Boeing E-6B Mercury

Czwartek, 2 listopada 2023 (12:49) Aktualizacja Poniedziałek, 13 listopada 2023 (11:52)
Boeing E-6B Mercury jest amerykańskim samolotem wojskowym, który pełni funkcję powietrznego centrum dowodzenia i kontroli. Jest to rozwinięcie wcześniejszego modelu E-6A, bazujące na konstrukcji cywilnego samolotu Boeing 707. E-6B Mercury jest używany głównie przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych (US Navy) i odgrywa kluczową rolę w systemie komunikacji strategicznej.
Boeing E-6B Mercury - najważniejsze informacje
Boeing E-6B Mercury. /Boevaya mashina/CC BY-SA 4.0 /Wikimedia

Boeing E-6B Mercury - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rodzaj/Typ:

  samolot

 • Rok uruchomienia produkcji:

  1987

Boeing E-6B Mercury. Co to za samolot? 

Boeing E-6B Mercury to amerykański samolot dowodzenia, łączności oraz retransmisji sygnałów radiowych. Powstał on na podstawie konstrukcji Boeinga 707-320. 

Jest to maszyna używana przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych do kontaktu z atomowymi okrętami podwodnymi, a także lądowymi siłami jądrowymi oraz nosicielami rakietowych pocisków balistycznych. Odpowiednia modyfikacja pasażerskiej maszyny Boeing 707 pozwoliła stworzyć prototyp oznaczony symbolem E-62 Hermes. Odbył on swój pierwszy lot 19 lutego 1987 r. 

Maszyna ta weszła do służby specjalnej w dywizjonie VQ-3 oraz VQ-4. W 1991 r. zmieniono oznaczenie samolotu z E-62 Hermes na E-6A Mercury. W kolejnych latach został on zmodernizowany do wersji E-6B. Wymiana objęła zmianę jednostek napędowych, a także montaż nowego systemu dowodzenia oraz łączności. 

W 2022 r. firma Northrop Grumman otrzymała kontrakt na zmodernizowanie 12 maszyn Boeing E-6B Mercury do standardu Block II. Są to działania w ramach programu IMMC (Integrated Modification and Maintenance Contract). Prace odbywają się w Northrop Grumman’s Aircraft Maintenance and Fabrication Center w Lake Charles w Luizjanie. Modernizacje do standardu Block II obejmuje m.in. montaż systemów łączności MR-TDCL oraz FAB-T/PNVC. Prace mają potrwać do 2027 r., a wtedy zmodernizowane maszyny Boeing E-6B Mercury trafią ponownie do amerykańskiej armii.

Ciekawostki o Boeing E-6B Mercury 

 • Boeing E-6B Mercury bywa nazywany także „samolotem zagłady”, czyli Doomsday. Jest to maszyna, która według specjalistów jest w stanie przetrwać nawet wojnę atomową.

 • Ten samolot został zamówiony przez armię Stanów Zjednoczonych jako zamiennik EC-130Q.

 • W 2010 r. rozpoczęto generalne remonty samolotów Boeing E-6B Mercury. Dzięki temu jest szansa na to, że posłużą amerykańskiej armii aż do 2040 r.

 • Boeing E-6B Mercury może spędzić w powietrzu 72 godziny, dzięki możliwości tankowania podczas lotu. Na pokładzie może znajdować się do 22 osób z załogi.

 • Amerykańskie siły zbrojne mają na swoim wyposażeniu obecnie 16 takich maszyn. Są częścią dywizjonu VQ-3 „Ironman” oraz VQ-4 „Shadows” i stacjonują w bazie Tinker AFB w Oklahomie.

 • Maszyny Boeing E-6B Mercure operują także z Travis Air Force Base w Kalifornii oraz Naval Air Station Patuxent River w Maryland. Są one częścią systemu TACAMO i mają utrzymać łączność z podwodnymi okrętami atomowymi oraz nosicielami głowic jądrowych. 

 • Modernizacja samolotów Boeing E-6B Mercury do standardu Block II pozwoli korzystać z nich aż do chwili rozpoczęcia służby przez nowe maszyny. Następcy tego modelu są wdrażani w ramach programu E-XX.

 • Samolot ten może osiągnąć maksymalną prędkość wynoszącą 981 km/h.

 • Boeing E-6B Mercury jest napędzany czterema silnikami turbowentylatorowymi CFM International CFM56-2A-2.

 • Od 1998 r. te maszyny zastąpiły Boeingi EC-135C w realizacji zadań pod kryptonimem „Looking Glass”. Mają przejąć kontrolę nad siłami nuklearnymi USA w przypadku, gdyby naziemne systemy zawiodły. Samoloty, które pełnią tę funkcję, stacjonują w Offutt Air Force Base w Nebrasce.

 • W marcu 2023 r. Boeing E-6B Mercury pojawił się w europejskiej przestrzeni powietrznej i wylądował w bazie na Islandii. Przybył on w ramach operacji USEUCOM. 

Boeing E-6B Mercury - Wiadomości