GPS

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:12) Aktualizacja Środa, 13 grudnia 2023 (14:59)
GPS to w rozwinięciu Global Positioning System – Navigation Signal Timing and Ranging. Jest to system nawigacji satelitarnej, za którego uruchomienie odpowiada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Dzięki wykorzystaniu satelitów znajdujących się na orbicie Ziemi, GPS swoim zasięgiem obejmuje całą planetę, niezależnie od tego czy jest się na lądzie, czy na oceanie.
GPS - najważniejsze informacje
Funkcja lokalizacji. Smartfony korzystają z systemu GPS. /123RF/PICSEL

GPS - najważniejsze informacje

System komunikacyjny GPS, zbudowany jest na podstawie 31 satelitów, które umieszczone zostały na średniej orbicie okołoziemskiej, czyli na wysokości pomiędzy 3000 a 30000 kilometrów. 

Elementem odbierającym sygnał jest moduł użytkownika, którym może być np. smartfon lub typowe urządzenie przeznaczone do nawigowania w terenie. Główną korzyścią korzystania z GPS jest możliwość bardzo dokładnego określenia pozycji użytkownika w terenie z niewielkim marginesem błędu.

System GPS działa na zasadzie mierzenia prędkości sygnału radiowego z satelity, który dociera do odbiornika. Dzięki temu zyskuje się informacje dotyczące dokładnego czasu, w jakim sygnał został wysłany, co sprawia, że możliwe jest obliczenie odległości pomiędzy odbiornikiem a satelitą. 

Co więcej, sygnał GPS zawiera bardzo ważne informacje, które dotyczą układu satelitów na niebie, ich drodze oraz wychyleniu w momencie wysłania sygnału. Dzięki temu urządzenie, w którym znajduje się GPS, wykorzystuje pozyskane informacje i na ich podstawie pozwala na określenie dokładnej pozycji geograficznej.

System GPS nie był dostępny dla każdego 

GPS opracowany został na potrzeby armii amerykańskiej. Oznaczało to, że początkowo wyłącznie jednostki wojskowe Stanów Zjednoczonej Ameryki korzystały z tego systemu. Jednak kiedy dochodziło do różnych incydentów związanych z naruszaniem przestrzeni powietrznej krajów europejskich, USA postanowiło udostępnić swoją technologię, aby tego typu sytuacje nie miały więcej miejsca. Obecnie ma do niego dostęp każdy, kto wykorzystuje odpowiednie urządzenie.

Czy korzystanie z GPS jest płatne czy darmowe?

Korzystanie z systemu GPS jest całkowicie darmowe. W smartfonach lokalizacja pozwala na nawigowanie podczas pieszych wycieczek, czy w trakcie prowadzenia samochodu, wykorzystując do tego celu różne aplikacje. Użytkownicy nie ponoszą dodatkowych opłat w trakcie korzystania z GPS, jednak warto pamiętać, że samo utrzymanie samych satelitów krążących po orbicie jest dość kosztowne.

Jakie fale wykorzystuje GPS?

Działanie systemu GPS zależy od nadawania i odbierania fal pomiędzy satelitami a urządzeniami odbiorczymi. Każdy z satelitów krążących wokół Ziemi wyposażony jest w specjalny zegar nazywany atomowym. Dzięki temu możliwe jest wysyłanie sygnałów na dwóch częstotliwościach. Pierwszą z nich jest f1, która wynosi 1575,42 MHz, natomiast drugą jest f2, nadawaną na 1227,6 MHz.

Temat GPS znajdziesz również w serwisie:

GPS - Wiadomości