Tablet, telefon i notebook na komunię

Test: Lumia 930 - najlepsza Nokia, najlepszy Windows Phone

Nokia zakończyła swoją wieloletnią przygodę z produkcją telefonów komórkowych. Na pożegnanie zostawiła nam jednak najlepsze urządzenie, jakie kiedykolwiek wyszło spod jej skrzydeł – Lumię 930.

Wiele osób z pewnością nie wie, że Nokia nie będzie już produkowała telefonów. Zajmujący się tym dział przejęła amerykańska firma Microsoft i teraz to ona decyduje o wszystkim, co jest związane ze smartfonami spod znaku Lumia. Na "odchodne" Finowie zostawili nam dwa urządzenia z systemem Windows Phone - Lumię 630 oraz Lumię 930. W niniejszym teście dowiecie się czegoś więcej na temat tego drugiego, skądinąd najlepszego smartfona w historii europejskiej ikony telefonii mobilnej.

Wygląd i wykonanie

W temacie projektowania smartfonów opartych na mobilnym Windowsie Nokia nigdy nie uznawała kompromisów. Nie inaczej jest z Lumią 930. Wiem, że wiele osób nie podziela mojej opinii, ale najnowsze flagowe dzieło prezentuje się po prostu znakomicie i jestem w stanie wybaczyć mu ostre krawędzie, sporą wagę i grubość. Mamy za to metalową ramkę, fantastycznie wyprofilowany przedni panel oraz tylną część wykonaną z matowego tworzywa - skutecznie opierającego się zadrapaniom i odciskom palców - które nie musi udawać ani metalu, ani skóry. Wisienką na torcie są żarówiaste kolory - pomarańczowy oraz zielony. Producent nie zapomniał jednak o stonowanej czerni i bieli.

Reklama

Jednym poważnym mankamentem jest wielkość. Pięciocalowy ekran oraz otaczające go ramki robią swoje. Urządzenie jest naprawdę duże, a obsługa jedną ręką niezwykle utrudniona. Chcąc sięgnąć kciukiem do przycisku wstecz, należy mieć się na baczności, aby urządzenie nie poszybowało na podłogę lub chodnik.

Jeśli chodzi o wykonanie, to Lumia 930 reprezentuje najwyższą półkę. Mamy tutaj zresztą konstrukcję unibody, na co niekoniecznie wskazują wspomniana metalowa ramka i plastikowe plecy. Całość jest dzięki temu zwarta, nie skrzypi i nie wygina się. Należy pamiętać, że obudowa składająca się z jednej bryły oznacza niewymienialną baterię.

Ekran, specyfikacja, bateria

Nokia wyposażyła Lumię 930 w 5-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości Full HD, czyli 1080 x 1920 pikseli. Jest on znakomity pod każdym względem i trudno wytknąć mu choćby jedną słabą cechę. Nawet rozmiar wydaje się rozsądny - szczególnie, że flagowe urządzenia z Androidem mają przekątne od 5,2 do 5,5 cala.

Pod maską znajdziemy topowe dla Windows Phone’a - jednak już nie dla Androida - wyposażenie: czterordzeniowy układ Snapdragon 800 o taktowaniu 2,2 GHz ze wsparciem w postaci grafiki Adreno 330 i 2 GB pamięci RAM. Cóż, dla mobilnego Windowsa to aż za dużo. System jest znakomicie zoptymalizowany, więc działa szybko i płynnie nawet na słabszych podzespołach. Mocniejsze dają jednak gwarancję, że telefon poradzi sobie z obsługą wszystkich aplikacji oraz gier.

Szkoda, że producent nie dodał więcej pamięci wbudowanej lub slotu kart microSD. 32 GB dla muzyki, aplikacji, gier i zdjęć (urządzenie wykonuje RAW-y) mogą nie wystarczyć. Zbyt mała jest również bateria. Ogniwo o pojemności 2420 jest w stanie zasilać telefon nawet przez dwie doby, ale pod warunkiem, że będziemy korzystać z najbardziej podstawowych funkcji: dzwonienia, pisania wiadomości, sprawdzania poczty, pstrykania zdjęć czy przeglądania stron www. Nagrywanie wideo w wysokiej jakości czy nawigacja są w stanie wyssać całą energię błyskawicznie. Być może lepiej sprawdziłby się tutaj mniej energożerny Snapdragon 801.

Aparat

20 Mpix z technologią PureView oraz optyka firmy Carl Zeiss to standard w wydaniu Nokii. Tym bardziej, że te same podzespoły znalazły się już w Lumii 1520. Producent musiał jednak poprawić jego oprogramowanie, ponieważ zdjęcia z 930-tki są po prostu znakomite. Zaryzykuję stwierdzenie, że obecnie nie znajdziemy lepszego fotograficznego smartfona. Jestem w stanie wybaczyć mu nawet powolne ustawianie ostrości.

Zdjęcia w wyższej rozdzielczości znajdują się w tym miejscu.

Zdjęcia zrobione w odpowiednich warunkach zachwycają szczegółowością i kontrastem. Przy mniejszej ilości światła jest nieco gorzej, ale wciąż znakomicie. Dodam, że wszystkie fotografie wykonywałem w trybie auto. Aplikacja aparatu daje dość szerokie możliwości ustawień, a zdjęcia w formacie RAW - późniejszej obróbki.

Oprogramowanie

Smartfon działa pod kontrolą systemu Windows Phone 8.1. Oprogramowanie jest dojrzałe i funkcjonalnością coraz bliżej mu do konkurencji. Jego dokładny opis znajdziecie tutaj - w osobnym materiale.

Podsumowanie

Lumia 930 nie ma poważniejszych wad. To najlepszy smartfon z systemem Windows Phone i jedna z najciekawszych tegorocznych premier. Powinni się nim zainteresować fani mobilnej fotografii, ponieważ w tym temacie prawdopodobnie nie ma sobie równych.

Nawet cena nie jest szczególnie wysoka, ponieważ smartfon kosztuje niecałe 2000 zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nokia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy