Gen Z w Sejmie. Czy wiesz, jakim jesteś pokoleniem?

"Nie Jay Z, panie pośle Kaleta, tylko »Gen Z«. To są jednak dwa różne zjawiska" – komentarz marszałka Sejmu, Szymona Hołowni w ciągu kilku godzin obiegł już polski internet. Najmłodszemu posłowi nowej kadencji, którego wypowiedź wywołała spore poruszenie, chodziło o zbiorcze określenie na pokolenie Z. Pokoleń jest jednak więcej. Czy wiesz, jaką generację reprezentujesz?

Jesteś pokoleniem Alfa, Z, Y, X czy bumerem?

Jak mawia klasyk, a raczej śpiewa Grzegorz Skawiński z Kombi "każde pokolenie ma własny czas". Z tego samego założenia wychodzą socjologowie, którzy dokonali umownego podziału kilku ostatnich pokoleń. Według popularnej klasyfikacji od II wojny światowej rodzili się przedstawiciele pięciu odrębnych generacji. To właśnie o nią rozbiła się dzisiejsza zabawna dyskusja w Sejmie. 

Jakie roczniki to boomerzy?

Po wypowiedzi Piotra Kalety można by podejrzewać, że zalicza się do grona "boomerów". Baby Boomers (lata 1946-1964) to pokolenie, które dorastało po II wojnie światowej, charakteryzujące się silnym poczuciem lojalności wobec instytucji i pracy. Boomerzy często identyfikują się z tradycyjnymi wartościami i niespecjalnie dobrze odnajdują się w świecie nowych technologii. Sama nazwa grupy nawiązuje do tzw. boomu urodzin, który obserwowano tuż po wojnie.

Reklama

Generacja X - jakie to roczniki?

Trzech z czterech zaangażowanych w sejmową dyskusję panów to przedstawiciele generacji X. Poseł Piotr Kaleta urodził się w 1968, amerykański raper Jay-Z w 1969, a marszałek Hołownia – 1976. Wszyscy mieszczą się w umownych granicach, które w tym przypadku obejmują lata 1965-1980. Symbol "X" ma oznaczać niewiadomą, odzwierciedlającą zagubienie tego pokolenia w szybko zmieniającym się świecie, w którym przedefiniowania wymagają dotychczasowe fundamenty egzystencji.

Generacja Y – Milenialsi

Drugą nazwę tej "kohorty demograficznej" z pewnością kojarzy większość z nas. Ci, którzy urodzili się między 1981 a 1997, nawet się do niej zaliczają. Milenialsi są często opisywani jako dumni z indywidualności, poszukujący równowagi między pracą a życiem osobistym. Zakres dat jest jednak na tyle duży, że lepszy obraz wymagał podziału tej grupy na "młodszych" i "starszych". Rokiem granicznym jest tu 1990, a pokolenie millenialsów jest też często nazywane "pokoleniem cyfrowym".

Jakie roczniki są w Generacji Z?

Czwarty z zaangażowanych w przedpołudniowy incydent to poseł Adam Gomoła z Polski 2050. Do Sejmu trafił w wieku 24 lat i faktycznie jest jedynym przedstawicielem kategorii wiekowej, którą umownie określa się jako "gen Z". Pokolenie spod ostatniej litery alfabetu nie pamięta czasów przed rokiem 2000, w tym momencie mieli maksymalnie 2-3 lata. Same granice nie są tu jednak sztywne (a raczej – są jeszcze bardziej elastyczne niż te wymieniane wcześniej).

Generacja Alfa - najmłodsze pokolenie

To pierwsze pokolenie, które w całości przyszło na świat w trzecim tysiącleciu. Należą do nich dzieci urodzone po 2010-2012 roku, a prawdopodobną datą graniczną, za którą rozpocznie się kolejna generacja (beta?), będzie połowa obecnej dekady. To pokolenie, którego wczesne dzieciństwo w dużej mierze upłynęło pod znakiem pandemii, a dynamiczny postęp technologiczny, który codziennie zadziwia wielu starszych, będzie dla nich jedyną znaną rzeczywistością. 

To tylko teoria! Podział "z przymrużeniem oka"

Na koniec pamiętajmy o jednym – to bardzo umowny podział, który ma na celu podkreślenie pewnych obiektywnych, makroskalowych różnic między warunkami dojrzewania i kręgami zainteresowań poszczególnych pokoleń. Przy takim poziomie uogólnienia nie wolno jednak nawet na chwilę zapominać o tym, że jednostki urodzone tego samego dnia i w tej samej sekundzie mogą różnić się od siebie jak ogień i woda.

W tych samych artykułach naukowych, w których pojawia się powyższy podział, zwykle pojawia się też jedną ważną adnotację – istnienie różnic pomiędzy pokoleniami ma charakter anegdotyczny, a różnice te nie zostały potwierdzone w badaniach naukowych. Ich używanie to uproszczenie i pewna doza wygody w trudnych dyskusjach o międzypokoleniowych rozbieżnościach. 

Czytaj także:

Rosjanie polecą tam, gdzie nikt inny nie chce. Nowa oferta

Magazyn publikował artykuły pisane przez AI. Wszystkie skasowano

Telewizja to medium ludzi starszych. Młodsi gardzą tym źródłem informacji

Zobacz też:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pokolenie | generacja Z | pokolenie Z | Sejm RP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy