Reklama

Test Nokia Lumia 830 - fotograficzna średnia półka

Sprawdziliśmy kolejnego smartfona z systemem operacyjnym Windows Phone 8.1 – Nokię Lumię 830.

Lumia 830 jest jednym z ostatnich smartfonów z logo Nokii. Jest również młodszą i mniejszą siostrą Lumii 930 - urządzenia flagowego, które swoją premierę miało w kwietniu tego roku. Porównanie to jest nieprzypadkowe, ponieważ oba modele mają podobny wygląd, wykonanie oraz aparat z technologią PureView. Nawet ceny mają mocno zbliżone, co skomentuję w dalszej części testu.

Wygląd i wykonanie

Smartfony są prawie identyczne - mają tą samą przekątną ekranu i bardzo zbliżone wymiary. Model 830 jest nieznacznie większy, ale jednocześnie smuklejszy. Poza tym można zdjąć tylną część obudowy i dostać się do baterii. Tam kryją się sloty kart SIM oraz microSD. Po tym względem testowany przez nas smartfon wygrywa z 930-tką, która nie ma wymienialnego ogniwa i dodatkowej pamięci.

Reklama

Lumia 830 może się podobać. Jest oryginalnie zaprojektowana, ale jednocześnie dość kanciasta i troszkę za gruba. Ma również wyróżniające się, mocno jaskrawe wersje kolorystyczne, które nadają jej wyrazu. Brakuje mi trochę ładnie wyprofilowanego ekranu, który w modelu 930 fantastycznie zachodził na krawędzie obudowy.

Oferuje za to bardzo solidne wykonanie. Metalowa ramka oraz idealne spasowanie poszczególnych elementów sprawiają, że konstrukcja jest zwarta i nie trzeszczy pod mocniejszym naciskiem. Warty odnotowania jest fizyczny przycisk spustu migawki - standard w smartfonach Nokii i rzadkość u konkurencji.

Wyposażenie

Pod względem specyfikacji smartfon prezentuje się dość standardowo i jest typowym przedstawicielem średniej półki. 5-calowy ekran IPS o rozdzielczości HD wyświetla obraz bardzo dobrej jakości. Kolory są żywe, jasne a ostrość absolutnie wystarczająca. Do tego elementu nie można mieć żadnych zastrzeżeń.

Nieco inaczej prezentuje się sytuacja wewnątrz obudowy. Tam znajdziemy tylko Snapdragona 400 wspieranego przez 1 GB pamięci RAM. Takie połączenie doskonale radzi sobie z obsługą dobrze zoptymalizowanego systemu, ale jest za słabe, jeśli weźmiemy pod uwagę cenę smartfona. Nie ma jednak tego złego, ponieważ wspomniany układ SoC nie ma przesadnego apetytu na energię, więc dość pojemne ogniwo (2200 mAh) jest w stanie zagwarantować nawet dwa dni działania.

Lumia 830 jest pierwszym smartfonem Nokii (jednocześnie również ostatnim), który nie reprezentuje najwyższej półki, a ma aparat z technologią PureView. W praktyce nie jest tak dobry, jak ten z Lumii 930, ale zdjęcia i tak wychodzą naprawdę przyzwoite.

Oprogramowanie

Osobnym i wielokrotnie omawianym tematem jest system operacyjny. Windows Phone 8.1 działa bardzo szybko i płynnie - niezależenie od liczby zainstalowanych aktualizacji. Pod tym względem jest znacznie lepszy od Androida. Wciąż ma jednak pewne braki w stosunku do konkurencyjnego oprogramowania, szczególnie jeśli chodzi o listę dostępnych aplikacji.

Podsumowanie

Nokia Lumia 830 jest solidnym smartfonem z dobrym ekranem i aparatem fotograficznym. Ma również przyzwoitą baterię i slot kart microSD. Szkoda tylko, że producent nie uzupełnił tego mocniejszym układem SoC i niższą ceną. Urządzenie kupimy bowiem za co najmniej 1300 zł, natomiast za 1550 zł można znaleźć znacznie lepszą Lumię 930.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy