CYBERSEC 2023: Cyberbezpieczeństwo Europy pod znakiem zapytania
W ramach tegorocznej edycji forum CYBERSEC w Katowicach odbył się panel poświęcony cyberbezpieczeństwu w Europie. Gdy państwa Unii starają się działać w ramach prawa i zasad, rywale często mają wolną rękę w działaniu. Jak przechylić szalę na korzyść krajów wspólnoty, w tym również Polski?
W ramach tegorocznej edycji forum CYBERSEC 2023 w Katowicach odbył się panel "W kierunki większej odpowiedzialności w cyberprzestrzeni". Temat tyle istotny, co aktualny - w ostatnich latach bez trudu można było zaobserwować nasilające się cyfrowe ataki na państwa członkowskie europejskiej wspólnoty. Część z nich ma ścisły związek ze sytuacją u naszych wschodnich sąsiadów. Rosyjska napaść nie ogranicza się wszak jedynie do tradycyjnych rozwiązań militarnych.
Konflikt na wschodzie to jednak niejedyny zapalnik do zwiększenia częstotliwości takich cyfrowych napaści, a co za tym idzie narażenia bezpieczeństwa Europy w przestrzeni cyfrowej. Ta staje się nieubłaganie coraz ważniejszym elementem codzienności. Sprawę zdają sobie z tego nie tylko potencjalni hakerzy, ale i naukowcy czy politycy. Przed jakimi wyzwaniami staniemy my, jako Europejczycy w walce o cyfrowe bezpieczeństwo?
Jedną z kluczowych tez postawionych w czasie debaty była ta o łatwości, z jaką przychodzi krajom rozprawiać na temat odpowiedzialności. Jako wspólnota europejska mamy przecież sporo narzędzi umożliwiających dawanie rozporządzeń. Gorzej, gdy przychodzi do działania - te wymaga przecież konkretów, a nie każde państwo chce lub ma możliwości ich wdrażania. Taki stan rzeczy, choć ma miejsce, nijak ma się do zjednoczonej opozycji wobec cyfrowych zagrożeń.