Po co nam 5G? Zdziwisz się, w jakich obszarach wykorzystasz tę technologię

Sieć 5G pojawiła się w Polsce w ubiegłym roku. Teraz błyskawicznie postępuje rozbudowa infrastruktury do obsługi szybkiego internetu. W jaki sposób zmienia on nasze życie już teraz? Czy czeka nas rewolucja?

Po co nam internetowa rewolucja?

Wiele osób zastanawia się, po co nam szybszy internet. W końcu porównując obecną prędkość do tej, którą pamiętamy jeszcze sprzed 20 lat, korzystamy z sieci niemal bez zakłóceń. Możemy streamować filmy i muzykę, rozmawiać ze znajomymi z innego kontynentu czy też robić konferencje online na wiele osób. Skoro już teraz w życiu codziennym korzystamy z dostępu do sieci bardzo intensywnie, , dlaczego jeszcze szybszy internet miałby oznaczać rewolucję? Warto zapoznać się z danymi:

Korzystając z 5G po prostu zapominamy o problemach z siecią. Praca i nauka zdalna wchodzą na wyższy poziom komfortu, nie dotyczy nas problem zrywającego się połączenia

- Obecnie w praktyce prędkość pobierania w sieci LTE nie przekracza zazwyczaj 50 Mb/s. Najszybsza sieć 5G w Polsce, czyli 5G w Plusie oferuje średnie transfery wielokrotnie większe niż w sieci 4G. Jej maksymalna szybkość technologiczna to nawet 600 Mb/s. Wraz z rozwojem 5G, może ona osiągnąć niebagatelną prędkość 20 Gb/s! - wyjaśnia Aleksandra Gawrońska, Starszy Kierownik Oferty w sieci Plus. - Do sieci piątej generacji będzie można podłączyć nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy. Dzięki temu, w wielu dziedzinach naszego życia będziemy mogli wprowadzać automatyzacje, czy efektywniej zarządzać zasobami. Trzecią bardzo ważną kwestią są opóźnienia. Teraz widzimy je, na przykład podczas grania w gry online. Korzystając z sieci 5G, możemy się przekonać, że opóźnienia, z jakimi informacje trafiają do odbiorcy, mogą wynosić zaledwie parę milisekund, odpowiadają zatem naszej reakcji w czasie rzeczywistym.

5G a praca i nauka zdalna

Już dziś ponad 7 mln Polaków znajduje się w zasięgu sieci 5G z Plusa, lidera tej technologii w naszym kraju. Sieć najnowszej generacji staje się powszechnie dostępna, aktualnie z 5G w Plusie można korzystać już w każdym z województw. Rosnący zasięg i szeroki wybór sprzętów z 5G z rożnych pólek cenowych sprawiają, że coraz więcej z nas może cieszyć się zaletami najnowszej technologii. W Plusie znajdziemy smartfony z 5G na każdą kieszeń, w tym najtańszy na rynku smartfon z 5G - realme 7 5G, za mniej niż 1000 zł. A co zyskujemy dzięki 5G?

Tym, co odczuwa się w pierwszej chwili po podłączeniu się do szybkiego internetu, jest całkowity brak jakichkolwiek zakłóceń. Po prostu zapomnimy o problemach z siecią. Praca i nauka zdalna właśnie wchodzą na wyższy poziom komfortu. Użytkownicy internetu 5G mogą zapomnieć o wszelkich problemach ze zrywającym się połączeniem w trakcie spotkań online czy z przesyłaniem ciężkich plików. Dzięki tej technologii wkrótce z pewnością powstaną nowe zawody oraz otworzy się globalny rynek pracy, szczególnie dla specjalistów pracujących w branży IT, która jest coraz bardziej popularna wśród kobiet. Analitycy, programiści, projektanci systemów - to dziś jedne z najbardziej pożądanych zawodów, które dzięki 5G będziemy mogli wykonywać z każdego miejsca, również dla firmy z odległego kraju.

Nowy wymiar rozrywki

Niespotykana do tej pory prędkość internetu już teraz zmienia naszą rozrywkę. 5G sprawi, że znikają wszelkie opóźnienia, które do tej pory utrudniały rywalizację online. W dodatku nie ma już potrzeby pobierać wielkich plików - teraz wystarczy kliknąć przycisk "start", by wejść do świata gry. Dzięki szybkiej sieci możemy się spodziewać wzrostu popularności technologii VR, która pozwoli nam się przenieść do wirtualnej rzeczywistości. Wystarczy założyć okulary i dać się ponieść tej niesamowitej rozrywce, np. zwiedzając Nowy Jork. Z równą łatwością możemy oglądać filmy i seriale oraz słuchać muzyki - dziś to wszystko robimy dzięki streamingowi, który za sprawą sieci 5G jest jeszcze płynniejszy i sprawia, że możemy miło spędzić wieczór bez jakichkolwiek problemów z łączem, nie tylko w domu, ale wszędzie tam, gdzie mamy zasięg 5G.

Wirtualny sport

Za sprawą pandemii zmienił się nasz styl uprawiania sportów. Ogromną popularność zyskały treningi online, które samodzielnie wykonujemy w domu. Dzięki 5G możemy bez żadnych zakłóceń odbywać lekcje salsy z instruktorem z Brazylii. Już wkrótce, gdy świat powróci do normalnego funkcjonowania, będziemy mogły zrobić jogę w plenerze, łącząc się z przyjaciółkami z innych miast. Do tej pory w zatłoczonych centrach dużych metropolii można było czasem odczuć przeciążenie sieci. Dzięki 5G zapomnimy o takich problemach. 

Inteligentny dom

Z internetem będą mogły łączyć się wszystkie urządzenia w naszym domu. Inteligentne domy wciąż jeszcze raczkują, jednak dzięki szybkiej sieci, która bez problemów jest w stanie udźwignąć wiele podłączonych sprzętów, możemy być pewne, że staną się standardem. Przedmioty nie tylko mogą łączyć się z obsługiwanym przez nas urządzeniem mobilnym (Internet of Things), ale również komunikować pomiędzy sobą (Machine To Machine), co otworzy zupełnie nowy rozdział w historii rozwoju sztucznej inteligencji.

Inteligentnych sprzętów będzie przybywać, a dzięki rozpowszechnieniu 5G do sieci będziemy mogli podłączyć ich praktycznie nieograniczoną liczbę.

Przyszłość sieci 5G

Dzięki możliwości podłączenia do sieci miliona urządzeń na kilometr kwadratowy wkrótce ewoluują miasta. Staną się bezpieczniejsze, bardziej ekologiczne, mniej zatłoczone i lepiej zarządzane. Wyobraźmy sobie, że do sieci możemy podłączyć każdy śmietnik, latarnię czy sygnalizację świetlną. Po miastach będą jeździć autonomiczne samochody, służby ratunkowe będą wysyłały drony, podobnie zresztą jak firmy kurierskie. Dzięki okularom do rozszerzonej rzeczywistości będziemy mogły korzystać z tłumaczenia języków w czasie rzeczywistym, a lekarz z innego kontynentu przeprowadzi skomplikowany zabieg, podłączając się zdalnie do sprzętu w sali operacyjnej. Świat zmieni się nie do poznania.

.