GeForce

Środa, 22 listopada 2023 (12:12) Aktualizacja Środa, 27 grudnia 2023 (10:28)
GeForce jest serią kart graficznych, wyprodukowaną przez amerykańskie przedsiębiorstwo komputerowe - firmę NVIDIA, która to popularna jest w świecie komputerów, jak i samego gamingu. Nazwa “GeForce” jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych nazw w środowisku entuzjastów gier komputerowych.
GeForce - najważniejsze informacje
Dual GeForce RTX 2070 MINI /materiały prasowe

GeForce - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt


Karty GeForce zaczęły pojawiać się na rynku w 1999 roku. Z biegiem lat były unowocześniane i ulepszane, tak aby uzyskać cechy, które najbardziej przyciągają graczy lub grafików i projektantów, mianowicie: jak najlepszą wydajność oraz jak najlepszą jakość obrazu.

Jednym z zasadniczych elementów w kartach graficznych GeForce jest architektura CUDA, czyli Compute Unified Device Architecture, która pozwala na wykorzystanie mocy obliczeniowej karty graficznej do zadań innych niż gry. Dzięki temu karty znajdują zastosowanie w dziedzinach takich jak projektowanie 3D, czy obróbka filmów.

Ponadto karty GeForce nabyć można, zarówno w różnych kategoriach wydajności, jak i w różnych cenach, co wpływa na to, iż praktycznie każdy użytkownik znajdzie kartę idealną dla siebie.
 
Firma NVIDIA wprowadziła na rynek także specjalne linie kart graficznych GeForce, dedykowane wyłącznie dla graczy. Takim produktem jest na przykład seria GeForce RTX. Ich cechą szczególną jest to, iż posiadają zaawansowane technologie, jak ray tracing, czyli śledzenie promieni, co wpływa na jeszcze lepszą jakość grafiki w grach. Ponadto seria GeForce RTX zrewolucjonizowała świat grafiki komputerowej sprawiając, że gry wyglądają dużo bardziej realistycznie niż kiedykolwiek.

GeForce to karty graficzne nie tylko do gier 

Karty GeForce są stosowane nie tylko przez graczy, ale i przez naukowców. Co ciekawe, GeForce wykorzystywane są coraz częściej przy przeprowadzaniu badań nad klimatem lub przy analizie genomów.
 
Firma NVIDIA wprowadziła także technologię Deep Learning Super Sampling (DLSS), której zadaniem jest wykorzystywanie sztucznej inteligencji do poprawy wydajności w grach. Dzięki tej technologii, gracze osiągają wyższe płynności przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obrazu.
 
Początkowo karty graficzne GeForce były adresowane głównie do wąskiej grupy graczy. Jednak zbiegiem czasu firma NVIDIA poszerzyła swoją ofertę, wkraczając również na inne segmenty rynku kart graficznych.
 
Na przestrzeni lat, firma NVIDIA wprowadziła na rynek grafiki komputerowej, aż siedemnaście nowych generacji kart graficznych GeForce. Pierwszym wydanym modelem był GeForce 256, który zadebiutował w 1999 roku. Obecnie na rynku dostępne są już układy z serii 40.

Temat GeForce znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat GeForce

GeForce - Wiadomości

GeForce - Wideo

  • Test Gigabyte RTX 2080

    Piątek, 12 października 2018 (11:55)
    Test najpotężniejszej rodziny kart graficznych na rynku. Czy RTX 2080 rzeczywiście reprezentuje zupełnie nową jakość? Odpowiedź w materiale wideo.