek "Star Treka: Discovery" nie na telewizorze, ale właśnie na telefonie.

Sony chwali się, że ich telefon dobrze sprawa się w multitaskingu, czyli podczas korzystanie z dwóch aplikacji jednocześnie. Jest w tym dużo prawdy - większy ekran oznacza, że dwie apki są lepiej "widoczne". Aby podzielić ekran, możemy skorzystać z funkcji oferowanej przez Androida lub z rozwiązania autorstwa Sony Mobile.

Skoro przy Androidzie - telefon korzysta z wersji systemu 9.0, z nakładką Sony Mobile. Na szczęście sama modyfikacja nie jest tak inwazyjna jak dwie generacje temu. Telefon ma skrytkę na aplikacje, możemy decydować o apkach Sony, jakie zostaną zainstalowane, a w końcu - z boku można umieścić wysuwane z menu z szybkim dostępem do aplikacji oraz ustawień.

Dalsza część testu na następnej stronie

Co znajdziemy w środku?

Xperia 10 Plus pracuje na bazie procesora Qualcomm Snapdragon 636, GPU Adreno 509, 4GB pamięci RAM i 64 GB wbudowanej pamięci. Jak ta specyfikacja sprawdza się podczas syntetycznych testów?

·         Antutu -  117 587 pkt.

·         Geekbench 4 -  1331 pkt. (Single-Core Score), 4975 pkt. (Multi-Core Score).

Dla porównania

POCOPHONE F1 miał wynik: Antutu - 263 124 pkt., Geekbench 4 - 2456 pkt. (Single-Core Score), 8890 pkt. (Multi-Core Score). Huawei P20 lite miał wynik w Antutu - 87 827 punktów.

Xiaomi Mi8 Lite miał wynik: 141 251 w Antutu i kolejno 1602, a potem 5793 w Geekbench.  Motorola G7 Plus miała wynik - AnTuTu: 117 623; GeekBench: 1394 (single-core), 5021 (multi-core).

Jak widać, są to bardzo standardowe osiągi. W tej cenie znajdziemy szybsze urządzenia. A jak Xperia 10 Plus sprawuje się na co dzień? Poprawnie, telefon nie zaliczył większych zwolnień prędkości działania lub zwisów. Podczas dwutygodniowego testu nie mieliśmy z nim problemów.

 

Aparat i wideo

Sony Mobile twierdzi, że intensywnie pracowało nad poprawą jakości zdjęć oferowanych przez aparaty umieszczone w modelach z tej półki cenowej. Xperia 10 Plus ma podwójny aparat (12MP+8MP) z podwójnym zoomem optycznym. Nie zabrakło obowiązkowego efektu Bokeh. Co możemy napisać o aparacie testowanego telefonu?

W dzień sprawdza się nieźle, oferując poprawną rekonstrukcje kolorów i brak przekłamań czy niepotrzebnej kompresji. W nocy i przy słabym świetle jest już znacznie gorzej, zależnie od sytuacji. Czasami telefon "złapie" lepsze zdjęcie, ale nie zabraknie momentów, kiedy polegnie. Przedni aparat robi wystarczająco dobre zdjęcia typu selfie.

Ze względu na ekran z nietypowym standardem, wśród zdjęć, jakie możemy wykonać, są fotografie w formacie 21:9. Co prawda tracą one częściowo na jakości i bardzo wiele zależy od samego kadru, ale na tak dużym ekranie telefonu prezentują się one naprawdę interesująco.

Przykładowe zdjęcia można znaleźć poniżej:

Na płaszczyźnie rejestrowania materiałów wideo Xperia 10 Plus radzi sobie naprawdę dobrze, oferując materiały wideo w rozdzielczości do 4K. Dobrze wypadają materiały w 1080p, szczególnie jeśli korzystamy z funkcji stabilizacji obrazu SteadyShot. Podobnie jak ze zdjęciami, filmy również można kręcić w formacie 21:9. Jeśli potem będziemy je odtwarzacz na ekranie o takich proporcjach - efekt rzeczywiście będzie budził pozytywne odczucia.

Bateria

Xperia 10 Plus ma baterię o pojemności 3000 mAh i oferuje standardowe ładowanie przez port USB-C. Nie należy spodziewać się cudów. Podczas typowego użytkowania bateria wytrzyma od godziny 8:00 do 22:00, mając w rezerwie około 15 do 20 proc. Zabawa z ustawieniami i sposobem wykorzystania przedłuży czas pracy, ale - generalnie - mówimy o typowej "średniej krajowej" dla telefonów z dużym ekranem i baterią o takiej pojemności.

Podsumowanie

Cena: 1899 zł

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sony Xperia | 21:9
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy