Ukraiński MiG z potężną bombą. Rosjanie w opałach

Siły Powietrzne Ukrainy podwieszają pod swoje myśliwce precyzyjne bomby AASM Hammer, wysłane przez Francję. To broń, która dzięki swoim możliwościom wywołuje u Rosjan przerażenie.

Bomby AASM na Ukrainie

W sieci ukazało się nagranie przelotu ukraińskiego myśliwca MiG-29 na niskiej wysokości. Eksperci z kanału OSINTTechnical zauważyli, że pod samolot podwieszono parę niezwykłych bomb AASM-250 Hammer. W styczniu br. ich wysłanie na Ukrainę zapowiedział rząd Francji.

W przeciągu ostatniego tygodnia pojawiły się pierwsze dowody, że potężna broń sieje spustoszenie wśród rosyjskich żołnierzy. Kolejne nagrania tylko to potwierdzają, wskazując też na szybkie wdrożenie bomb na froncie. To dobra wiadomość dla Ukraińców, którzy mogą liczyć na kolejne duże dostawy. 

Reklama

Ukraińcy atakują bombami AASM

OSINTTechnical sugeruje, że nagrany MiG mógł za pomocą bomb AASM przeprowadzić atak na budynek w którym zgromadzili się rosyjscy żołnierze w mieście Lubymiwka na wschodnim brzegu Dniepru, z którego nagrania pojawiły się 27 marca. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę niszczycielską siłę jaką AASM daje Ukraińcom.

Przy pierwszej zapowiedzi wysłania AASM na Ukrainę minister obrony Sébastien Lecornu poinformował, że Francja planuje dostarczać ok. 50 bomb miesięcznie. Oznacza to aż 600 bomb dla Ukrainy w skali roku. 26 marca minister zdradził, że według założeń obecne moce produkcyjne pozwolą do końca 2024 wyprodukować właśnie 600 bomb, a w 2025 produkcja ma osiągnąć aż 1200 bomb. 

Bomby AASM to potężne francuskie "młoty" na Rosjan

AASM Hammer (Armement Air-Sol Modulaire) to specjalny zestaw, zmieniające zwykłe niesterowane bomby, w broń precyzyjnego uderzenia (jak amerykańskie JDAM-ER). AASM kosztuje ok. 300 tysięcy dolarów i może być zamontowany na zwykłych bombach o masie od 125 do aż 1000 kg. Ukraina otrzymała AASM o masie 250 kg.

Przy montażu AASM na taką bombę umieszcza się nowe systemy naprowadzania oraz systemy zwiększenia zasięgu. Nowe naprowadzanie obejmuje nawigację inercyjną, GPS a przy niektórych bombach naprowadzanie na podczerwień lub laserowe. Pozwala to na uderzenie z dokładnością nawet do 1 metra.

AASM zapewnia zwiększony zasięg bomby dzięki silnikowi na paliwo stałe oraz dodatkowym skrzydłom, które umożliwiają szybowanie. Dzięki temu bomba AASM może dolecieć na odległość nawet 70 kilometrów. To tyle ile standardowe precyzyjne pociski GMLRS do systemów M142 HIMARS, ostrzeliwujące Rosjan na Ukrainie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Francja | MiG-29 | Ukraina | Ukraińcy | Bomba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama