Już nigdy nie pojadą

30. jubileuszowa edycja Rajdu Dakar zamknęła jego historię. Najprawdopodobniej była to ostatnia edycja legendarnego maratonu w dotychczasowej formule.

Dzień po ogłoszeniu decyzji organizatorów o odwołaniu 30. edycji Rajdu Dakar z powodu zagrożenia atakiem terrorystycznym nie milkną głosy o zwycięstwie terroryzmu nad duchem sportowej rywalizacji. Zawodnicy, którzy od miesięcy przygotowywali się do startu w 30. jubileuszowej edycji maratonu w dalszym ciągu nie mogą oswoić się z zaistniała sytuacją. W Lizbonie panuje smutna atmosfera i pojawia się coraz więcej informacji o tym, że 30. jubileuszowa edycja Rajdu Dakar była ostatnią w jego historii.

Łukasz Komornicki z Diverse Extreme Team był załamany. - Tegoroczny jubileuszowy rajd Dakar brutalnie zamknął jego 30-letnią historię. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że była to ostatnia odsłona legendarnego maratonu w dotychczasowej formule. Dzień po ogłoszeniu decyzji organizatorów cały czas czujemy wielki, wielki smutek - komentował na gorąco przed wylotem do Polski. - Nastroje panujące w Lizbonie nie nastrajają optymistycznie. Piękna, 30-letnia tradycja sportowej rywalizacji człowieka z naturą i własnymi słabościami została brutalnie zniszczona przez terroryzm. Historyczny jubileusz okazał się więc najprawdopodobniej końcem legendy - mówi.

- To byłby dla wszystkich straszny cios. Każdy kto raz zasmakował magii Dakaru, marzy żeby tu wrócić, stanąć na pustyni i stawić jej czoła. Słychać poważne głosy, że rajd nie wróci już do Afryki, a nasza rajdowa karawana przeniesie się w inne rejony. Ja jednak wierzę, że Dakar w przyszłości nadal się będzie odbywał i kiedyś uda mi się spełnić moje marzenie i wygrać ten rajd - dodał Łukasz Komornicki.

Reklama

Od ponad 20-lat Polacy zapisywali swoją kartę w historii tych zawodów. Największe sukcesy w imprezie odnieśli Marek Dąbrowski, który w 2003 roku zajął 9. miejsce w kategorii motocyklistów i załoga Łukasz Komornicki - Rafał Marton, która rok później uplasowała się na 14. pozycji w klasyfikacji generalnej maratonu, uważanego za jedną z najtrudniejszych edycji Rajdu Dakar. W kategorii ciężarówek najwyższą 16. lokatę uzyskała załoga Jarosław Kazberuk - Klaus Bauerle w 2003 roku.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: rajd | Łukasz | edycja | Dakar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama